FRANKFURT - Njemački prijedlog kontroliranog stečaja za zemlje eurozone kojim bi se privatne ulagače prisililo da preuzmu na svoja leđa dio tereta gubitaka umjesto da umiri tržišta mogao bi imati suprotan učinak i recept je za katastrofu, ustvrdio je jedan visoki dužnosnik Europske središnje banke (ECB). Prisiljavanje privatnih ulagača u državne obveznice na preuzimanje dijela gubitaka u praksi bi destabiliziralo tržište i imalo bi ozbiljne posljedice po gospodarstvo eurozone, upozorio je Lorenzo Bini Smaghi, član šestočlanog izvršnog odbora ECB-a, u autorskom prilogu za njemački tjednik Die Zeit. "Ne možemo s jedne strane optuživati tržišta da ih pokreće pohlepa i da moraju biti kažnjena za loše ponašanje i istodobno na njihova leđa svaliti kompletnu odgovornost procjene kreditne sposobnosti neke zemlje", ustvrdio je on. "Takav bi pristup predstavljao recept za katastrofu".
SEUL - U pokušaju da umiri financijska tržišta, Europska unija je istaknula da je spremna po potrebi priskočiti u pomoć Irskoj, u kontekstu pojačanih zabrinutosti zbog financijskih problema te članice eurozone pred početak summita G20 u Seulu. "Budno pratimo situaciju u Irskoj", kazao je predsjednik Europske komisija Jose Manuel Barroso u nastupu pred novinarima uoči početka summita 20 najvećih svjetskih gospodarstava u četvrtak. "Raspolažemo svim potrebnim instrumentima za djelovanje, ako se ukaže potreba", poručio je. Na irske probleme Barroso se osvrnuo zbog zabrinutosti da će vlada u Dublinu zatražiti pomoć EU-a. Prinosi na desetogodišnje irske obveznice u srijedu su poskočili za više od pola postotnog boda, na 8,28 posto, zbog zabrinutosti da će Irska biti prisiljena tražiti financijsku pomoć od EU-a kako izbjegla opasnost od stečaja. Riječ je o najvećem skoku prinosa na irske obveznice u jednom danu od uvođenja eura 1999.
SEUL - Američki predsjednik Barack Obama u četvrtak je rekao da Sjedinjene Države i Kina napreduju u pregovorima o gospodarskim pitanjima, ali gotovo i nije spomenuo problematično pitanje kineske valute. "Kao dvije vodeće svjetske ekonomije, imamo posebnu obvezu baviti se jačanjem ravnoteže i održiva razvoja", rekao je Obama na početku sastanka s kineskim predsjednikom Huom Jintaom, na marginama summita zemalja skupine G20 u Seulu. Obama inzistira na tome da se i drugi čelnici skupine G20 angažiraju oko globalnih neravnoteža, što je izraz kojim se opisuje golem američki trgovinski deficit i jednako tako velik suficit zemalja poput Kine i Njemačke.
SEUL - Bivši čelnik američke središnje banke (Fed) Alan Greenspan upozorio je da i Sjedinjene Države i Kina provode politiku slabljenja matične valute koja je štetna za ostala gospodarstva. Greenspan je svoja stajališta objavio u Financial Timesu, nekoliko sati pred početak summita G20 u Seulu. "Amerika provodi politiku slabljenja dolara", napisao je Greenspan. "Pritiskanje kineskog juana i najnovije slabljenje tečaja dolara nužno izazivaju jačanje tečajeva valuta u ostatku svijeta, dovodeći ih, kako to sami tumače, u lošiju poziciju u odnosu na konkurenciju", upozorio je. "I bez protekcionizima, postoje jasna ograničenja u pogledu jačanja stopa rasta globalne trgovine. Protekcionizam će samo intenzivirati to usporavanje", napisao je Greenspan.
BRUXELLES - Europska komisija predložila je u četvrtak smanjenje izlova bakalara u Sjevernom moru i Atlantiku i do 50 posto, upozoravajući da je situacija s tom vrstom alarmantna. "Komisija je i dalje zabrinuta zbog stanja populacije bakalara", ističe se u dokumentu u kojem se iznose prijedlozi za kvote izlova ribe u europskim vodama 2011. U više ključnih područja izlova "nema ni najmanjih znakova poboljšanja" populacije bakalara, upozorava EK, govoreći o irskom moru, te o području na zapadu Škotske i u Kattegatu, tjesnacu između Danske i Švedske. U tim područjima EK preporuča smanjenje izlova za polovicu. U drugim područjima traži se smanjenje od 15 posto. Općenito, Komisija predlaže ukupno smanjenje izlova svih vrsta ribe i u svim područjima od deset posto ili 89.400 tona. Bruxelles smatra da je samo 40 posto riblje populacije u europskim vodama u zadovoljavajućoj situaciji.
