Završetak radova očekuje se na jesen, odnosno prije početka zimske sezone, a time će se omogućiti da se plin s hrvatskih plinskih polja u sjevernom Jadranu transportira izravno na kopno, a ne kao do sada preko Italije i Slovenije.
U nadležnosti Plinacro-a je izgradnja plinovoda Pula-Karlovac, čija je ukupna dužina 190 kilometara.
Radovi na tom plinovodu podijeljeni su u četiri dionice, a sutra ustvari počinju radovi na drugoj dionici, Bateli-Marčelji, duljine 53,8 kilometara.
Vrijednost radova na toj dionici je 104 milijuna kuna, a izvođač je austrijsko-talijanski konzorcij Habau-Ghizzoni koji te radove treba završiti u roku šest mjeseci od početka gradnje, odnosno u srpnju.
Kako su najavili iz Plinacro-a, početak radova na trećoj dionici Marčelji-Delnice očekuje se u veljači, a u ožujku i početak radova na ostale dvije dionice - Delnice-Draganić, te od obale, odnosno granica pomorskog dobra-Bateli, a ta prva dionica obuhvaća i gradnju terminala Pula (lociran na granici općina Vodnjan i Marčana).
U nadležnosti Ine je izgradnja plinovoda koji će povezati platformu Ivana K u Jadranu s obalom, odnosno Pulom, a ti se radovi mogu podijeliti u dva dijela, podmorski plinovod od Ivane K do obale, duljine oko 45 kilometara, te kopneni dio obala-terminal Pula, duljine oko 9,5 kilometara.
Sutrašnje obilježavanje početka radova ustvari se odnosi na početak radova na podmorskom dijelu, a taj dio uz ostalo predviđa i da se 700 metara podmorskog plinovoda koji ide na obalu ukopa u morsko dno, kao i oko sto metara na obali.
Glavni izvođač radova na podmorskom dijelu plinovoda je talijanski Micoperi, a podizvođači belgijski Jan de Nul, te hrvatski STSI.
Za kopneni dio plinovoda, obala-terminal Pula, INA je dobila lokacijsku, u tijeku je i dobivanje građevinske dozvole, pa se početak radova očekuje u ožujku.
Uz početak radova, na sutrašnjoj će svečanosti biti najavljen i početak pokusne proizvodnje s polja Ida krajem siječnja, dok bi u veljači s pokusnom proizvodnjom trebalo početi i polje Ika.
Trenutno su u proizvodnji u sjevernom Jadranu dva polja, Ivana i Marica, njihova je ukupna proizvodnja oko 2,5 milijuna prostornih metara dnevno, a dijeli se pola-pola između Ine i Eni-a.
Puna proizvodnja s polja Ida i Ika očekuje se u ožujku, kada bude gotova i servisna platforma Ivana K, a njihova bi ukupna proizvodnja tada bila oko 1,6 milijuna kubika dnevno, a i ta će se proizvodnja u početku dijeliti pola-pola.
Prema najavama iz Ine, nakon Ide i Ike u proizvodnju bi, početkom 2007. trebalo krenuti polje Katarina, a krajem 2008. Annamaria.
Sve aktivnosti na projektu sjeverni Jadran odvijaju se kroz partnerstvo Ine i talijanskog Eni-a, preko zajedničke operativne kompanije INAgip, osnovane 1996.
Do kraja 2005. u projekt je uloženo ukupno 609 milijuna dolara, od čega polovica otpada na Inu.
Ukupne dokazane rezerve plina svih proizvodnih polja sjevernog Jadrana procjenjuju se na 23 milijarde prostornih metara, od čega je Inin dio 16,9 milijardi kubika.