Predsjednik Saveza neovisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik u Washingtonu ne očekuje nikakve pritiske i ne očekuje da će se političkim liderima iz BiH uručiti "gotov Ustav BiH". Dodik također izjavljuje kako mu nije poznato da su čelnici iz BiH, nakon Bruxellesa, dogovorili potpisivanje odluke o izmjenama Ustava BiH u Washingtonu.
"Ako se to radilo mimo mene, ja neću potpisati niti prihvatiti bilo što suprotno stajalištima koje SNSD zastupa o pitanju promjene ustavnog uređenja", izjavio je Dodik dodajući da Predsjedništvo BiH treba i dalje funkcionirati s tri člana koji se biraju izravno ili u parlamentima, i to jedan član iz Republike Srpske, a dva člana iz Federacije BiH.
Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) i aktualni ministar vanjskih poslova BiH Mladen Ivanić, ponovio je kako promjena Ustava BiH nije novi uvjet za početak pregovora o stabilizaciji i pridruživanju sa EU.
"Stranke iz Republike Srpske spremne su za kompromise i ako bude spremnosti stranaka iz Federacije BiH, dogovor je moguć", rekao je Ivanić za "Nezavisne novine".
Predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) i predsjednik Republike Srpske Dragan Čavić izjavio je kako "nitko iz RS niti može niti hoće prihvatiti ukidanje RS u budućim ustavnim promjenama" te da za ukidanje srpskog entiteta " nema niti političkog niti međunarodnog uporišta".
Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) BiH u Washington odlazi s identičnim pozicijama kakve je zastupala u Bruxellesu, izjavio je glasnogovornik ove stranke Mišo Relota, a prenosi banjalučki list.
"Delegacija HDZ-a BiH na razgovore o ustavnim promjenama u Vashington otići će s nepromijenjenim stajalištima, kakve je zastupala i u Bruxellesu, a to je da je za nju neprihvatljiva dvoentitetska podjela BiH", kazao je glasnogovornik HDZ-a BiH.
On je kazao kako Hrvati u Washingtonu "neće tražiti treći entitet", i naglasio kako ''nikakve kozmetičke promjene sadašnjeg ustava ne dolaze u obzir''.
Stajališta Stranke demokratske akcije također se nisu promijenila. Njezin predsjednik Sulejman Tihić ranije je izjavio kako je najvažnije osigurati funkcionalnu državu u kojoj će svi imati zajamčena prava. Socijaldemokratska partija BiH, čiji predsjednik Zlatko Lagumdžija također ide u Washington, šalje u SAD poruku da BiH mora biti preustrojena na radikalan način jer postojeće unutarnje podjele onemogućavaju njezino približavanje euroatlanskim integracijama
Uoči sastanaka koji će uslijediti u Washingtonu u ponedjeljak i utorak, američki veleposlanik u BiH Douglas McElhaney posredstvom bosanskohercegovačkih medija poručio je kako američka državna tajnica Condoleezza Rice neće uručiti nikakav nacrt novoga ustava BiH, nego želi čuti što su se političari u stanju sami dogovoriti kada je riječ o izmjenama Ustava. "Tražimo od bosanskohercegovačkih čelnika sporazum o konkretnim koracima kojima bi se ojačale tri ključne institucije države", kazao je MCElheney.