Londonski Ftse indeks do podneva se spustio gotovo 0,8 posto, na 4.724 boda. Frankfurtski DAX oslabio je 0,9 posto, na 4.097 bodova.
Pad cijena dionica rudarskih kompanija izazvan je izjavama čelnika australskog BHP Billitona, najvećeg svjetskog proizvođača kovina, da će potražnja za bakrom ostati snažna, pod utjecajem one iz Kine, ali i da njegove trenutno visoke cijene možda nisu održive. Njegove dionice oslabile su stoga 2,5 posto, a one Anglo Americana za 2,4 posto.
Među gubitnicima su bile i dionice francusko-belgijske banke Dexia, potonuvši 3,4 posto, pod utjecajem izvješća da se njezin belgijski menadžment protivi predloženom spajanju s talijanskom bankom Sanpaolo.
Rast cijena nafte jedan je od ključnih rizika za europske dionice budući kompanije moraju plaćati skuplje gorivo, a potrošači koji kupuju benzin možda raspolažu s manje viškova gotovine za kupovinu naftnih proizvoda. Najveći udarac ponovnog skoka cijena iznad 49 dolara po barelu podnijeli su najveći 'gutači' goriva, poput zrakoplovnih tvrtki. Dionice Lufthanse oslabile su dva posto, a British Airwaysa 2,5 posto.
Slabiji dolar također je postao prijetnjom. "Očekivali smo uzlet cijena dionica i ostajemo opravdano optimistični. Dio toga optimizma temelji se na pretpostavci da cijene nafte neće ići iznad ranijih najviših razina", kazao je Ian Scott, analitičar u Lehman Brothersu. "Očiti čimbenik koji ograničava tržišta u Europi jest jačanje eura prema dolaru, posebice u vrijeme kada Greenspan ističe uzroke slabljenja dolara", kazao je on.
Indeks Tokijske burze Nikkei potonuo je ošštrih 2,11 posto, na 10.849 bodova, pod utjecajem pada cijena dionica krajem prošloga tjedna na američkim burzama.