ZAGREB
Hrvatska ispunjava uvjete za početak pregovora o članstvu u Europskoj uniji i 17. ožujka ti bi pregovori trebali i početi, rekao je u utorak navečer u Zagrebu ministar vanjskih poslova RH u ostavci Miomir Žužul.
"Ja uistinu mislim da Hrvatska ispunjava uvjete, da će se to pokazati i da će pregovori početi 17. ožujka", rekao je Žužul u emisiji Otvoreno Hrvatske televizije.
Europski povjerenik za proširenje Olli Rehn u ponedjeljak je izjavio kako u današnjim okolnostima, kad odbjegli general Ante Gotovina nije izručen sudu u Den Haagu, ne bi mogao preporučiti početak pristupnih pregovora.
Hrvatska "uistinu mora odgovoriti na neka pitanja, to nije nikakva tajna", rekao je Žužul. "Ali ne stoji to da Hrvatska ne surađuje, ne stoji da ne ispunjava političke kriterije i ja sam uvjeren da ćemo kroz komunikaciju s Den Haagom, a prvenstveno s Bruxellesom, to uspjeti i pokazati". Prema Žužulovim riječima, i dosad se uoči važnijih odluka o približavanju Hrvatske Europskoj uniji potezalo pitanje izručenja generala Gotovine.
"Nema ničega bitno iznenađujućega ... samo je retorika možda oštrija nego što smo navikli", rekao je Žužul.
VATIKAN
Papa Ivan Pavao II. prebačen je u rimsku bolnicu Gemelli nakon što se njegovo zdravstveno stanje zbog gripe pogoršalo, ali ne nalazi se na odjelu intenzivne skrbi, službeno je priopćeno u srijedu iz Vatikana.
U priopćenju se navodi da je zbog opstrukcije gornjih dišnih puteva, do koje je došlo zbog gripe, odlučeno da se Papa hitno prebaci u bolnicu Gemelli, u kojoj se i ranije liječio.
"Sveti Otac je u istoj sobi koju je i ranije koristio u toj bolnici. Nije bilo potrebno smjestiti ga na odjel intenzivne skrbi", dodaje se u priopćenju.
PODGORICA
Glavna tužiteljica Međunarodnog kaznenog suda u Den Haagu (ICTY), Carla del Ponte razgovarala je u utorak navečer u Podgorici s crnogorskim premijerom Milom Đukanovićem, od kojeg je dobila uvjeravanja kako su "nadležni crnogorski državni organi, prvenstveno policija, pravosuđe i tužilaštvo, spremni da i ubuduće pruže traženu podršku predstavnicima Haškog suda na teritoriji Crne Gore", priopćila je crnogorska vlada.
U priopćenju ureda vlade Crne Gore, Del Ponte i Đukanović su istakli potrebu pune suradnje svih država sa prostora bivše Jugoslavije s ICTY-em, kako bi uhićenjem optuženih i kažnjavanjem direktno odgovornih zločin bio individualiziran. Na taj način bi, kako su ocijenili, bili stvoreni preduvjeti za pomirenje među narodima i državama, što je neophodno za izgradnju odnosa povjerenja, daljnji razvoj i napredak regije.
WASHINGTON
Američka državna tajnica Condoleezza Rice upozorila je da bi ukidanje embarga EU na izvoz oružja u Kinu moglo poslati krivi signal Pekingu glede poštivanja ljudskih prava.
Rice je u razgovoru za agencije Reuters i France presse naglasila da bi, zbog činjenice da je embargo uveden zbog događaja na trgu Tienanmen 1989. godine, kada su nasilno ugušeni demokratski prosvjedi, "trebalo postupati vrlo oprezno kako se ne bi poslalo krivi signal glede poštivanja ljudskih prava".
Moguće ukidanje embarga na oružje Kini jedna je od spornih točaka u odnosima EU i Sjedinjenih država. EU je u prosincu 2004. godine odlučila da još neće ukinuti embargo ali da će konačnu odluku o tome donijeti za nekoliko mjeseci.
KIJEV
Julija Timošenko, koja je imenovana za mandatara nove ukrajinske vlade, izjavila je u utorak navečer da je već izabrala sve članove vlade koju će predstaviti u četvrtak, pošto parlament potvrdi njezinu kandidaturu.
"Vlada je sastavljena u potpunosti i izabrani su svi upravitelji pokrajina. Dakako, kao prijedlog koji ćemo iznijeti predsjedniku", rekla je Timošenko, u razgovoru za internetsko izdanje časopisa Ukrajinska Pravda, dodajući da nijedan član stare vlade i nijedan gubernator iz prethodne vlasti nije ostao na svojoj dužnosti.
Intenzivni pregovori o sastavu nove ukrajinske vlade održali su se u utorak u Kijevu, gdje se Timošenko pojedinačno sastajala s vođama nekolicine parlamentarnih stranaka.
NEW YORK
Vijeće sigurnosti UN-a odlučilo je pojačati embargo na uvoz oružja u Obalu Bjelokosti s nadom da će tako spriječiti ponovno izbijanje građanskog rata u toj afričkoj državi.
Vijeće je jednoglasno usvojilo rezoluciju kojom se odobrava francuskim i UN-ovim mirovnim snagama na terenu da bez najave provjere bilo koju pošiljku u lukama, na aerodromima, vojnim bazama te graničnim prijelazima kako bi spriječili dopremu oružja u Obalu Bjelokosti. Prvi embargo na uvoz oružja izglasan je u studenome 2004. ali tada nisu bile jasno određene mjere za provođenje embarga.
Građanski rat u Obali Bjelokosti izbio je 2002. godine nakon što su pobunjenici zauzeli sjeverni dio države. Oko 11.000 pripadnika francuskih i UN-ovih mirovnih snaga nadgleda zonu razdvajanja, u skladu s mirovnim sporazumom iz 2003. godine čije ključne odredbe još nisu provedene.