FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 17,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 2. prosinca 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 17,30 sati.

BRUXELLES - Cijene energije u Europi ostat će do tri puta više nego u Sjedinjenim Državama u idućih 20 godina ako Europa ne razvije domaću opskrbu i ne poveća učinkovitost, upozorava glavni ekonomist Međunarodne agencije za energiju (IEA). U EU sve više jača zabrinutost zbog utjecaja cijena energije na europsku industriju, a neke države članice razmatraju zamrzavanje cijena i ukidanje subvencija za obnovljive izvore. "Jaz se možda smanjuje, no bez nove politike Europa će i dalje imati dva do tri puta više cijene plina od Sjedinjenih Država u idućih 20 godna", rekao je Fatih Birol na sastanku u Bruxellesu. Najveća razlika u cijeni u odnosu na SAD odnosi se na plin jer SAD prolazi kroz revoluciju plina iz škriljevca, no i cijene električne energije u Europi također su otprilike dvostruko veće jer se za njezinu proizvodnju koristi plin. Europska komisija će u siječnju objaviti svoje viđenje energetskih i klimatskih ciljeva do 2030., koji bi se trebali nastaviti na postojeće ciljeve smanjenja emisije stakleničkih plinova, poboljšaanja energetske učinkovitosti i većeg korištenja obnovljivih izvora do 2020.

LONDON - Tri vodeće agencije za kreditne rejtinge koje ocjenjuju dug zemalja članica Europske unije mogle bi biti kažnjene zato što nisu korigirale nedostatke u postupku ocjenjivanja, upozorio je danas nadležni regulator EU-a. Europski regulator za nadzor tržišta vrijednosnih papira (ESMA) danas je objavio rezultate istrage o postupku ocjenjivanja državnih obveznica u agencijama Moody's, Standard & Poor's i Fitch u razdoblju od veljače do listopada ove godine. Među najvećim nedostacima regulator izdvaja značajan vremenski razmak između početka postupka ocjenjivanja i objave rejtinga i slabe mehanizme kontrole tajnosti podataka u samim agencijama. Tako je u pojedinim slučajevima odluka o promjeni rejtinga objavljena pet dana nakon što je donesena, a u jednom slučaju razmak se protegnuo i na dva tjedna. Rejtinzi inače moraju biti objavljeni u kratkom roku, nakon što se izdavatelju obveznica dade najmanje 24 sata vremena da ospori eventualne greške. "Istraga ESMA-e ustanovila je nedostatke u postupcima ocjenjivanja državnog duga koji bi mogli predstavljati rizik za kvalitetu, neovisnost i integritet rejtinga i samog postupka njihova utvrđivanja", kazao je predsjednik ESMA-e Steven Maijoor. Tri agencije morat će podastrijeti planove za otklanjanje navedenih nedostataka kako bi se osigurala potpuna usklađenost njihova poslovanja sa zakonima EU-a.

ŽENEVA/JAKARTA - Ministarski sastanak Svjetske trgovinske organizacije (WTO) na Baliju ovaj tjedan odlučit će o sudbini te organizacije, piše Reuters. Dva su moguća ishoda sastanka - globalni trgovinski sporazum, prvi od utemeljenja Svjetske trgovinske organizacije 1995., ili neuspjeh koji će označiti kraj kruga mulilateralnih trgovinskih pregovora u Dohi, pokrenute u studenome 2001., i osuditi WTO na ropotarnicu povijesti. Kriza je kulminirala prošli tjedan kada 159 država članica WTO-a u Ženevi nije uspjelo finalizirati sporazum, pa je glavni ravnatelj WTO-a Roberto Azevedo pregovore prošli ponedjeljak bio prisiljen prekinuti. Dnevni red sastanka na Baliju već je pretrpio jedan velik udarac - pregovori o slobodnoj trgovini tehnološkom robom propali su prošli mjesec zbog inzistiranja Kine na velikom broju izuzeća. No, Azevedo ne želi odustati od sporazuma koji je na stolu. "Preostale zapreke su malobrojne, dobro definirane i nije ih teško riješiti ako bude političke volje", ocijenio je u članku za Wall Street Journal u nedjelju. "To očekujemo od ministara na Baliju ovaj tjedan. Uspješan ishod još je moguć", rekao je. Više od stotinu zemalja, uključujući najmanje razvijene afričke, arapske i južnoazijske zemlje, kazalo je da podupiru sve napore da Bali bude okrunjen uspjehom.

BRUXELLES - Europska unija od petka uvodi antidampinške carine na uvoz solarnih panela kineskih tvrtki koje nisu prihvatile dogovor koji je postignut ovoga ljeta o minimalnim cijenama po kojima se ti proizvodi mogu prodavati u Europskoj uniji. Antidampinške mjere stupit će na snagu u petak, 6. prosinca, i vrijedit će dvije godine, objavila je Komisija. Riječ je o približno trećini kineskih proizvođača solarnih panela. Povjerenik za trgovinu Karel De Gucht postigao je ljetos s kineskim vlastima dogovor o minimalnim cijenama po kojima se solarni paneli mogu prodavati u Europskoj uniji. Nakon što je taj dogovor potvrđen, Komisija je obustavila istragu o dampingu i subvencijama kojima kineske vlasti potpomažu tu industriju.

