Tečaj jena do podneva je potonuo na 141,77 jena za euro, najniže dosad. Dolar stoji 121,12 jena, a tijekom jutra dosegnuo je i 121,39 jena za dolar, najviše od ožujka 2003.
Jen nije bio jedna od tema sastanka ministara financija i središnjih bankara iz sedam najrazvijenijih država u svijetu G7 tijekom vikenda u Londonu, što je tržišnim igračima dalo razloga da misle kako dužnosnici G7 nisu zabrinuti oko slabosti japanske valute.
Do toga sastanka jačala su nagađanja na deviznim tržištima da su japanski dužnosnici sve nervozniji oko klizanja tečaja jena od početka godine kako devizni ulagači privučeni višim prinosima po ostalim međunarodnim valutama, prodaju jene, a Bank of Japan održava ključnu kamatnu stopu blizu nulte razine.
No, japanski ministar financija Sadakazu Tanigaki izjavio je nakon sastanka skupine G7 da je klizanje jena na 121 jen za dolar odraz gospodarskih odnosa, što je u ponedjeljak ponovio i njegov zamjenik Koichi Hosokawa.
Velike kupovine stranih obveznica koje poduzimaju japanski ulagači zajedno s poslovima hedgiranja koje provode inozemni ulagači kupujući na Tokijskoj burzi dionica u nastojanju da se zaštite od daljnjeg spuštanja tečaja jena, pomogli su od početka godine spustiti tečaj jena oko 18 posto prema dolaru.
Jen je potonuo i prema ostalim važnijim međunarodnim valutama, zabilježivši najnižu razinu u proteklih 13 godina prema kanadskom dolaru, osam godina prema novozelandskom i australskom dolaru, te najnižu razinu u sedam godina u odnosu na britansku funtu.
U međuvremenu, euro je oslabio na 1,1708 dolara. Trgovci ističu da nije reagirao na podatak o rastu aktivnosti u uslužnom sektoru eurozone u studenome ove godine po najbržoj stopi u zadnjih 16 mjeseci.