FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 20. prosinca 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

LONDON - Tenzije u pregovorima članica Europske unije o zajedničkom proračunu signaliziraju da potpora EU u pojedinim zemljama slabi, što je razlog za sniženje ocjene njegove kreditne sposobnosti s 'AAA' na 'AA+', tumači agencija Standard & Poor's. Povišeni tonovi u pregovorima o zajedničkom proračunu očituju pojačane rizike za potporu EU u pojedinim zemljama članicama, upozoravaju u agenciji. Kohezija među zemljama članicama oslabila je i neke možda zaziru od financiranja proračuna EU proporcionalno udjelu BDP-a pojedine zemlje u BDP-u Unije, konstatiraju u Standard & Poor'su. Stoga u agenciji smatraju da je kreditna sposobnost 28-članog EU-a u cjelini pogoršana, pa su snizili njegovu ocjenu s najviše 'AAA' na 'AA+'. Prognoza za rejting je stabilna, dodaju. EU nije suverena država ali se može zaduživati i početkom ovog mjeseca njezine su financijske obveze po kreditima iznosile 56 milijardi eura, navode u S&Pu. Nakon što je prošlog mjeseca snižena najviša, 'AAA' ocjena kreditne sposobonosti Nizozemske, sada samo šest članica ima takav rejting. Od 2007. udio prihoda koje uplaćuju države s najvišom ocjenom kreditne sposobnosti u ukupnim proračunskim prihodima EU-a gotovo je prepolovljen, na 31,6 posto, navode u agenciji.

BRUXELLES - Čelnici Europske unije obvezali su se da će do listopada 2014. postići dogovor o pravno obvezujućim ugovorima za provedbu reformi u zamjenu za financijsku potporu, izjavio je u noći na petak na konferenciji za novinare predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy nakon prvog dana summita čelnika EU-a. Riječ je o sustavu po kojem bi zemlje članice sklapale ugovore, odnosno partnerstva za rast, zapošljavanje i konkurentnost s europskim institucijama o provedbi reformi, a u zamjenu bi dobile financijsku potporu. Partnerstvo za rast, zapošljavanje i konkurentnost novi je termin za ono što se do sada nazivalo ugovorni aranžmani. Ta partnerstva trebala bi biti namijenjena za zemlje eurozone, ali i otvorena za sve članice EU-a. Ranije se spominjalo da bi to trebalo biti dovršeno do lipnja sljedeće godine. Van Rompuy je rekao da će se partnerstva sastojati od ugovornih aranžmana i instrumenata solidarnosti. Sustav partnerstva trebao bi biti uključen u Europski semestar, bio bi otvoren za sve zemlje, osim onih koje se nalaze u postupku prekomjernih makroekonomskih neravnoteža, postupku prekomjernog deficita ili koje su u programu financijske pomoći eurozone.

LONDON - Europske banke pune svoje portfelje državnim dugovima od 2011. jer im oni donose lak profit, no time jača začarani krug između banaka i nacionalnih vlada. Dužnička kriza u eurozoni pokazala je da banke mogu pretrpjeti velike gubitke zbog posjedovanja obveznica vlastitih zemalja, dok one mogu uništiti javne financije spašavanjem banaka. Europski dužnosnici nastoje smanjiti tu međuovisnost banaka i vlada koja je dovela do toga da jedni druge mogu odvući u propast. To je glavni cilj nove bankovne unije, koju EU upravo dogovara, a koja bi trebala osigurati da se banke više ne spašavaju novcem poreznih obveznika. Europska agencija za banke (EBA) objavila je ovaj tjedan da se udio državnih obveznica u vlasništvu domaćih banaka "bitno povećao" od prosinca 2010. do lipnja ove godine. Udio državnih obveznica u portfeljima domaćih banaka porastao je sa 64 posto prije tri godine na 66 posto u lipnju ove godine, a u slabijim članicama eurozone i mnogo više, u Grčkoj na čak 99 posto. Neto izloženost vodećih europskih banaka državnim dugovima smanjila se 2011. 9 posto, ali je tada, u godinu i pol dana, narasla za 9,3 posto na ukupno 1,59 bilijuna eura.