MOSTAR - Povećano prisustvo kancerogenog aflatoksina otkriveno je kod 20-tak proizvođača mlijeka na području Semberije na sjeveroistoku BiH, izvijestila je u ponedjeljak Federalna televizija (FTV) navodeći da bi to moglo poremetiti planove o početku izvoza mlijeka iz BiH u zemlje Europske unije. Po riječima predstavnika Poslovno-zadružnog saveza "Agrosemberija", otkrivene su povećane razine aflatoksina zbog čega su prolivene značajne količine mlijeka. Naveo je kako su u posljednje vrijeme imali 22.000 mlijeka u kojemu je zabilježena nedopuštena vrijednost aflatoksina i koje su prolili, a izravna materijalna šteta iznosi oko 15.500 maraka ili 8.000 eura. Proizvođači kod kojih je utvrđena kontaminacija aflatoksinom isključeni iz otkupa mlijeka. Po navodima FTV-a, veterinarske vlasti BiH zatražile su pojačani nadzor uvoza životinjske hrane kako bi se smanjila prisutnost aflatoksina budući bi početkom sljedeće godine inspekcija Ureda za hranu i veterinarstvo EU iz Dublina trebala boraviti u BiH kako bi utvrdila je li ta zemlja ispunila uvjete za izvoz mlijeka u uniju. S ulaskom Hrvatske u EU onemogućen je izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda iz BiH i na tržište Republike Hrvatske.

STOCKHOLM - Saab je danas ponovo pokrenuo proizvodnju u matičnoj Švedskoj u sklopu nastojanja novih vlasnika da osiguraju novi početak za posrnulog proizvođača automobila. Saab je bankrotirao u prosincu 2011. godine, a prošle godine kupila ga je kinesko-švedska investicijska grupa National Electric Vehicle Sweden (NEVS), prenosi BBC. Proizvođač automobila ponovno će pokrenuti proizvodnju modela 9-3 sedana u tvornici u Trollhattanu na zapadu zemlje. Kompanija će u početku proizvoditi verziju modela na benzinski pogon, da bi kasnije krenula i s proizvodnjom električne verzije. Američki proizvođač automobila General Motors (GM) kupio je 50-postotni vlasnički udio i kontrolu upravljanja nad kompanijom 1989. godine, a puno je vlasništvo dobio u 2000. Saab je prodan nizozemskoj grupi Spyker, koja ga je u lipnju prošle godine prodala grupi NEVS. Novi vlasnici poručili su da će se u nastojanjima da ožive brend usredotočiti na električne automobile.

LJUBLJANA - Dionicama Mercatora na Ljubljanskoj se burzi u ponedjeljak trgovalo po 68 eura, što je pad od 9,33 posto u odnosu na njihovu vrijednost u petak i njihova najniža cijena u zadnjih 11 godina. Slovenski regulator tržišnog natjecanja objavio je u petak da dopušta koncentraciju Agrokora i Mercatora na slovenskom tržištu, no slovenski mediji zadnjih tjedana javljali su da je upitno hoće li koncentraciju dopustiti u Srbiji i Hrvatskoj, gdje za razliku od Slovenije djeluju i Konzumova i Mercatorova mreža, te da je upitno hoće li Agrokor uspjeti prikupiti financijska sredstva potrebna za realizaciju kupoprodajnog ugovora s većinskim dioničarima Mercatora. Prema kupoprodajnom ugovoru potpisanom sredinom lipnja ove godine, Agrokor će od konzorcija 12 tvrtki, banaka i Pivovarne Laško (PL) preuzeti 53,123 posto dionica najvećeg slovenskog trgovačkog lanca te za dionicu platiti 120 eura, što je ukupno oko 240 milijuna eura, a za 100-postotni udio u najvećem slovenskom trgovcu trebao bi 452 milijuna eura.

LONDON - Euro je danas oslabio prema dolaru i nakratko zabilježio najnižu razinu u 11 mjeseci prema britanskoj funti nakon što su najnoviji podaci londonskog Markita istaknuli velike razlike po pitanju oporavka u eurozoni između sjevernih i zemalja na jugu. Euro je u takvim okolnostima prema dolaru oslabio 0,5 posto, na 1,3516 dolara, da bi se potom stabilizirao na 1,3542 dolara, što znači da je oslabio 0,34 posto u odnosu na zatvaranje trgovine devizama u prošli petak. Time se spustio s najviše razine u posljednjih mjesec dana od 1,3622 dolara, na koju se popeo u petak. Dolar je dosegnuo najvišu razinu u šest mjeseci prema jenu, od 102,895 jena. Potom se stabilizirao na 102,85 jena, što znači da je ojačao 0,4 posto u usporedbi sa zatvaranjem u prethodnoj trgovini. U fokusu tržišta bili su najnoviji podaci londonske istraživačke tvrtke Markit koji su pokazali da je konačni indeks menadžera nabave (PMI) za proizvodni sektor eurozone uvećan u studenome na 51,6 bodova, s 51,3 boda u listopadu.

(Hina) xggoj yds

An unhandled error has occurred. Reload 🗙