LONDON/ZAGREB - Oporavak u proizvodnom sektoru eurozone u studenome je dodatno ubrzao, no nastavljena poboljšanja nisu zaustavila tvrdokorni trend gašenja radnih mjesta, ocijenila je u novom izvješću londonska istraživačka tvrtka Markit. Markitov konačni indeks menadžera nabave (PMI) za proizvodni sektor eurozone uvećan je tako na 51,6 bodova, s 51,3 boda u prethodnom mjesecu. Na najvišoj je tako razini od lipnja 2011. a blago je nadmašio i preliminarni podatak od 51,5 bodova. U Markitu navode da su tvorničke aktivnosti, nove narudžbe i novi izvozni poslovi porasli peti mjesec zaredom, pri čemu je stopa rasta aktivnosti i novih narudžbi blago ubrzala, dosegnuvši najvišu razinu od kolovoza, dok je rast inozemnih narudžbi najbrži u posljednje dvije i pol godine. Ojačane razine proizvodnje i knjige narudžbi ipak nisu zaustavile daljnje gašenje radnih mjesta, koje se nastavlja 22 mjeseca zaredom. Njemačka, Francuska i Španjolska redom izvijestile o ubrzanom smanjenju radnih mjesta, a daljnje ukidanje zabilježila je i Grčka, premda najsporijim tempom u posljednje četiri godine.
TOKIO - Kina je prvi puta u više od dva desetljeća izgubila status najprivlačnijeg investicijskog odredišta japanskih kompanija zbog viših troškova rada i bilateralnih napetosti, pokazalo je istraživanje japanske banke za kreditiranje izvoza JBIC. Čelnu poziciju preuzela je Indonezija koja je do sada bila na trećem mjestu, a popularnost temelji na širokom nizu sektora, od automobilske do elektroničke industrije, objavila je Japanska banka za međunarodnu suradnju (JBIC). Kina je pala na četvrto mjesto nakon što je 21 godinu smatrana najperspektivnijim odredištem za inozemna ulaganja japanskih kompanija, objavio je JBIC u petak. Banka je u istraživanju tražila od kompanija koje posluju u inozemstvu da imenuju pet država i regija s najboljim izgledima za poslovanje u iduće tri godine. Od gotovo 500 tvrtki koje su pristale sudjelovati u istraživanju, njih 44,9 posto drži Indoneziju dobrom zemljom za poslovanje, dok je popularnost Kine potonula na najnižu razinu do sada, s udjelom od 37,5 posto, u odnosu na ranijih 62,1 posto. Indija je potvrdila drugo mjesto na listi najprivlačnijih investicijskih odredišta.
PARIZ - Prodaja automobila u Francuskoj pala je u studenom zbog nepovoljnog kalendarskog rasporeda radnih dana i slabe potražnje, posebno za stranim automobilskim brendovima, pokazuju industrijski podaci objavljeni u ponedjeljak. U studenom je tako registrirano 138.298 novih automobila, 4,4 posto manje nego u prethodnom mjesecu, nakon rasta u listopadu i rujnu, priopćila je francuska udruga automobilske industrije CCFA. Na godišnjoj razini broj registracija smanjen je 7,1 posto. Kalendarski prilagođeni podaci pokazuju rast broja registriranih novih automobila za 5,7 posto. PSA Peugeot Citroen povećao je u studenom prodaju za 4,5 posto a Renault za 3,8 posto. Francuski proizvođači automobila i dalje daleko bolje posluju od stranih konkurenata, koji su u studenom zabilježili pad prodaje za 12,9 posto. Glasnogovornik CCFA izjavio je u ponedjeljak da je udruga zadržala prognozu pada registriranih automobila u ovoj godini za šest posto.
PRAG - Srednjoeuropska grupa za razvoj nekretnina Orco Property Group zabilježila je u prvih devet mjeseci neto gubitak od 142,4 milijuna eura zbog troškova otpisa na pojedinim projektima, uključujući i Sunčani Hvar. U istom razdoblju prošle godine grupa je zabilježila neto gubitak od 26,1 milijun eura. Orco su proteklih godina teško pogodile globalna financijska i gospodarska kriza a u trećem je tromjesečju zabilježio dodatnih 146 milijuna otpisa. Najveći dio tog iznosa, 74 milijuna eura, povezan je s varšavskim projektom Zlota 44. Dodatnih 44 milijuna eura otpisano je i na portfelju Sunčanog Hvara, stoji u poslovnom izvješću Orca, objavljenom tijekom vikenda. Prihodi su porasli 3,7 posto, na 107,8 milijuna eura. Kompanija je trebala objaviti poslovne rezultate prošlog četvrtka ali je objava odgođena dok uprava ne odobri račune. Češki investitor Radovan Vitek povećao je udio u Orco grupi na 30,7 posto, čime je postao najveći dioničar. Analitičari ističu da možda planira preuzeti grupu.
