ZAGREB
Švedskog premijera Olofa Palmea ubio je plaćeni ubojica kojega je unajmila jugoslavenske tajne službe (UDBA) kako bi diskreditirala Hrvate u dijaspori, objavio je njemački politički magazin Focus u svom najnovijem izdanju pozivajući se na svjedočenje Vinka Sindičića pred njemačkim državnim odvjetništvom i bavarskim Uredom za kriminalistiku. Ubojica, koji je u doba Palmeova ubojstva živio u Hamburgu, danas ima 65 godina i živi u Zagrebu gdje radi u privatnoj zaštitarskoj tvrtki, piše Focus na temelju vlastitog istraživanja, ne navodeći njegovo ime. Njemačka je već u prosincu 2008. godine cijeli zapisnik Sindičićeva saslušanja dostavila Švedskoj, ali Stockholm nije poslao nikakvo povratno pitanje što je Njemačku, kako navodi Focus, jako začudilo.
HORSHAM
Poplave koje su nakon sjeveroistoka pogodile i jug Australije, odnijele su još jednu žrtvu, osmogodišnje dijete kojega je tijelo pronađeno u utorak, a šteta uzrokovana poplavom doseže i 20 milijarda australskih dolara. Nakon najgorih poplava u zadnjih 40 godina na sjeveroistoku zemlje u kojima je život izgubila 31 osoba, obilne su oborine uzrokovale poplavu u više od 50 sela i gradova u državi Victoriji, na jugu. Očekuje se da će rijeka Wimmera tijekom dana dosegnuti najvišu razinu, "uzrokujući nove poplave" i prijeteći stotinama kuća. Poplava koja je pogodila pet australskih država na jugu mogla bi potrajati oko dva tjedna.
BEJRUT
Konzultacije o novoj libanonskoj vladi koje su se trebale održati u ponedjeljak nakon pada vlade Saada Haririja, odgođene su za 24. i 25. siječnja, u atmosferi povećane napetosti zbog istrage o ubojstvu bivšeg libanonskog premijera Rafika Haririja, objavljeno je u utorak iz ureda predsjednika Michela Sleimana. Glavni tužitelj Posebnog UN-ovog suda za Libanon podigao je u ponedjeljak optužnicu za ubojstvo Rafika Haririja, Saadova oca, u 2005. Pregovori sa zastupnicima o imenovanju novog premijera trebali su početi u ponedjeljak, ali je predsjednik Michel Sleimane odlučio da će ih odgoditi za 24. i 25. siječnja, "pošto je ocijenio stajališta različitih strana u Libanonu". Međunarodna zajednica strahuje da bi kriza u Libanonu mogla potaknuti ponovno izbijanje građanskog rata u toj zemlji. Kriza prijeti i libanonskom gospodarstvu koje već 'šepa' unatoč solidnom bankarskom sektoru. Na skupu u Damasku turski premijer Recep Tayyip Erdogan, katarski emir šeik Ahmad ben Halifa al-Tani i sirijski predsjednik Bašar al-Asad zauzeli su se za novo posredovanje Sirije i Saudijske Arabije u rješavanju političke krize u Libanonu, izvijestila je službena agencija Sana.
WASHINGTON
Američki predsjednik Barack Obama pozdravio je u ponedjeljak podizanje optužnice za ubojstvo bivšeg libanonskog premijera Rafika Haririja izjavivši kako sudu za Libanon, što ga podupiru Ujedinjeni narodi, mora biti omogućen nesmetan nastavak rada. "Ova akcija predstavlja važan korak prema okončanju ere nekažnjavanja ubojstva u Libanonu i postizanja pravde za libanonski narod", rekao je Obama u pisanoj izjavi. Glavni tužitelj međunarodnoga Posebnog suda za Libanon (STL) podigao je u ponedjeljak optužnicu u okviru istrage o atentatu na bivšeg libanonskog premijera Rafika Haririja 2005. u Bejrutu, priopćio je sud. Sadržaj će ostati tajan još šest do deset tjedana, dok predistražni sudac, Belgijanac Daniel Fransen, ne prouči optužnicu i odluči ima li dovoljno dokaza na suđenje. STL, osnovan 2007. na zahtjev Libanona na temelju UN-ove rezolucije, sudi odgovornima za napad kamionom punim eksploziva u kojemu su 14. veljače 2005. u središtu Bejruta ubijeni Rafik Hariri i još 22 osobe. Neki za napad na Haririja optužuju Hezbollah, moćnu šijitsku stranku, ali je njezin vođa Hassan Nasrallah u nedjelju navečer rekao da će se "braniti" od svih optužba, ne rekavši kako. Libanonski dužnosnici i zapadni diplomati rekli su kako očekuju da će sud optužiti pripadnike Hezbollaha za sudjelovanje u atentatu. Hezbollah pak negira takvu ulogu i opisuje sud kao "izraelsko sredstvo".
DAKHA
Muhammad Yunus, dobitnik Nobelove nagrade i pionir mikrofinancija, pojavio se u utorak na sudu u Bangladešu zbog klevete iz 2007., rekao je pravosudni izvor. Yunus, utemeljitelj Grameen Banka, organizacije za mikrokreditiranje koja je s njim dijelila Nobelovu nagradu za 2006., zadržao se desetak minuta na sudu, tridesetak kilometara sjeverno od Dhake, rekao je član sudskog vijeća Shahid Shoqrana. Muhammad Yunus je optužen za klevetu bangladeških političara, nakon izjava koje je dao u razgovoru za agenciju France Presse 2007. Tužbu je u siječnju 2007. podigao član manje stranke ljevice.