BRUXELLES - Europska središnja banka (ECB) mora razmisliti o kupnji državnih i korporativnih obveznica kako bi pomogla eurozoni da izbjegne deflacijsku spiralu poput one u Japanu, objavila je Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD). Time je međunarodna organizacija izravno pozvala ECB da kvantitativnim ublažavanjem monetarne politike otkloni opasnost deflacije, ističe Reuters. Inflacija u 17-članoj eurozoni pala je u listopadu na najnižu razinu u gotovo četiri godine dok se gospodarstvo nastoji oporaviti od najduže recesije u svojoj povijesti. Unatoč neočekivanom ECB-ovom sniženju ključnih kamatnih stopa OECD je najnovijim prognozama upozorio da središnja monetarna institucija eurozone mora poduzeti hrabrije mjere u uvjetima velike nezaposlenosti i teško dostupnih kredita. "Rizici deflacije možda polako jačaju", kazao je za Reuters glavni ekonomist OECD-a Pier Carlo Padoan. "ECB mora biti vrlo oprezan i spreman posegnuti i za nekonvencionalnim mjerama kako bi otklonio rizik dugotrajne deflacije", rekao je.
STRASBOURG - Europski parlament izglasao je u utorak na plenarnoj sjednici u Strasbourgu sedmogodišnji proračun za razdoblje 2014.-2020., koji je prvi puta manji od prethodnog proračuna. Za proračun težak 960 milijardi eura, koji je za 3,5 posto manji od proračuna za razdoblje 2007.-2013. glasovalo je 537 zastupnika, 126 ih je bilo protiv, a 19 suzdržanih. "Ovo je iznimno važno glasovanje. Zahvaljujući današnjem pristanku Europskog parlamenta novac za europske fondove osiguran je na vrijeme od 1. siječnja 2014. godine. To znači da se prijeko potrebna europska sredstva mogu ulagati u razne programe počevši od onoga za borbu protiv nezaposlenosti mladih, za potporu manje razvijenim regijama kroz strukturne fondove, do iznimno potrebnog financiranja istraživanja i razvoja te potpore poljoprivredi", rekao je predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz. Schulz je istaknuo da Parlament nije zadovoljan visinom odobrenih sredstava, da je tražio ambiciozniji iznos kako bi se snažnije potaknuo gospodarski rast, koji bi stvarao nova radna mjesta.
LUXEMBOURG/ZAGREB - Graditeljske aktivnosti u eurozoni i Europskoj uniji smanjene su u rujnu za 1,3 posto u usporedbi s prethodnim mjesecom, pokazale su prve procjene europskog ureda za statistiku Eurostata. Usporedbe radi, sezonski prilagođene graditeljske aktivnosti u kolovozu su na mjesečnoj razini uvećane 0,3 posto u 17-članoj eurozoni i za 0,2 posto u 28-članom EU, navodi Eurostat. Na godišnjoj razini, graditeljske aktivnosti usklađene za kalendarske čimbenike smanjene su u rujnu 0,2 u eurozoni dok su u EU zabilježile isti postotni rast. U priopćenju Eurostata nisu objavljeni podaci za Hrvatsku, a navodi se tek da je riječ o državi članici iz skupine zemalja koje nisu obvezne dostavljati mjesečne statističke podatke. Na mjesečnoj razini, prema podacima kojima raspolaže statistički ured, graditeljske aktivnosti smanjene su u devet zemalja, dok su uvećane u njih šest. Najizrazitiji pad graditeljskih aktivnosti na mjesečnoj razini zabilježen je u Portugalu, od 12,3 posto. Slijede Rumunjska i Češka, s padom od 6,9 odnosno 4,6 posto. Najveći rast ostvarila je Slovenija, od 6,2 posto, a slijede Slovačka i Mađarska, gdje su aktivnosti porasle za 1,6 odnosno 0,8 posto.
