U Daytonu je u četvrtak počeo dvodnevni politički forum pod nazivom "Gledajući unatrag i gdje smo sada" kojim se obilježava 10. obljetnica Daytonskog sporazuma kojim je okončan rat u BiH.
Sudionici skupa među ostalim razgovaraju o tome kako reformirati postojeće daytonsko uređenje BiH da bi se zemlja modernizirala i bila spremna nastaviti samostalan život izvan međunarodnog protektorata i pristupiti euroatlantskim integracijama.
Napomenuvši da nikad nije bilo ni zamišljeno da Daytonski ustav "bude kao urezan u kamenu", DiCarlo je kazala da će biti nužne "promjene potrebne da bi se stvorila jaka država koja će zadovoljiti europske standarde".
"Da bi to učinili oni će morati stvoriti jedinstveno predsjedništvo, ojačati ovlasti premijera i modernizirati parlamentarne strukture", dodala je.
Veleposlanica BiH u SAD-u Bisera Turković kazala je kako je u proteklih 10 godina ostvaren izvanredan napredak i posebno naglasila uspjeh u reformi obrane koja je praktički ukinula podjelu na dvije vojske te policije kojima su ove funkcije ujedinjene na razini države BiH, ali je također istaknula potrebu za ustavnim promjenama.
Turković je, kao i DiCarlo, istaknula kako se mora uhititi Radovana Karadžića i Ratka Mladića, glavne optuženike za ratne zločine koji 10 godina nakon Daytona još izbjegavaju pravdi.
Američki stručnjaci već su izradili nacrt ustavnih promjena koje predviđaju jačanje središnjih institucija vlasti o kojem su prošlog vikenda u Bruxellesu razgovarali predstavnici parlamentarnih stranaka BiH ne postigavši o njima dogovor.
Američka državna tajnica Condoleezza Rice bit će domaćin obilježavanja 10. obljetnice Daytonskog sporazuma 22. studenoga u Washingtonu kada će čelnici BiH nastaviti razgovore o promjeni ustava koja bi BiH trebala uvesti u post Daytonsko razdoblje.