Do podneva je stoga tečaj dolara oslabio nekih 0,3 posto prema euru, kojim se trguje po 1,3256 dolara. Oslabio je i 0,11 posto u odnosu na britansku funtu, koja stoji 1,9211 dolara. U odnosu na japanski jen gotovo da se i nije mijenjao, tako da iznosi 104,8 jena. Dolar stoji i 1,171 švicarski franak.
Mnogi ulagači još nisu uvjereni jesu li temelji američkog gospodarstva dovoljno snažni te hoće li rast kamatnih stopa nadoknaditi zabrinutosti oko američkog trgovinskog deficita i tako podržati tečaj dolara ili će on uskoro obnoviti svoj dugoročni trend korekcije.
"Negativno raspoloženje stvara se oko trgovinskog deficita i tržište se sprema testirati razinu od 1,33 dolara za euro", ocijenio je raspoloženje na tržištu valutni strateg ABN Amroa, Paul Mackel.
Istodobno, visok prinos i potencijalni rast kamatnih stopa na Novom Zelandu ovoga tjedna potaknuo je skok 'kivija' na najvišu razinu prema američkom dolaru u zadnje 22 godine, od 0,738 usd. Ključna kamatna stopa u toj zemlji iznosi 6,5 posto, a u četvrtak bi središnja banka, očekuje se, trebala odlučiti o njezinu ponovnom dizanju. Usporedbe radi, američka kamatna stopa na prekonoćne pozajmice iznosi 2,5 posto, a u eurozoni 2,0 posto.