Autor jedne od mogućih opcija budućih promjena Ustava BiH je Američki institut za mir, a prema tom prijedlogu BiH bi bila ustrojena kao centralizirana parlamentarna demokracija s jednim predsjednikom, parlamentom i vladom.
"BiH ima strukturiranu vladu, dostignuta je stanovita razina ekonomskog razvoja, ali je izražena velika prisutnost međunarodne zajednice. Mi želimo da BiH krene u pravcu preuzimanja kontrole nad svojom zemljom. Na to pokušavamo usmjeriti pažnju i sada očekujemo sljedeće korake BiH političara", kazao je američki veleposlanik istaknuvši kako će se razgovori u Washingtonu usmjeriti na pitanje kako od Daytonskog sporazuma "krenuti prema Bruxellesu" odnosno EU.
Unatoč ocjenama domaćih političara kako su razgovori o ustavnim promjenama u BiH proteklog vikenda u Bruxellesu bili neuspješni, McElehaney u Washingtonu očekuje pozitivan pomak. "Razgovara se o tri pitanja - strukturi Predsjedništva BiH, Vijeću ministara i državnog parlamenta. To je dobar početak. Nadam se da ćemo nakon proteklih razgovora u Bruxellesu i predstojećih sastanaka u Washingtonu, postići određeni sporazum u nekoj od ovih tema", kaže američki veleposlanik.
Douglas McElehaney je dodao kako su svi srpski političari, koji će u ime svojih stranaka sudjelovati u washingtonskim pregovorima, odlučili da tamo iznesu zajedničku izjavu koja se tiče suradnje s Haaškim tribunalom.
"Nadam se da će ta izjava predstavljati poziv Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću da se predaju", rekao je McElehaney u intervjuu "Nezavisnim novinama".