Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks do 7,30 sati ojačao 0,7 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Indiji, Australiji i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 0,9 posto.
U Hong Kongu i Singapuru burzovni su indeksi blago pali, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer.
Na azijske je ulagače pozitivno utjecao jučerašnji blagi, ali ipak rast cijena dionica na Wall Streetu, nakon nastavka niza boljih nego što se očekivalo kvartalnih poslovnih izvješća američkih kompanija.
Ipak, trguje se oprezno jer se očekuje burna rasprava financijskih ministara skupine G20 najvećih svjetskih gospodarstava o tečajevima valuta.
Očekuje se da će na sastanku u Južnoj Koreji, koji se održava u petak i subotu, razvijene zemlje tražiti od zemalja u razvoju da dozvole znatnije jačanje njihovih valuta kako bi se uravnotežile trgovinske bilance.
No, zemlje u razvoju, kao što je Kina, vjerojatno neće dozvoliti znatniju aprecijaciju svojih valuta u doba kada američka središnja banka najavljuje daljnje kvantitativno popuštanje monetarne politike.
Ako se ne postigne nikakav dogovor po pitanju tečajeva, analitičari očekuju daljnje slabljenje tečaja dolara, koji se prema japanskoj valuti već neko vrijeme kreće na najnižim razinama u posljednjih 15 godina.
Jutros je dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao 0,2 posto, no nije se odmaknuo predaleko od najniže ovogodišnje razine, na koju je pao prošloga petka.
Pritom je dolar blago ojačao prema europskoj valuti, pa je tečaj eura skliznuo s jučerašnjih 1,3932 na 1,3928 dolara.
U odnosu, pak, na japansku valutu, cijena dolara kreće se u uskom rasponu od 81,10 do 81,35 jena.
Europska je valuta jutros blago ojačala u odnosu na japansku. Tečaj eura porastao je s jučerašnjih 113,05 na 113,25 jena.