Tečaj eura dosegnuo je u srijedu u jednome trenutku rekordnih 1,3167 dolara. Dolar je potonuo i na najnižu razinu prema švicarskom franku u zadnjih devet godina, tako da iznosi 1,15 franaka. Spustio se i ispod 103 jena, na 102,7 - najniže u zadnje četiri godine.
Neki ulagači ubrzali su svoje prodaje dolara nakon vijesti da bi Rusija mogla razmotriti visinu udjela eura u svojim deviznim rezervama. Preostali kao signal za prodaju dolara koriste visoke cijene nafte.
Iznad svega, iza njegovih prodaja stoje naznake da zakonodavci u svijetu nisu spremni na intervencije kako bi spriječili daljnji pad tečaja američke valute, a tržišta i dalje brine manjak u američkoj platnoj bilanci.
"Tržište nemilosrdno melje dolar. Nitko se ne želi kladiti protiv tog smjera", ocijenio je raspoloženje na tržištu Lee Feridge, valutni strateg pri Rabobanku.
U međuvremenu, iz Azije i eurozone dopiru pritužbe na aprecijaciju njihovih valuta, što šteti konkurentnosti njihova izvoza. Iz japanskog ministarstva financija kazali su da je tečaj dolara izašao izvan ekonomskih temeljnih odnosa, što su riječi iza kojih su u prošlosti slijedile devizne intervencije. Južnokorejska vlada zatražila je od kompanija da ograniče prodaje dolara.
Njemački kancelar Gerhard Schroeder izjavio je da je zabrinut da će snažna aprecijacija eura pogoditi njemački ključni sektor gospodarstva - izvoz. Član upravnog vijeća Europske središnje banke Jaime Caruana, pak, ocijenio je da takav razvoj događaja na valutnim tržištima utječe na eksternu potražnju.