BRUXELLES - Europska komisija ne komentira individualne slučajeve i od hrvatskog pravosuđa očekuje da djeluje u skladu s načelom neovisnosti, izjavila je u četvrtak glasnogovornica povjerenika za proširenje zamoljena da komentira zahtjev DORH-a da se bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu ukine imunitet. "Mi ne komentiramo individualne slučajeve. Ono što očekujemo od hrvatskog pravnog sustava jest da u svim slučajevima postupa u skladu s načelom neovisnosti pravosuđa i uz puno poštovanje temeljnih sloboda i ljudskih prava", izjavila je Angela Filote, glasnogovornica povjerenika za proširenje Štefana Fuelea.
LJUBLJANA - Slovenski premijer Borut Pahor rekao je u četvrtak na konferenciji za novinare kako je obaviješten da je bivši hrvatski premijer Ivo Sanader prešao jedan od slovenskih graničnih prijelaza, ali nije htio o tome pobliže govoriti. "O tome me obavijestila ministrica unutarnjih poslova i ovlastio sam ju da o tome izvijesti javnost ako za to bude interesa i ako ocijeni da je to potrebno", rekao je Pahor odgovarajući na novinarski upit je li istina da je bivši hrvatski premijer danas oko 11 sati prešao jedan od hrvatsko-slovenskih graničnih prijelaza. Pahor je rekao novinarima da ih o tome može izvijestiti ministrica unutarnjih poslova Katarina Kresal, a nije htio odgovoriti ni na pitanje je li po njegovim obavijestima Sanader u Sloveniji. Slovenska tiskovna agencija STA objavila je da je slovenska policija potvrdila da je Sanader ušao u Sloveniju, ali da nije mogla reći je li ju napustio ili se još uvijek nalazi u njoj.
ZAGREB - Hrvatska i Austrija nemaju ugovor o dvojnom državljanstvu, rečeno je u četvrtak Hini iz hrvatskog ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija. Neki hrvatski mediji u četvrtak, govoreći o odlasku bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera iz Hrvatske, nagađaju da je on otišao u Austriju jer navodno ima austrijsko državljanstvo. Austrijski zakon načelno ne dopušta dvostruko državljanstvo, osim u posebnim slučajevima kad se državljanstvo stječe rođenjem, primjerice kad se dijete austrijskih državljana rodi u SAD-u, tada ono može dobiti i američko i austrijsko državljanstvo. U ostalim slučajevima Austrija traži da se državljani drugih zemalja odreknu svog osnovnog državljanstva prije nego steknu austrijsko. Po hrvatskom zakonu o državljanstvu, zahtjev za prestanak hrvatskog državljanstva mogu podnijeti hrvatski državljani ako uz hrvatsko posjeduju i strano državljanstvo ili im strana država jamči primitak u svoje državljanstvo ako im prestane hrvatsko, koje može prestati kad se ispune zakonski uvjeti.
ZAGREB - Korupcija je, po mišljenju 57 posto građana Hrvatske, u zadnje tri godine narasla, a pravosuđe je najkorumpiraniji sektor, kaže se u izvješću Transparency Internationala objavljenom u četvrtak, na dan borbe protiv korupcije. Rezultati Globalnoga korupcijskog barometra za 2010. pokazuju a je pravosuđe u Hrvatskoj dobilo ocjenu 4,1 što znači da je veoma korumpirano, jer ocjene idu od 1 (nema korupcije) do 5 (potpuna korumpiranost). Borba protiv korupcije borba je za ljudska prava koja im korupcija uskraćuje, od zapošljavanja do zdravlja, rekao je u svojem govoru na predstavljanju Globalnoga korupcijskog barometra hrvatski predsjednik Ivo Josipović. Po njegovu mišljenju, hrvatska je anomalija što je korupcija locirana u pravosuđu, a u drugim se zemljama korumpiranima većinom doživljavaju političke stranke. Anomalija je što su korumpirani "oni koji bi morali biti na braniku borbe protiv korupcije", rekao je i dodao kako on ne vjeruje da je pravosuđe baš toliko korumpirano, ali priznao je da možda i griješi. No, rekao je, on smatra da je velika većina osoba u pravosuđu poštena. Kao drugu hrvatsku anomaliju Josipović je uočio činjenicu da se korupcija percipira raširenom pojavom, a samo je pet posto ispitanika priznalo da je u korupciji sudjelovalo.
