Dow Jones indeks ojačao je prošloga tjedna 1 posto, na 11.787 bodova, najvišu razinu u dvije i pol godine. S&P 500 skočio je 1,7 posto, na 1.293 boda, a Nasdaq indeks 1,9 posto, na 2.755 bodova.
Sezona objave poslovnih izvješća kompanija počela je prošloga tjedna u optimističnom tonu. Alcoa, Intel i JPMorgan & Chase ostvarili su bolje rezultate nego što se očekivalo.
Ulagači se nadaju da će se taj pozitivni niz nastaviti i ovoga tjedna, posebice u bankarskom sektoru.
U petak je JPMorgan izvijestio o smanjuju iznosa loših kredita i najavio povećanje dividendi čim mu središnja banka to dozvoli.
To je dodatno potaknulo rast cijena u bankarskom sektoru, koji je među vodećim dobitnicima posljednjih mjeseci.
KBW indeks porastao je od kraja rujna prošle godine za 18 posto, dok je, za usporedbu, S&P 500 indeks u tom razdoblju ojačao 13,3 posto.
KBW indeks kreće se oko 54 boda i približava se tehničkoj razini otpora smještenoj u rasponu od 57 do 59 bodova.
Hoće li probiti taj otpor, ovisi o poslovnim rezultatima koje će ovoga tjedna objaviti najveće američke banke – Bank of America, Wells Fargo, Citigroup, Goldman Sachs i Morgan Stanley.
Očekuju se dobri rezultati jer se gospodarska situacija u SAD-u poboljšava, pa bi banke trebale imati koristi od jačanja aktivnosti. Istodobno, ključne kamate Feda su na rekordno niskim razinama, smanjuju se troškovi kreditiranja, kao i iznosi loših plasmana.
„Ulagači s nestrpljenjem čekaju vijesti kada će banke ponovno početi isplaćivati dividende. Kada to počnu, očekujemo val naloga za kupnju dionica banaka“, kaže Burt White, direktor u tvrtki LPL Financial.
Osim banaka, ovoga će tjedna kvartalna izvješća objaviti industrijskih div General Electric, kao i tehnološki lideri Apple, Google i eBay.
Prema anketi Reutersa, analitičari procjenjuju da je 500 kompanija, čije su dionice uvrštene u S&P indeks, u posljednjem lanjskom kvartalu ostvarilo 32 posto veću dobit nego u istom razdoblju prethodne godine.
Unatoč pozitivnim očekivanjima, neki su analitičari vrlo oprezni.
Rast S&P 500 indeksa sedam tjedana zaredom znači, kažu, da bi mogao uslijediti pad cijena dionica. Osam ili više tjedana neprestanog rasta cijena posljednji puta zabilježeno je krajem 2003. godine.
U ponedjeljak se na Wall Streetu ne radi jer se u SAD-u obilježava Dan Martina Luthera Kinga.