BRUXELLES - Ministri industrije i poduzetništva članica Europske unije nisu uspjeli izgladiti spor oko jezika koji je odgodio uspostavu jedinstvenog europskog sustava registracije patenata, priopćeno je iz Bruxellesa nakon izvanrednog sastanka vijeća za konkurentnost. "Preokrenuli smo svaki kamen i usprkos pomaku za dlaku smo promašili jednoglasni sporazum", kazao je belgijski ministar industrije Vincent Van Quickenborne nakon šest i pol sati pregovora. "Sada je posve jasno da nikada nećemo uspjeti postići jedinstvenost po pitanju europskog patenta", dodao je. "Nedostatak jedinstvenog europskog patenta koči našu konkurentnost, europske inovacije, istraživanje i razvoj", rekao je europski povjerenik za unutarnje tržište Michel Barnier.
MADRID - Španjolski gospodarski oporavak stagnirao je u trećem tromjesečju u odnosu na prethodna tri mjeseca, budući da se počeo osjećati utjecaj vladinih mjera štednje, pokazali su službeni podaci. Stagnacija se nadovezala na skromni rast u drugom tromjesečju za 0,2 posto, odnosno za 0,1 posto u prva tri ovogodišnja mjeseca kada je Španjolska izašla iz jedne od najtežih recesija u zadnjih nekoliko desetljeća. Na godišnjoj razini bruto domaći proizvod porastao je u razdoblju od srpnja do rujna za 0,2 posto, objavio je Nacionalni zavod za statistiku (INE) u preliminarnim procjenama.
TOKIO - Japanske temeljne narudžbe strojeva iz privatnog sektora, vodeći pokazatelj kapitalne potrošnje kompanija, zabilježile su u rujnu snažan pad u odnosu na prethodni mjesec, pokazali su najnoviji službeni podaci. Podaci japanske vlade prilagođeni za sezonski uvjetovana kolebanja pokazuju da su narudžbe strojeva u rujnu potonule snažnih 10,3 posto u odnosu na mjesec ranije, na 756,5 milijardi jena (9,2 milijarde dolara). Usporedbe radi, u kolovozu su narudžbe u gotovo istom postotku porasle. Pritom su u rujnu narudžbe iz industrijskog sektora potonule 20,7 posto u odnosu na kolovoz, na 276,6 milijardi jena. U neproizvodnom sektoru zabilježen je pak 3-postotni rast narudžbi, na 505,8 milijardi jena, priopćila je Vlada.
BERLIN - Uzlet industrije oglašavanja, poduprt poboljšanim stanjem u gospodarstvu, i smanjeni troškovi pomogli su medijskoj grupi Bertelsmann da u devetomjesečnom razdoblju zaključno s krajem rujna ponovno posluje s dobiti, nakon gubitka u istom razdoblju lani. Kompanija je tako u razdoblju od siječnja do rujna ostvarila dobit od 259 milijuna eura, u usporedbi s gubitkom od 305 milijuna eura u odgovarajućem razdoblju prošle godine. Bertelsmann je inače u privatnom vlasništvu, a njegova imovina uključuje televizijski odjel RTL Groupa, izdavača knjiga Random House i izdavača magazina Gruner + Jahr. Tvrtka nije objavila rezultate za treće tromjesečje.
BERLIN - Veliki jednokratni troškovi gurnuli su Siemens u gubitak u tromjesečju od srpnja do rujna, ali je oporavak globalnog gospodarstva potaknuo zdrav rast novih narudžbi, pa je dobit u cijeloj fiskalnoj godini povećana, objavio je taj njemački industrijski konglomerat. Siemens je tako u četvrtom fiskalnom tromjesečju zabilježio gubitak od 396 milijuna eura, čime je on ipak smanjen u odnosu na isto razdoblje lani kada je iznosio 1,06 milijardi eura. Prihodi su istovremeno porasli za osam posto na 21,23 milijarde eura, s 19,71 milijardu eura u odgovarajućem lanjskom razdoblju. Nove narudžbe uvećane su za četvrtinu, na 23,47 milijardi euro. Najsnažniji rast od čak 40 posto zabilježen je u energetskom odjelu kompanije, priopćio je Siemens.
