Eurom se u takvim okolnostima trgovalo po 1,3508 dolara, što znači da je u neznatnom plusu, od 0,04 posto, u odnosu na prethodno zatvaranje. Ranije je nakratko bio dosegnuo 1,3544 dolara.
Dolar je ostao gotovo nepromijenjen i u odnosu na jen pa se njime trgovalo po 99,98 jena.
U fokusu tržišta bila je vijest iz kineske središnje banke koja je najavila postupno povlačenje iz regularnih intervencija na tržištima valuta.
Guverner Kineske narodne banke Zhou Xiaochuan u danas je objavljenom programu reformi tako istaknuo da će Kina postupno proširiti raspon trgovanja juanom kako bi se omougućilo da juan bude fleksibilniji i tržište igra značajniju ulogu u određivanju njegova tečaja. To se nadovezuje na planove reformi, predstavljene prošlog tjedna, kojima se predviđa odlučujuća uloga tržišta u gospodarstvu.
Analitičari kažu da bi takvi planovi mogli negativno utjecati na euro budući da kineska središnja banka automatski zamjenjuje velike količine primljenih dolara eurima kod intervencija na valutnim tržištima.
Blage pritiske na euro izazvala je objava budno praćenog indeksa gospodarske klime u Njemačkoj koji izrađuje njemački institut ZEW. Iako je pokazatelj gospodarske klime u najvećem europskom gospodarstvu u studenome dosegnuo najvišu razinu u četiri godine, indeks kojim se ocjenjuje trenutačna situacija smanjen je i lošiji je od očekivanja.
Dolar je pod pritiscima od prošlog tjedna nakon izjava Janet Yellen, viceguvernerke i kandidatkinje za guvernersku dužnost u američkoj središnjoj banci Fed, koje su potvrdile njezinu sklonost popustljivoj monetarnoj politici.
U ponedjeljak se oglasio i predsjednik Fedove podružnice Bank of New York William Dudley, koji je izrazio optimizam u vezi američkog gospodarstva, ali i istaknuo da očekuje da će se vrlo popustljiva monetarna politika zadržati kroz značajno razdoblje.
"Smanjenje Fedovih monetarnih poticaja i dalje je glavna opsesija tržišta", zaključuje Jane Foley, viša valutna strateginja u Rabobanku.