Hrvatska je napravila veliki napredak u donošenju zakona i uspostavljanju mehanizama za ravnopravnost spolova, ali problem je u njihovoj provedbi, rekla je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Gordana Lukač Koritnik na konferenciji za novinare nakon sastanka predstavnica državnih tijela i udruga.
Predstojnica Vladina ureda za ravnopravnost spolova Helena Štimac-Radin istaknula je problem političke participacije žena, odnosno nedovoljnog broja žena u tijelima vlasti i predstavničkim tijelima te na svim položajima gdje se donose važne odluke.
Iako zakon propisuje da su političke stranke dužne voditi računa o broju žena na listama, problem je što one tu zakonsku obvezu shvaćaju deklarativno i ako te ne učine proći će bez sankcija, rekla je predsjednica saborskog Odbora za ravnopravnost spolova Gordana Sobol.
Koordinatorica Ženske mreže Hrvatske Bojana Genov rekla je da se razmišlja i o promijeni Izbornog zakona kojim bi se omogućila barem 40 postotna zastupljenost žena.
Odgovarajući na upit što će biti s Alimentacijskim fondom, za čiji je rad u državnom proračunu osigurano 20 milijuna kuna, Sobol je rekla da bi od Vlade i nadležnih ministarstava trebalo zatražiti da se taj novac, do osnutka Fonda, preraspodjeli Centrima za socijalnu skrb, a njih bi trebalo ovlastiti da nakon dva mjeseca neplaćanja pokrenu sudske postupke za naplatu.
Predstavnice državnih tijela za ravnopravnost spolova i Ženske mreže Hrvatske istaknule su i problem porasta diskriminacije žena u ekonomskoj sferi (raste broj nezaposlenih žena, njihove plaće i radni uvjeti nisu izjednačeni), u porastu je obiteljsko nasilje i nasilje na ženama, a mediji i reklame pune su seksizma, senzacionalizma, stereotipa o ženama i diskriminatornog prikazivanja žena i muškaraca. (Hina) xbma ymd