Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,1 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Kini pale između 0,2 i 0,8 posto.
Burzovni indeksi u Hong Kongu, Singapuru i Australiji porasli su, pak, između 0,2 i 0,6 posto.
Kako su i na drugim azijskim burzama cijene dionica porasle, MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na dobitku 0,6 posto, nakon što je dan prije potonuo gotovo 2 posto, što je bi njegov najveći dnevni pad u posljednja četiri mjeseca.
Posljednjih dana kretanja na tržištu ponajviše ovise o špekulacijama koliko će agresivno biti labavljenje monetarne politike u SAD-u.
Jučer su cijene dionica na azijskim burzama oštro pale zbog napisa da će program američke središnje banke za otkup obveznica biti manji nego što se očekivalo i da će se provoditi nekoliko mjeseci.
U novoj anketi Reutersa analitičari procjenjuju da će Fed mjesečno kupovati imovinu vrijednu između 80 i 100 milijardi dolara. Procjenjuju, također, da će ukupna vrijednost Fedovog programa iznositi između 250 i 2.000 milijardi dolara.
U anketi, provedenoj početkom listopada, procjene su se kretale između 500 i 1.500 milijardi dolara.
Analitičari očekuju nestabilno trgovanje na burzama sve do 3. studenoga, kada će čelnici Feda objaviti odluku o tome.
Nakon jučerašnjeg snažnog rasta, tečaj dolara jutros je na valutnim tržištima stabilan.
Tečaj eura prema američkoj valuti kreće se na jučerašnjim razinama od oko 1,3820 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena dolara stabilizirala se, pak, oko 81,60 jena.
Tečaj europske valute u odnosu na japansku također ne oscilira značajnije – kreće se u rasponu od 112,50 do 112,90 jena.