Zbog kvalitetne pripreme programa i povećanja vjerojatnosti njihove realizacije, smatra se, treba izabrati nekoliko prioritetnih SAPARD područja, a Ministarstvo poljoprivrede ranije je već predložilo da to budu ulaganja u poljoprivredna gospodarstva, preradbene kapacitete, nove gospodarske aktivnosti i razvoj infrastrukture.
SAPARD (Special Pre-accession Assistance for Agriculture and Rural Development - Posebna predpristupna pomoć za poljoprivredu i ruralni razvitak) je predpristupni fond EU-a za zemlje srednje i istočne Europe u pripremama za sudjelovanje u zajedničkoj poljoprivrednoj politici i jedinstvenom tržištu unije. Glavni su mu prioriteti doprinos provedbi europskog prava iz područja poljoprivrede te rješavanje problema na području poljoprivrede i ruralnog razvitka. Sredstva programa u pravilu su namijenjena direktnim proizvođačima, a ne državi.
Kod privatnih projekata SAPARD funkcionira tako da ulagaču po završetku projekta fond vraća 50 posto uloženih sredstava ako je projekt izveden u skladu s uvjetima dogovorenim sa administracijom SAPARD-a. Kod općinskih projekata uz iste uvjete investitor ima pravo na povrat cjelokupne investicije i to 25 posto iz sredstava državnog proračuna, a 75 posto iz sredstava SAPARD-a.
Osnovni uvjeti za tvrtke koje žele koristiti sredstva SAPARD-a su članstvo u profesionalnim i marketinškim asocijacijama, najmanje tri godine poslovanja, naglasak na ekološki održivoj proizvodnji, certifikati kvalitete i drugi.
Posebna se pozornost mora se posvetiti pravilnom sastavljanju projekata po pravilu EU administracije.
Ministarstvo poljoprivrede i Upravni odjel za poljoprivredu, šumarstvo i lovno gospodarstvo Varaždinske županije organizirali su predstavljanje SAPARD-a sa namjerom informiranja zainteresiranih kako ne bi prošli kao poljoprivrednici iz Mađarske i Austrije, koji su zbog neodgovarajuće pripreme i oblikovanja programa za novac iz SAPARD-a, te ostalih predpristupnih fondova EU - CARDS, PHARE i ISPA, iskoristili tek nešto više od 20 posto raspoloživog novca.
Skup u Varaždinu prvi je od pet sličnih na kojima će Ministarstvo predstaviti i Plan ruralnog razvitka RH i SAPARD agenciju, kao sastavni dio novopreustrojenog Ravnateljstva za tržišnu i strukturnu potporu u poljoprivredi. Nakon Varaždina, slijede Osijek, Rijeka, Split i Zagreb.
SAPARD je započeo 2000. godine, a završava 1. siječnja 2007. S obzirom na to da se odobrenje Europske komisije za njegovu provedbu u Hrvatskoj i uspostava SAPARD agencije očekuju u ljeto 2005., Hrvatskoj ostaje tek nekoliko mjeseci za ocjenu projekata kako bi se novci mogli povlačiti od 1. siječnja 2006.