SARAJEVO - Tvrtka "Shell" dobit će koncesiju za istraživanje nafte na području Bosne i Hercegovine, a u cijeli projekt spremna je investirati 700 milijuna američkih dolara, potvrdio je ministar industrije i energetike Federacije BiH Eldar Trhulj najavljujući početak pregovora o dodjeli koncesije za veljaču iduće godine. "Potpisivanje (konačnog) ugovora moglo bi uslijediti vjerojatno već krajem 2014.", kazao je Trhulj, kojeg u ponedjeljak citira sarajevski "Dnevni avaz". Po njegovim riječima, odmah nakon toga očekuje se početak rada na bušotinama, a vlasti FBiH planiraju potpisati ugovor o eksploataciji nafte sa "Shellom" na 25 godina. Taj je naftni div u rujnu vladi FBiH poslao pismo u kojemu je izrazio interes za koncesiju za istraživanje i eksploataciju nalazišta, a posebno ih zanima područje Dinarida. Federalna je vlada prošlog tjedna dala načelnu suglasnost za vođenje pregovora o dodjeli koncesije. Istraživanja bi se obavljala na području od sjeverozapada BiH preko Bihaća, Drvara ka Mostaru i u pravcu Metkovića. Pretpostavlja se da su zalihe nafte na području Dinarida, koje prelazi i granicu s Hrvatskom, na dubini između četiri i osam tisuća metara.
BUDVA - Osam država dinarskog područja - Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Kosovo, Makedonija, Slovenija i Srbija u ponedjeljak su u Budvi, u Crnoj Gori, usvojili dokument "Velika pobjeda za dinarski luk", kojim su prihvatile obvezu daljnjeg zajedničkog rada na unaprjeđenju zaštićenih područja. Ministarstva tih osam država obvezala su se u idućih pet godina zajedno raditi na jačanju procesa planiranja u zaštiti prirode, kao i procjeni ekonomske vrijednosti svog prirodnog bogatstva te na uključivanju ciljeva zaštite prirode u planove za ekonomski razvoj za ribarstvo, šumarstvo, poljoprivredu, energiju, prostorno planiranje i međusektorsku suradnju. Jedan od ciljeva je i pronaći model za održivo financiranje zaštićenih područja u toj regiji, a to uključuje i planove za izgradnju održivog turizma. Na usvajanju tog dokumenta zajednički su radili Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF, Ministarstvo održivog razvoja i turizma Crne Gore i Međunarodna unija za zaštitu prirode UICN.
PUNGESTI - Više stotina policajaca sudjelovalo je u ponedjeljak u zoru u intervenciji protiv stanovnika mjesta Pungestija na sjeveroistoku Rumunjske, koji već dva mjeseca prosvjeduju kako bi spriječili američku tvrtku Chevron da pokrene istraživanja eksploatacije plina iz škriljca, javlja AFP. Novinarima nije bilo dozvoljeno približavanje mjestu događaja. Glasnogovornica policije je rekla da je pristup tom mjestu privremeno ograničen jer se radi o "osjetljivom području". Ona tvrdi da policija nije upotrijebila silu, ali da je došlo do naguravanja kada su mještani pokušali blokirati cestu. Sedam osoba je privedeno zbog kršenja javnog reda. Više desetaka stanovnika se izmjenjivalo od sredine listopada na privatnom terenu jednog od njih kako bi spriječili pristup strojevima Chevrona do mjesta gdje kompanija kani iskopati prvo crpilište. Stanovnici se protive izvlačenju plina iz škriljca hidrauličkom metodom razbijanja ili "frackinga", koja se koristi u SAD-u ali je zabranjena u Francuskoj. Radi se o ubrizgavanju pod velikim pritiskom vode pomiješane s pijeskom i kemijskim spojevima, kako bi se oslobodio plin iz šupljikave stijene. Zaštitnici okoliša drže da ta metoda može izazvati potrese i zagaditi podzemne vode. Chevron je sredinom listopada prekinuo aktivnosti pod pritiskom prosvjednika.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Trgovci na malo pritisnuli su u ponedjeljak europske burzovne indekse nakon što je snižavanje investicijskog rejtinga pogodilo dionice Tesca i Debenhamsa, a uteg su bile i španjolske komunalne kompanije, zbog zabrinutosti u vezi s budućom reformom tog sektora Londonski FTSE pao je 0,63 posto na 6.608 bodova, frankfurtski DAX stagnirao na 9.407 bodova, dok je pariški CAC bio u minusu 0,31 posto i iznosio 4.281 bod. Cijene dionica najvećeg britanskog trgovca na malo Tesca pale su 2,8 posto nakon što je banka HSBC snizila investicijsku preporuku za tu kompaniju. Među gubitnicima bio je i britanski Debehams, uz pad cijena dionica za 4,6 posto, nakon što mu je banka Barclays snizila rejting. Europski maloprodajni sektor oslabio je u prosjeku 0,8 posto. Analitičari ističu da je zabrinutost vezana za rezultate trgovaca nakon Crnog petka u SAD-u također nepovoljno utjecala na tržište. Slabi podaci iz istraživanja kompanije Markit o aktivnosti u španjolskoj industriji u studenom potkrijepili su ocjene da je oporavak europskog gospodarstva prilično mlak.
LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se na londonskom tržištu nadomak razini od 110 dolara, poduprte snažnom industrijskom aktivnošću u Kini i nastavljenim socijalnim i političkom nemirima u Libiji. Na londonskom je tržištu cijena nafte bila 20 centi viša u odnosu na zatvaranje u petak i iznosila je 109,89 dolara. Kraj prošlog tjedna zaključila je trgovanje u minusu od 1,17 dolara u odnosu na dan ranije. Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po gotovo nepromijenjenoj cijeni u odnosu na zatvaranje tržišta u petak, od 92,87 dolara. Naftna tržišta podupire nastavljen snažan rast aktivnosti u kineskoj industriji u studenom. Dodanu potporu pružila je i izjava zamjenika libijskog ministra za naftu Omara Šakmaka za Reuters da Libija trenutno izvozi samo oko 130.000 barela dnevno, u odnosu na više od 1,2 milijuna barela dnevno prije vala štrajkova i političkih nereda. Ministri OPEC-a sastaju se u srijedu u Beču kako bi odlučili o proizvodnoj politici organizacije, a pojedini ministri i dužnosnici naznačili su da će vjerojatno zadržati razinu na dosadašnjih 30 milijuna barela dnevno. Iduće godine proizvodnja će ipak morati biti smanjena jer će potražnja za OPEC-ovom naftom oštro pasti, napominju analitičari.
TOKIO - Na većini azijskih burzi cijene su dionica jutros blago pale jer ulagači nisu voljni znatnije mijenjati pozicije uoči ključnih gospodarskih izvješća iz SAD-a, dok je podršku tržištima pružio podatak o stabilnom rastu kineskog industrijskog sektora. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,1 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Australiji i Šangaju pale između 0,6 i 0,8 posto. U Singapuru i Hong Kongu burzovni su indeksi porasli između 0,2 i 0,4 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,1 posto. MSCI indeks bio je i u nešto većem minusu prije izvješća HSBC banke, prema kojemu je PMI indeks industrijskog sektora u Kini u studenome iznosio 50,8, a ne 50,4 boda, kako je pokazala prva procjena. S obzirom da je u listopadu taj indeks iznosio 50,9 bodova, najnovije izvješće ukazuje na stabilan rast industrije u drugom po veličini svjetskom gospodarstvu.
NEW YORK - Na Wall Streetu će na početku prosinca, tradicionalno najboljeg mjeseca u godini za tržište dionica, u fokusu ulagača biti podaci o prodaji i upravo započetoj blagdanskoj sezoni potrošnje te izvješće o zaposlenosti u SAD-u, koje bi moglo utjecati na odluku Feda o monetarnoj politici. Dow Jones indeks porastao je prošloga tjedna 0,1 posto, na 16.086 bodova, kao i S&P 500 koji je dosegnuo 1.805 bodova. Nasdaq indeks porastao je, pak, 1,7 posto, na 4.059 bodova. Cijene dionica porasle su osam tjedana zaredom, pri čemu su S&P 500 i Dow Jones dosegnuli najviše razine u povijesti, dok se Nasdaq indeks, po prvi puta nakon 13 godina, probio iznad 4.000 bodova. Od početka godine S&P 500 u plusu je 26,6 posto. Poraste li za još koji postotak, a u prosincu obično raste jer menadžeri fondova uljepšavaju portfelje uoči završetka godine, bit će to njegova najbolja godina od 1998. No, to će ovisiti o nizu makroekonomskih izvješća u ovome tjednu.