- NEDOVOLJNI VIŠKOVI U PONUDI
OPEC je podigao svoju proizvodnju na najvišu razinu u zadnjih 25 godina u cilju obuzdavanja cijena. To je ostavilo malo viškova kapaciteta kod drugih proizvođača, osim Saudijske Arabije, vodećeg svjetskog izvoznika.
Napregnutost sustava globalne ponude rezultirala je većom osjetljivosti na poremećaje u opskrbi i većom vjerojatnošću od porasta cijena. To je dodatno privuklo zanimanje špekulativnih fondova koji se klade da cijene mogu još rasti.
Istodobno, zalihe naftne industrije koje služe kao zaštita od naglih prekida u opskrbi smanjile su se. Val spajanja nakon kraha cijena u razdoblju od 1998-1999. također je srezao broj kompanija koje drže zalihe.
Komercijalne zalihe sirove nafte u Sjedinjenim Državama smanjuju se već posljednjih osam tjedana, dijelom zbog prekida američke naftne proizvodnje izazvanih uraganima u Meksičkom zaljevu. Smanjenje zaliha izazvalo je zabrinutosti da bi se rafinerije mogle naći u većim teškoćama u pokušaju povećanja opskrbe destiliranih goriva, uključujući loživo ulje, zbog velike potražnje tijekom zime.
OPEC, koji kontrolira oko polovine svjetskog izvoza, posljednjih je godina puno truda uložio kako bi zaustavio rast zaliha u zemljama potrošačima, posebice u SAD-u, u razdobljima sezonskog slabljenja potražnje.
Ministri za naftu članica tog naftnog kartela objavili su planove smanjenja svoje proizvodnje i prije nego su cijene počele slabiti. Sadašnja struktura cijena ne daje rafinerijama priliku za obnavljanje zaliha s jeftinijom sirovom naftom i proizvodima i tjera ih da kupuju u posljednji tren.