FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 4,30 sati

Autor: spar
ZAGREB, 27. siječnja 2011. (Hina) - Pregled važnijih vijesti iz Hrvatske do 4,30 sati

ZAGREB - Hrvatski sabor danas nastavlja zasjedanje raspravom o prijedlogu novog zakona o mirenju, kojim se, u skladu sa zakonodavstvom Europske unije, kani olakšati pristup institutu mirenja kao primjerenu postupku rješavanja sporova. Zakonom se mirenje uređuje kao postupak, bez obzira na to provodi li se u sudu, ustanovi za mirenje ili izvan njih, u kojem stranke nastoje sporazumno riješiti spor uz pomoć jednog ili više izmiritelja koji strankama pomažu postići nagodbu, bez ovlasti da im nametnu obvezatno rješenje. Izmiritelj, kao osoba za koju se dogovore obje strane u postupku, dužan je postupati stručno, svrhovito i nepristrano te može sudjelovati u sastavljanju nagodbe i predlagati njezin sadržaj. Nagodba sklopljena u postupku mirenja obvezuje stranke koje su ju sklopile. Ako su nagodbom stranke preuzele određene obveze, one su ih dužne pravodobno izvršiti. I vladajući i oporbeni nadaju se da će se time institut mirenja više primjenjivati jer, kako su naglašavali iz oporbe, sadašnji zakon o mirenju iz 2003. nije zaživio u praksi, što je dodatno opterećivalo sudove, posebno u parnicama kojih je na sudovima oko 300 tisuća.

ZADAR - Nakon sinoćnjeg četverosatnog sastanka u Zadru potpredsjednik Vlade i ministar Petar Čobanković i predstavnici ribara usuglasili su se o većem dijelu ribarskih zahtjeva koji se tiču zakonskih regulativa, no one najvažnije ribarske zahtjeve - zahtjev za smjenom državnog tajnika za ribarstvo Tončija Božanića i hitno proglašenje gospodarskog pojasa na Jadranu ministar Čobanković nije prihvatio. "Jedan čovjek niti može okrenuti svijet, niti može biti odgovoran za sve što se u određenom sektoru događa. Oko dviju spomenutih točaka nismo mogli usuglasiti stavove", izjavio je ministar Čobanković nakon sastanka s predstavnicima udruga "Naše more", "Mare Croaticum" i "Istarski ribar". Pojasnio je da je tajnika Božanića na to mjesto imenovala Vlada i kako zahtjev za smjenom treba još razmotriti. Predstavnici ribara ipak su pristali da se ovaj zahtjev razmatra još 30 dana, kazao je Saša Elez iz udruge "Naše more". "U tih 30 dana nećemo poduzimati nikakve radikalnije mjere, iako smo ranije, za vrijeme subotnjeg prosvjeda, najavili i oštrije mjere", kazao je Elez. Inače, zahtjev za proglašenjem isključivog gospodarskog pojasa na Jadranu, odnosno uspostavi hrvatskog suvereniteta na 23 tisuće kilometara četvornih Jadrana, a kako bi se hrvatsko more zaštitilo od konkurencije, prvenstveno talijanskih susjeda nije prihvaćen, ali je udovoljeno zahtjevu da se više zakonskih akata kroz široku javnu raspravu prilagodi potrebama ribara. "S Ministarstvom financija ćemo raspravljati o onim određenim promjenama unutar zakona o PDV-u. Također s Ministarstvom mora ćemo održati sastanak vezano uz pitanje naplate veza za ribarske brodove", istaknuo je ministar Čobanković. Iako ostaju pri zahtjevu za smjenom tajnika Božanića i proglašenjem gospodarskog pojasa, svi predstavnici ribara i njihovih udruga po završetku sastanka izrazili su zadovoljstvo postignutim. Razlog zadovoljstvu je i ministrova najava kako će se odsad, osim članova ribarskih cehova pri Obrtničkoj i Gospodarskoj komori, oko svih dogovora koji se tiču ribarskog sektora konzultirati i predstavnici ovih triju udruga.

