Nagli rast cijena nafte do vrtoglavih visina duboko je uznemirio vodeće industrijske sile, čija su gospodarstva izložena riziku usporavanja rasta zbog skuplje nafte i prateće inflacije.
"Očekujem da će ministri i guverneri središnjih banaka raspraviti o mjerama poduzetim kako bi se riješila pitanja opskrbe i efikasnosti, kao i o tehničkim mjerama kao što je poboljšana dostupnost podataka", izjavio je Tim Adams, podtajnik za međunarodna pitanja u američkom ministarstvu financija.
Skupina G7 i ostale članice Međunarodne agencije za energetiku otvorile su svoje strateške rezerve kako bi obuzdale rast cijena. No, dosadašnje izjave članica G7 o tržištima nafte nisu nimalo utjecale na cijene koje su zbog strahovanja oko opskrbe koketirale s razinom od 70 dolara po barelu.
Kao domaćin sastanka G7, SAD razmišlja i o uvrštavanju mogućnosti proširenja skupine G7 na velike zemlje u tranziciji kao što su Kina, Indija i Rusija u dnevni red sastanka ministara i guvernera središnjih banaka sedam zemalja, kojim će predsjedati američki ministar financija John Snow.
Sastanak skupine G7 uvod je u godišnje konferencije Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), zakazane ovog vikenda u Washingtonu, a jedna od tema bit će i otpis 40 milijardi dolara duga 18 siromašnih zemalja.
Skupina G8, sačinjena od skupine G7 i Rusije, postigla je dogovor o otpisu dugova u srpnju ali ostali bogati kreditori, koji će također morati preuzeti dio financijskog tereta, prigovaraju da ih se uopće nije konzultiralo o njegovoj realizaciji.