LJUBLJANA - Slovenski mediji objavili su da koncern Agrokor razmišlja o odustajanju od kupnje trgovačkog lanca Mercator, dok Agrokor tvrdi da i dalje računa s realizacijom ugovora s većinskim vlasnicima. "Agrokor je potpisao kupoprodajni ugovor s vlasničkim konzorcijem 12 prodavača i možemo reći da obje strane ispunjavaju obveze iz ugovora", naveo je u priopćenju Agrokor odgovarajući na upit Slovenske tiskovne agencije STA. "U ovom trenutku Agrokor je pozitivan u pogledu konačnog zaključenja transakcije", dodali su iz Agrokora, komentirajući nagađanja da bi mogli odustati od ugovora zbog teškoća s prikupljanjem sredstava od investitora i banaka. Kako navodi STA, pozivajući se na portal Telekoma Slovenije, transakcija Agrokora i vlasnika Mercatora, među kojima su banke i Pivovarna Laško (PL), mogla bi pasti u vodu jer Agrokor ne može osigurati dovoljno povoljnih zajmova za tu operaciju, a osim toga ne namjerava uplatiti 200 milijuna eura svježeg kapitala u Mercator, kako to od njega navodno zahtijevaju kreditori, odnosno konzorcij banaka.

LJUBLJANA - Slovenska premijerka Alenka Bratušek izjavila je, u razgovoru za novi broj tjednika "Mladina", da bi trošak dokapitalizacije i sanacije slovenskih banaka bio triput niži da je izveden prije četiri godine. "Da smo problem riješili 2009. i tada dali novac u banke to bi bilo triput jeftinije", rekla je Bratušek dodavši da se je s odugovlačenjem problem povećavao, među ostalim i zbog loših kredita, dobrim dijelom davanih menadžerima koji su kreditima bez vlastitog novca pokušavali kupiti tvrtke koje su vodili. Iako je stanje u slovenskim bankama nešto bolje nego što se dade razabrati iz nedavno objavljenih stresnih testova i nezavisne revizije njihovih bilanci, stanje je loše i banke trenutačno nisu u stanju servisirati gospodarstvo, rekla je slovenska premijerka, dodavši da je krivo to što su se problemi bankarskog sektora niz godina "pometali ispod tepiha". Bratušek je rekla da će rješavanje loših kredita i prodaja imovine do koje su banke došle nakon stečaja poduzeća koja im nisu mogla vraćati zajmove, potrajati 15-20 godina, koliko će trajati i djelatnost tzv. loše banke koja će se time baviti.

BERLIN - Manjak u njemačkim državnim financijama bit će manji od prvotno planiranog za ovu godinu, ocijenili su u petak u tamošnjem ministarstvu financija. "Na temelju dosadašnjeg razvoja situacije i u očekivanju tradicionalno snažnih rezultata u prosincu, čini se prilično izvjesnim da neće biti dosegnut za ovu godinu planirani iznos novog zaduživanja od 25,1 milijarde eura", navodi ministarstvo financija u mjesečnom izvješću o gospodarstvu. U prvih 11 mjeseci zaključno sa studenim akumulirani deficit iznosio je 18,1 milijardu eura, izračunali su u ministarstvu. Projekcija o deficitu u iznosu 25,1 milijarde eura za cijelu godinu datira od srpnja, kada je vlada još zbrajala troškove katastrofalnih poplava koje su proljetos pogodile velike dijelove zemlje. Otpornost njemačkog gospodarstva i niska stopa nezaposlenosti, kao i niske kamatne stope redom su pridonijele dobrom punjenju državne blagajne. U idućoj godini planira se tako smanjenje deficita na svega 6,2 milijarde eura, što bi bio njegov najniži iznos u posljednjih 40 godina, a ministar financija Wolfgang Schaeuble za 2015. godinu prognozira čak maleni višak u proračunu.