ZAGREB - U povodu Međunarodnoga dana sjećanja na holokaust sinoć je u Židovskoj općini Zagreb (ŽOZ) održan okrugli stol o poučavanju o ljudskim pravima i holokaustu, kojeg su organizirali Židovska općina, te predstavnica židovske nacionalne manjine u Zagrebu Sanja Zoričić-Tabaković u suradnji s veleposlanstvom Države Izrael. Okrugli stoj održan je u sklopu dvodnevnoga programa što ga je ŽOZ upriličio pod nazivom "Dani tolerancije - jednakost u različitosti, a neka od izrečenih stajališta su kako proučavanje o holokaustu u Hrvatskoj treba bolje osmisliti i povezati ga s ljudskim pravima, te se pri tomu usredotočiti na mlade ljude, a treba i jasno reći da se holokaust događao u Hrvatskoj te potkrijepiti to dokumentima i brojkama. Održano je pet uvodnih izlaganja, a govorili su: Mirjana Mikić Zeitoun iz Centra za mirovne studije, predstavnica Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija Duška Paravić, direktorica Istraživačkog i dokumentacijskog centra za žrtve i preživjele holokausta ŽOZ-a - Cendo Melita Švob, Sanja Zoričić -Tabaković, predstavnik izraelskoga veleposlanstva Itai Bar Dov te predstavnica udruge za izvanškolsko obrazovanje i interkulturnu komunikaciju Sonnenberg Hrvatska prof. Vera Šimić. Itai Bar Dov rekao je kako je njegovo iskustvo da su škole u Hrvatskoj otvorene za sve koji žele podučavati o holokaustu te da se treba usredotoči na mlade ljude i više im govori o konkretnim situacijama i osjećajima žrtava holkausta.

SPLIT - Županijsko državno odvjetništvo (ŽDO) u Splitu je priopćilo kako su netočni jučerašnji navodi saborske zastupnice Mirele Holy, koja je “prozvala” Državno odvjetništvo RH da je odbacilo njenu kaznenu prijavu u vezi s azbestnim otpadom u splitskoj tvrtki Salonit. Tijekom današnjeg aktualnog prijepodneva u Hrvatskom saboru zastupnica Mirela Holy prozvala je Državno odvjetništvo s pitanjem kako je moguće da je Državno odvjetništvo početkom 2010. odbacilo njenu kaznenu prijavu vezano za sanaciju azbestnog otpada, a potom krajem 2010. godine se doznalo kako su DORH i USKOK utvrdili nezakonitosti, napominje se u priopćenju Županijskog državnog odvjetništva Split, objavljenom na intertenstkim stranicama DORH-a. ŽDO u Splitu navodi da se kaznena prijava zastupnice Holy iz 2008. godine odnosila na kaznena djela protiv okoliša, a u predmetu USKOK-a okrivljenom V. M. se stavljaju na teret koruptivna kaznena djela uključujući i prikrivanje protuzakonito dobivenog novca. V.M., čiji se inicijali navode u priopćenju Županijskog državnog odvjetništva, je Vinko Mladineo, direktor Fonda za zaštitu okolišta i energetsku učinkovitost, a koji se nalazi u pritvoru. Nadalje Županijsko državno odvjetništvo u Splitu u priopćenju podsjeća da su zastupnici Mirela Holy i Daniel Mondekar podnijeli 21. srpnja 2008. Državnom odvjetništvu RH kaznenu prijavu tj. "Zahtjev da se pokrene kazneni postupak zbog teških kaznenih djela protiv okoliša prilikom 'sanacije' (dekontaminacije) azbestnog otpada iz kruga tvornice Salonit d.d. Vranjic u stečaju te drugih kaznenih djela", odnosno zbog nepravilnosti u procesu sanacije azbestnog otpada, čime su ugrozili okoliš, te život i zdravlje većeg broja ljudi. Spomenuta kaznena prijava podnijeta je protiv tri odgovorne osobe u Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva te je, putem Županijskog državnog odvjetništva u Splitu, dostavljena nadležnom Općinskom državnom odvjetništvu u Splitu, koje je zatražilo i provelo izvide. Općinsko državno odvjetništvo u Splitu svojim je rješenjem od 22. siječnja 2010. odbacilo spomenutu kaznenu prijavu zbog kaznenih djela protiv okoliša, jer ne postoji osnovana sumnja da bi isti svojim ponašanjem ostvarili obilježje navedenog kaznenog djela, a s obzirom na rezultat provedenih izvida niti nekog drugog kaznenog djela, navodi se u priopćenju ŽDO-a Split. Općinsko državno odvjetništvo u Splitu je 24. veljače 2010. o toj odluci obavijestilo i podnositelje prijave, dodaje se.

