Po riječima urednika knjige Zorana Velagića slabo je poznat povjesničarski rad fra Šimuna Milinovića, koji je bio sinjski profesor, svećenik i barski nadbiskup.
"Radi se o vrsnu i obrazovanu istraživaču, kojem je bilo neobično stalo do kulture i naroda kojem je pripadao", rekao je Velagić, dometnuvši kako je njegova ljubav prema čovjeku i narodu dolazila do izražaja i za vrijeme nadbiskupstva.
U prikupljenim radovima i člancima u knjizi "Hrvatske uspomene iz Dalmacije" (419 str.) Milinović piše o običajima, gradovima, prirodnim ljepotama, samostanima, hrvatskom jeziku, a posebno o glagoljici.
"Liepa i prastara predaja, da je sv. Jerolim stvorio Glagoljicu za svoj narod uznosila je narodni ponos svih Hrvata", piše Milinović u članku "Je li s. Jerolim izumitelj Glagoljici?"
Fra Šimun Milinović (1835.-1910.), profesor i ravnatelj Franjevačke klasične gimnazije u Sinju, a od 1886. barski nadbiskup, kako napominje fra Hrvatin Gabrijel Jurišić u Bibliografiji Milinovića, neobično je markantna osoba među hrvatskim kulturnim djelatnicima kraja 19. i na početku 20. stoljeća,
"Hrvatske uspomene iz Dalmacije" zajednički su izdali "Školska knjiga" i ogranak Matice hrvatske u Imotskom. Knjigu je priredio Milan Glibota, skupivši mnoge Milinovićeve članke i radove iz "Vijenca", "Vjesnika" Hrvatskoga areheološkog društva, "Hrvatskog učitelja" i "Narodnog lista".