Euro je u takvim okolnostima oslabio prema dolaru 1,2 posto, na 1,3346 dolara. Nakratko se ranije spustio i do 1,3295 dolara.
Jedinstvena europska valuta spustila se i na najnižu razinu u 10 mjeseci prema britanskoj funti i na najnižu razinu u mjesec dana prema jenu.
Dolar je prema jenu ojačao 0,6 posto, na 99,19 jena. Nakratko se bio popeo i na 99,41 jen.
U fokusu tržišta bilo je današnje zasjedanje ECB-a, koji je iznenadio tržišta odlukom da snizi ključnu kamatnu stopu na novu rekordno nisku razinu od 0,25 posto, u odgovoru na oštar pad inflacije u listopadu na 0,7 posto.
Iako su neki na tržištu očekivali smanjenje kamatnih stopa već ovoga tjedna, trgovci kažu da se većina kladila da će ECB ipak pričekati do prosinca.
Na tiskovnoj konferenciji poslije bančinog zasjedanja guverner Mario Draghi kazao je da je zabilježio daljnje slabljenje inflacijskih pritisaka i da ECB očekuje da će kamatne stope ostati na postojećim ili nižim razinama kroz dulje vremensko razdoblje.
"Tržišta nisu uračunala sniženje kamatnih stopa pa će euro slabiti i možemo očekivati da će se spustiti i do 1,32 dolara", kazao je Alvin Tan, valutni strateg u banci Societe Generale.
Dolar je dodatni vjetar u leđa dobio od novih podataka, o američkom BDP-u koji su pokazali da je gospodarstvo u trećem tromjesečju ubrzalo po stopi od 2,8 posto na godišnjoj razini. Dodatno ga je podupro i pad tjednog broja naknada za nezaposlene. Takvi podaci podupiru očekivanja da bi američka središnja banka Fed mogla početi smanjivati monetarne poticaje do kraja godine.
Analitičari kažu da bi euro prema dolaru mogao dodatno oslabiti u petak ako ključno izvješće o zaposlenosti u listopadu pokaže snažni tempo zapošljavanja, sugerirajući da je gospodarstvo relativno neokrznuto prebrodilo djelomičnu obustavu rada državne uprave u listopadu. To bi povećalo izglede za skorim smanjenjem Fedovih monetarnih poticaja, što je u suprotnosti s ECB-ovom popustljivom monetarnom politikom.