ZAGREB - Izložbu "Art déco i umjetnost u Hrvatskoj između dva rata", koja na atraktivan način predstavlja duh vremena 20-tih i 30-tih godina 20. stoljeća, sinoć je u zagrebačkome Muzeju za umjetnost i obrt (MUO) otvorio ministar kulture Jasen Mesić. "Kad poslije procjenjujemo koje kulturno razdoblje ima ono što kažu u povijesti 'strukturu dugog trajanja', onda je art déco tu jedinstven, jer bez obzira na svoje kratko trajanje ostavio je dalekosežne posljedice", istaknuo je ministar Mesić. Izložba obuhvaća više od 750 izložaka koji odražavaju visoku razinu stila koji je bio prihvaćen u arhitekturi i industrijskome dizajnu te u vizualnim umjetnostima, glazbi i plesu. Slike, skulpture, fotografije, filmski isječci, plakati i predmeti primijenjene umjetnosti, od pokućstva, stakla, keramike, metala i satova do haljina i modnoga pribora, odabrani su iz fundusa Muzeju za umjetnost i obrt (MUO) te iz drugih hrvatskih muzeja i ustanova u kulturi i privatnih zbirki. Izložena su i djela uglednih umjetnika koji su djelovali u tom razdoblju, od Ljube Babića, Vladimira Becića, Vilka Gecana, Marina Tartaglie i Sergija Glumca do predstavnika koji su odredili razvoj hrvatske arhitekture toga doba - Huge Ehrlicha, Stjepana Planića, Viktora Kovačića, Drage Iblera i drugih. Postav izložbe uvodi u razdoblje nastanka mnogih obilježja suvremenosti kao što su utjecaj medija, urbana kultura, turizam, uporaba novih materijala i tehnologija, dizajn, moda i naglašenije sudjelovanje žena u društvenom životu. Istaknuta su stilska obilježja art décoa, utjecaj Pariške izložbe održane 1925. godine, utjecaj avangarde te povratak tradiciji. Naime, pojam art déco izveden je iz naslova spomenute izložbe (Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Modernes), označavajući novu dekorativnu umjetnost. Misao vodilja koja je imala ključnu ulogu u promoviranju novog stila bila je "mir i (industrijski) napredak".

ZAGREB - Hrvatsko društvo skladatelja (HDS) raspisalo je natječaj za dodjelu godišnjih nagrada za 2010. koji će biti otvoren do 4. ožujka ove godine. Nagrade se dodjeljuju u sedam kategorija, od kojih šest za najbolja umjetnička dostignuća hrvatskih glazbenih stvaralaca, a jedna nagrada društveno angažiranim pojedincima, priopćio je danas HDS. Predsjedništvo HDS-a donijelo je u ponedjeljak odluku na temelju pravilnika o nagradama, a na prijedlog stručnoga povjerenstva. Prijave se podnose u sljedećim kategorijama: za nagrade "Boris Papandopulo" - autorsko stvaralaštvo u području ozbiljne glazbe, "Vatroslav Lisinski" - izvedbeno stvaralaštvo i promocija hrvatske glazbe, solisti, ansambli, organizacije, "Josip Andreis" - glazbena publicistika, muzikologija i srodne znanosti, "Milivoj Koerbler" - autorsko stvaralaštvo u području zabavne glazbe, "Miroslav Sedak Benčić" - autorsko stvaralaštvo u području jazza i za nagradu "Franjo Ksaver Kuhač" (autorsko stvaralaštvo na temeljima tradicijske glazbe) te nagradu "Adalbert Marković" za afirmaciju položaja skladatelja i autorskih prava. Nagrade za najbolja umjetnička dostignuća hrvatskih glazbenih stvaralaca koja su bila ostvarena, prikazana ili objavljena tijekom protekle godine mogu se dodijeliti pojedincu ili skupini za zajednička umjetnička ostvarenja.

(Hina) xsp ysp

An unhandled error has occurred. Reload 🗙