SAN FRANCISCO - Američki proizvođač mrežne opreme Cisco zabilježio je u prvom fiskalnom tromjesečju 19-postotni rast prihoda i 8-postotni rast dobiti zahvaljujući postojanoj potrošnji na internetsku infrastrukturu. Div iz Silicijske doline koji ukazuje na predstojeće trendove u gospodarstvu ostvario je tako neto prihode od prodaje u visini 10,75 milijardi dolara, u usporedbi s devet milijardi dolara u istom razdoblju lani. Dobit mu je porasla na 1,9 milijardi dolara, s 1,8 milijardi dolara u prvom fiskalnom tromjesečju 2009.
LONDON - Cijene nafte porasle su u četvrtak na međunarodnim tržištima na najvišu razinu u protekle dvije godine nakon što je snažna industrijska proizvodnja pogurala potražnju u Kini na rekordnu razinu a zalihe goriva u SAD-u snažno pale u prošlom tjednu. Barel sirove nafte za isporuke u prosincu poskupio je tako na američkom tržištu 51 cent na 88,32 dolara, nakratko dotaknuvši i 88,55 dolara, najvišu razinu od listopada 2008. Na londonskom tržištu bio je u plusu 34 centa i njime se trgovalo po 89,30 dolara. Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila je na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u srijedu iznosila 85,27 dolara, što znači da je bila 35 centi viša nego dan ranije.
LONDON/FRANKFURT - Europski burzovni indeksi u četvrtak su kliznuli zbog pada cijena dionica u financijskom sektoru, pritisnutih najnovijim brigama u vezi dugova u rubnim članicama eurozone. Londonski Ftse indeks oslabio je 0,23 posto, na 5.803 boda, dok je frankfurtski DAX ostao gotovo nepromijenjen, na 6.719 bodova. Bankovni sektor bio je pod pritiskom zabrinutosti u vezi dugova u nekim članicama eurozone. Prinosi po irskim državnim obveznicama, s rokom dospijeća 10 godina, dosegnuli su rekordnu razinu u povijesti postojanja eurozone zbog zabrinutosti u vezi golemog irskog duga i sposobnosti te zemlje za daljnje zaduživanje. "Nema sumnje da će situacija s dugovima nekih europskih zemalja i dalje s vremena na vrijeme stvarati nervozu na tržištima. Fokus se s Grčke djelomice preusmjerio na Irsku", kazao je Henk Potts, dionički strateg u Barclays Wealthu.
HONG KONG - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros ojačale, ponajviše zahvaljujući rastu cijena sirovina, nakon niza dobrih makroekonomskih podataka iz Kine. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks ojačao 0,3 posto, dosegnuvši najvišu razinu u četiri i pol mjeseca. Nakon jučerašnjeg pada, cijene dionica u Šangaju i Hong Kongu skočile su jutros više od jedan posto, dok su burzovni indeksi u Singapuru i Australiji ojačali oko 0,5 posto. Od značajnijih tržišta, jedino su u Južnoj Koreji cijene dionica jutros pale, i to za više od dva posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio u plusu 0,7 posto.
NEW YORK - Na Wall Streetu su u srijedu cijene dionica porasle, nakon nestabilnog trgovanja, a najveći su dobitnici bili financijski i energetski sektor, koji su prethodnih dana bili pod pritiskom. Dow Jones indeks ojačao je 10 bodova, ili 0,09 posto, na 11.357 bodova, dok je S&P porastao 0,44 posto, na 1.218 bodova, a Nasdaq indeks 0,62 posto, na 2.578 bodova. Nakon što je u prethodna dva dana potonuo tri posto, jučer je S&P indeks financijskog sektora ojačao 1,4 posto, pa je bio najveći dobitnik među 10 glavnih sektora S&P indeksa. S&P indeks energetskog sektora porastao je pak 1,3 posto, zahvaljujući proboju cijene nafte iznad 88 dolara po barelu, što je njezina najviša razina u posljednje dvije godine.