Na 340 stranica knjige, koju je na hrvatskom objavila Naladnička kuće Slovo M, Laughland izlaže kako se Europska unija ujedinjuje na birokratskom načelu, kojem je cilj spriječiti utjecaj demokracije koju sa sobom unose nacionalne države.
Temeljni je argument za osnivanje EU-a taj da nacionalne države vode do rata, zbog čega se moraju stvoriti nadnacionalne države, rekao je Laughland i ocijenio to pogrješnim.
Nacionalni suverenitet temelj je nacionalne države, i one ulaskom u EU ne mogu više same odlučivati o svojim gospodarskim interesima, dodao je. Zbog toga neke zemlje odbijaju ući u EU, poput Norveške i Švicarske, a neke ne prihvaćaju euro, poput Danske, Švedske i Velike Britanije.
EU je posebno opasan za male zemlje i postoji mogućnost da bi Hrvatska punila proračun EU-a, zaključio Laughland.
Urednica Maja Freundlich kazala je da je knjiga objavljena kako bi hrvatske građane uputila u europsko udruživanje o kojem će moći glasovati na referendumu.
Knjiga se izvorno pojavila 1997., a sada postaje aktualna i u Hrvatskoj, jer hrvatska javnost postaje osjetljiva na europska pitanja, podsjetila je. Napomenula je kako se Laughland divio uspješnoj hrvatskoj borbi za slobodu te kako on smatra da bi bilo neprihvatljivo da tu svoju slobodu utopi u EU.
Laughland je završio studij filozofije i politike na Sveučilištu u Oxfordu, te piše za engleske novine Spectator i druge.