RIM - Promet u trgovini na malo, uključujući i prehrambene proizvode, u listopadu je smanjen za 1,6 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, podaci su statističkog ureda Istata. Na mjesečnoj razini, promet od trgovine na malo skliznuo je za 0,1 posto, navodi se u priopćenju. Pad prometa u trgovini na malo prehrambenim proizvodima u listopadu je iznosio 0,6 posto na godišnjoj razini, dok je u dvomjesečnom razdoblju od rujna do listopada pad iznosio 0,2 posto. Izrazitiji pad prometa zabilježen je u trgovini na malo knjigama, uredskim priborom i novinama, i to za 3,6 posto u usporedbi s listopadom prošle godine. Značajnije je pala i prodaja namještaja, za tri posto na godišnjoj razini, a i obuće, za 2,6 posto, pokazali su podaci statističkog ureda. Talijanski bruto domaći proizvod (BDP) u trećem je tromjesečju stagnirao nakon osam uzastopnih tromjesečja pada, što je bio povod za poboljšanje prognozi za gospodarstvo.

HARRISBURG - Američka konditorska kompanija Hershey najavila je kupnju kineskog proizvođača slatkiša za 584 milijuna dolara u gotovini, uključujući i njegov dug, u sklopu planiranog širenja na najbrže rastuće potrošačko tržište u svijetu. Hershey će u dvije etape kupiti Shanghai Golden Monkey (SGM), jednog od najvećih svjetskih proizvođača slatkiša i čokolade. Bit će to najveća prekomorska akvizicija britanske kompanije. Akvizicija se vremenski poklopila s nastojanjima inozemnih tvrtki da razviju nove proizvode prilagođene ukusu kineskih potrošača. Hershey proizvodi i začinjene suhe grickalice od tofua, žvakaće gume od sira s okusom jagoda i napolitanke s okusom algi. Prošle je godine ostvario prihode od 6,6 milijardi dolara i smatra Kinu "primarnim međunarodnim tržištem". Prihodi od prodaje čokolade, slatkiša i žvakaćih guma u Kini prekoračili su prošle godine 79,6 milijardi juana (13 milijardi dolara), pokazuju podaci tvrtke za istraživanje tržišta Euromonitor International.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u četvrtak burzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni, nakon snažnog skoka dan prije, kada je američka središnja banka blago smanjila poticajne monetarne mjere. Dow Jones ojačao je 11 bodova, ili 0,07 posto, na 16.179 bodova, dok je S&P 500 oslabio 0,06 posto, na 1.809 bodova, a Nasdaq indeks 0,29 posto, na 4.058 bodova. Tržište se jučer smirilo, nakon snažnog rasta cijena dionica dan prije, kada je Fed smanjio programe kupnje državnih i hipotekarnih obveznica za 10 milijardi dolara, na 75 milijardi mjesečno. To je prvi korak središnje banke prema normalizaciji monetarne politike, nakon pet godina, što pokazuje da su čelnici Feda uvjereni kako je gospodarstvo konačno dovoljno snažno da smanjenje poticaja neće usporiti njegov rast. Time je s tržišta uklonjena najveća neizvjesnost, koja je mjesecima držala ulagače 'na iglama'. Međutim, kako se Dow Jones i S&P 500 indeks kreću na najvišim razinama u povijesti, mnogi ulagači sumnjaju da postoji još prostora za njihov znatniji rast, pa su 'zatvorili knjige' za ovu godinu.

TOKIO - Na većini azijskih burzi cijene su dionica jutros blago porasle, nakon što je uklonjena neizvjesnost po pitanju monetarne politike u SAD-u, dok su u Kini burzovni indeksi oštro pali zbog zaoštravanja kreditnih uvjeta na tamošnjem tržištu novca. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,1 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Singapuru i Australiji porasle između 0,4 i 1,1 posto. Burzovni indeksi u Šangaju i Hong Kongu pali su, pak, između 0,5 i 2 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,1 posto. Azijski ulagači i dalje su pod dojmom smanjenja poticajnih mjera američke središnje banke, čime je uklonjena velika neizvjesnost s tržišta. Međutim, nema novih vijesti koje bi potaknule znatniji rast cijena dionica, pa su ulagači suzdržani, zadovoljni dosadašnjim prinosima u ovoj godini. Jedino su u Šangaju cijene dionica jutros pod pritiskom, što je posljedica strahovanja ulagača od nedostatka svježih sredstava na tamošnjem međubankarskom tržištu novca.

(Hina) xggoj ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