Pregovori se odvijaju iza zatvorenih vrata, a predstavnici stranaka trebali bi se usuglasiti oko uvođenja jednog predsjednika, ojačati vladu na čelu s premijerom i osnažiti ulogu državnog parlamenta.
Ako se postigne dogovor, sudionici pregovora u utorak bi trebali potpisati izjavu o ustavnim promjenama koje će BiH uvesti iz daytonskog u postdaytonsko razdoblje i usmjeriti zemlju prema uključenju u Europsku uniju.
Kako se u ponedjeljak doznaje iz izvora bliskih bošnjačkim pregovaračima, pregovori se ne odvijaju najbolje, a predstavnik najveće bošnjačke stranke, Stranke demokratske akcije, Sulejman Tihić u nedjelju navečer je napustio razgovore nezadovoljan dubinom promjena na koje pristaju bosanski Srbi, koji, prema istom izvoru, žele uglavnom "kozmetičke" izmjene. Bosanskohercegovački dužnosnici okupili su se, naime, prije službenog početka pregovora već u nedjelju i neslužbeno počeli razgovore o mogućim izmjenama Ustava.
Izvor je rekao Hini kako očekuje da se Tihić u ponedjeljak vrati na pregovore.
Drugi izvor blizak hrvatskim pregovaračima je rekao kako je spor izbio oko institucije predsjednika, jer Bošnjaci žele jednog predsjednika, čemu se protive i Srbi i Hrvati.
Daytonski sporazum, čija se 10. obljetnica obilježava u Washingtonu, doveo je do završetka rata u BiH, ali je ostavio kompliciran sustav vlasti i slabe institucije središnje države te podjele po nacionalnim crtama.
Međunarodna zajednica predvođena SAD-om, sada izmjenama Daytonskog ustava želi stvoriti održive i funkcionalne institucije jedinstvene države.