KARTUM
Prvog dana referenduma o neovisnosti sudanskog juga zabilježen je "veoma velik" odaziv birača diljem te sudanske pokrajine, gdje je stanje "mirno", izvijestile su vlasti u nedjelju. "Ne mogu točno reći, ali riječ je o odazivu kakav dosad nije zabilježen, čak ni na zadnjim izborima" u travnju prošle godine, rekao je za agenciju France Presse u Jubi, glavnom gradu južog Sudana, potpredsjednik povjerenstva za provedbu referenduma Chan Reec. "Sva su birališta otvorena, odaziv je veoma velik na jugu", rekao je George Maker Benjamin, glasnogovornik povjerenstva sa sjedištem u Kartumu. Oko četiri milijuna južnjaka koji žive na jugu i na sjeveru Sudana te u inozemstvu, pozvani su da na referendumu, koji će trajati tjedan dana, glasuju za očuvanje jedinstva zemlje ili za odcjepljenje poluautonomnog juga. Rezultat referenduma će, po najavama, biti objavljen 1. veljače. Analitičari očekuju da na referendum pobijedi opcija samostalnog juga i od najveće afričke države Sudana se odcijepi nova neovisna zemlja Južni Sudan.
PARIZ
Francuska je pozvala svoje državljane u zemljama južno od Sahare na "veći oprez", jer se "nijedno mjesto više ne može smatrati sigurnim" nakon što su dvojica otetih Francuza smaknuta, priopćilo je u nedjelju francusko ministarstvo vanjskih poslova na svojoj internetskoj stranici. U rubrici "preporuke turistima", osvježenoj u noći na nedjelju, Quai d'Orsay preporuča "francuskim državljanima da više no dosad, uvijek i svagdje, budu na najvećem oprezu" u trima zemljama južno od Sahare: Mauritaniji, Maliju i Nigeru. "S obzirom na terorističku prijetnju koja se nadvila nad tim područjem, nijedno mjesto ne može se više smatrati sigurnim", dodaje. "Sve upućuje da su dvojicu Francuza" otetih u Nigeru i ubijenih u subotu u zajedničkoj operaciji francuskih i nigerskih vojnih snaga za njihovo oslobađanje, "smaknuli" njihovi otmičari, rekao je u nedjelju glasnogovornik glavnog stožera francuske vojske.
SYDNEY
Obilne kiše obrušile su se u nedjelju na australske plaže, a prognostičari su upozorili da bi poplave u golemim područjima sjeveroistoka mogle uskoro stići u turistička odredišta i glavni grad Queenslanda, Brisbane. "Moguće su umjerene do veće poplave u područjima zapadno od Brisbanea", kazao je meteorolog Brett Harrison.
Australski Meteorološki institut pažljivo prati razvoj situacija, a sve oči su sada uprte u Gold Coast koji je ključni čimbenik gospodarstva Queenslanda. Poplave su već nanijele velike štete rudarskoj industriji jer su brojni rudnici pod vodom a cestovni i željeznički pravci otplavljeni. Vodostaji rijeka su u Queenslandu su vrlo visoki, a nakon najnovijih padalina izlila se i rijeka Mary. Vlada je priopćila da se dosadašnja šteta može procijeniti na nešto više od milijardu dolara.