ZAGREB - Hrvatska može računati na to da će zastupnici ALDE grupe, Saveza liberala i demokrata za Europu, u Europskom parlamentu dosljedno podržavati Hrvatsku u završnoj fazi pregovora pred ulazak u Europsku uniju, izjavio je u četvrtak u Zagrebu Ivo Vajgl, izvjestitelj u sjeni Europskog parlamenta za Hrvatsku, na konferenciji za novinare nakon održanog okruglog stola koje su organizirali zastupnici ALDE grupe i zastupnici Hrvatskog sabora iz HNS-a, IDS-a i HSLS-a. Zastupnici ALDE grupe borave u dvodnevnom posjetu Hrvatskoj čija je svrha dobiti uvid u pregovore RH s EU-om i ojačati prijateljske odnose s liberalnim strankama u Hrvatskoj, kazala je novinarima potpredsjednica Europskog parlamenta Silvana Koch Mehrin. O tome su danas raspravljali na okruglom stolu na temu "Status hrvatskih pregovora o članstvu u EU - Europske kohezijske i druge politike - mogućnosti za razvoj Hrvatske; uloga Hrvatskog sabora, Europskog parlamenta i građana u direktnoj parlamentarnoj demokraciji u kontekstu Lisabonskog ugovora". Taj je skup okupio čelnike i zastupnike hrvatskih liberalnih stranaka te predstavnika ALDE grupe. "Opetovano smo rekli da smo predani brzom zaključenju pregovora te da želimo da se pregovori završe u lipnju 2011. i nadamo se da se napredak koji treba postići može ostvariti u idućim mjesecima", dodala je Mehrin.
ZAGREB - Hrvatski ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković susreo se u četvrtak u Hedehuseneu, tijekom radnog posjeta Danskoj, s predstavnicima tvrtke Rockwool i s njima razgovarao o stvaranju poticajne poslovne klime koja pridonosi poslovnim aktivnostima i gospodarskom rastu, priopćeno je iz MVPEI-ja. U razgovoru s predstavnicima tvrtke ministar Jandroković istaknuo je kako je stvaranje poticajne poslovne klime, koja pridonosi poslovnim aktivnostima i gospodarskom rastu, jedan od prioriteta programa gospodarskog oporavka hrvatske Vlade. Kako bi olakšala i potaknula daljnja strana ulaganja vlada je pokrenula niz mjera u cilju uklanjanja postojećih zapreka. Jandroković je izrazio uvjerenje kako će se riješiti i problemi vezani uz početak redovnog rada tvrtke Rockwool u Pićnu. Podsjetio je pritom kako je hrvatska vlada u studenome zadužila Hrvatski fond za privatizaciju da se pobrine za izgradnju pristupne ceste prema tvornici što je preduvjet za dobivanje svih potrebnih dozvola za rad, kaže se u MVPEI-jevu priopćenju. Ministar Jandroković ponovio je kako ministarstvo vanjskih poslova i dalje pomno prati razvoj situacije te izrazio nadu u njezino rješavanje, prema priopćenju.
LONDON - Cyber-napadi na internetske stranice koje su neprijateljski postavljene prema WikiLeaksu nastavit će se, izjavio je u četvrtak ujutro glasnogovornik skupine Anonymous za BBC. "Kampanja napada nije završila, samo će se pojačati, a sve više ljudi nam se pridružuje kako bi nam pomoglo", rekao je za radio BBC jedan od hakera s nadimkom Coldblood. Grupa Anonymous u srijedu je počela koordiniran napad "širokih razmjera" protiv internetskih stranica tvrtaka koje su uskratile WikiLeaksu financijska sredstva i funkcioniranje. Nakon hakerskog napada na web-stranice Vise i Mastercarda te sličnih tvrtaka koje su prekinule usluge WikiLeaksu, neko su vrijeme bile nedostupne i internetske stranice švedske vlade, izvijestili su švedski mediji. Internetska stranica Sare Palin, američke ultrakonzervativne političarke, također je bila metom hakera. Palin je nedavno izjavila kako Assange "ima krvi na rukama". "Riječ je o informatičkom ratu, jer želimo da internet ostane slobodan i otvoren prema svima, točno onako kako je oduvijek bilo", rekao je Coldblood, objasnivši kako Anonymous nije organizirana grupa, "nema nikakvih konvencionalnih smjernica. To je grupa ljudi, okupljenih oko ideje koju smatraju dobrom te je nastoje provesti u djelo".
I u četvrtak je nekoliko tisuća bilježaka američke diplomacije objavljeno u medijima diljem svijeta, s obzirom na to da je utemeljitelj WikiLeaksa Julian Assange, koji je i drugu noć proveo u britanskom zatvoru, učinio sve kako se ne bi prekinulo objavljivanje podataka.
BRUXELLES - Glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen rekao je u četvrtak u Bruxellesu da bi zemlje EU-a trebale razvijati vojne odnose s Turskom i tako otkloniti prepreke normalizaciji odnosa EU-a i NATO-a. "Danas sam ponovio svoje prijedloge kako bi se moglo ići dalje" po tom pitanju, rekao je novinarima, nakon sastanka s ministrima obrane EU-a. Treba s jedne strane "zaključiti sporazum o sigurnosti s Turskom i dati joj mjesto u europskoj obrambenoj agenciji" a s druge "naglasiti činjenicu da suradnja treba uključiti sve zemlje NATO-a i EU-a". Rasmussen je priznao da "temeljni problem, dakle podjela Cipra i posljedične nesuglasice, i dalje postoje". Turska nije članica EU-a a Cipar nije član NATO-a. Stoga danas primjerice EU i NATO ne mogu razmjenjivati osjetljive informacije kada vode zajedničke operacije koje traže savršenu koordinaciju. Rasmussen je ipak priznao da je korak naprijed učinjen na summitu NATO-a na kojem je 20. studenoga u Lisabonu uspostavljen "politički okvir" za buduću suradnju dvije organizacije.