BRUXELLES/ZAGREB - Prodaja automobila u Europskoj uniji porasla je u listopadu drugi mjesec zaredom, objavilo je Europsko udruženje proizvođača automobila (ACEA). U prošlom je mjesecu prema podacima ACEA-e u 26 zemalja EU-a (podaci za Maltu nisu bili dostupni) registrirano ukupno 1.004.935 novih automobila, što je 4,7 posto više nego u istom mjesecu lani. To je prvi put od rujna 2011. da potražnja za novim vozilima raste dva mjeseca zaredom. Većina velikih europskih tržišta je u prošlom mjesecu nastavila uzlaznom putanjom. Njemačko je tržište poraslo 2,3 posto, francusko 2,6, britansko četiri a španjolsko čak 34,4 posto. Jedino veliko tržište koje bilježi pad prodaje bilo je talijansko, i to za 5,6 posto. Njemačka je u listopadu ponovo zauzela poziciju najvećeg europskog tržišta automobila s 265.441 registriranim novim automobilom. Drugu poziciju zauzela je Francuska s 166.495 novih automobila, a treću Britanija u kojoj ih je prodano 157.314. U desetomjesečnom razdoblju zaključno s krajem listopada broj registriranih novih automobila u 26 članica Europske unije smanjio se 3,1 posto u odnosu na isto razdoblje lani, na 10 milijuna novoistriranih vozila.
LJUBLJANA - Tri koalicijske stranke u vladi slovenske premijerke Alenke Bratušek smatraju da bi ministar gospodarstva Stanko Stepišnik morao dati ostavku jer se tvrtka čiji je suvlasnik kandidirala i dobivala financijske poticaje od ministarstva kojem je Stepišnik na čelu. "Stepišnik će teško izdržati pritisak javnosti i mislim da bi bilo najbolje da dade ostavku", rekao je novinarima Karl Erjavec, predsjednik Demokratske stranke umirovljenika (DESUS), dok je predsjednik Građanske liste (GL) Gregor Virant rekao da je "nehigijenski" da ministarstvo koje vodi ministar Stepišnik daje poticaje za razvoj novih proizvoda poduzeću "EMO Orodjarna", čiji je 5-postotni suvlasnik Stepišnik. Raspravu o mogućnosti smjenjivanja Stepišnika, koji je član Pozitivne Slovenije (PS), stranke koju vodi premijerka Alenka Bratušek, zatražio je i predsjednik koalicijskih Socijalnih demokrata (SD) Igor Lukšič. Bratušek je za Slovensku televiziju izjavila da "za sada" svi ministri u njenoj vladi uživaju njeno povjerenje, ali da će sa Stepišnikom o prijavljivanju "EMO Orodjarne" na državne natječaje, problemu jako eksponiranom u javnosti, iznova razgovarati pa se ne isključuje da bi on sam mogao dati ostavku.
BEOGRAD - Zrakoplovna kompanija "Air Serbia" naručila je 10 novih zrakoplova Airbus "A320neo", koji trebaju postati dio njene flote u razdoblju od 2018. do 2020., izvijestila je Radiotelevizija Srbije (RTS) sa zrakoplovnog sajma u Dubaiju. Novih 10 zrakoplova dio su veće narudžbe partnerske kompanije "Etihad" iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), koja je vlasnik 49 posto udjela tvrtke "Air Serbia" po ugovoru o strateškom partnerstvu srbijanske vlade i emiratske nacionalne zrakoplovne kompanije. Po izviješćima iz Dubaija, cijena ovih suvremenih zrakoplova premašuje milijardu dolara, ali će ona ipak biti povoljnija jer su naručeni u sklopu veće narudžbe "Etihada" iz Abu Dabija. Deset zrakoplova tipa "A320neo" postupno će mijenjati zrakoplove iz sadašnje flote srbijanske zrakoplovne kompanije, među ostalima i "Boing 737" koji će do 2020. biti skinut s liste letova. Kako prenosi RTS, na sajmu u Dubaiju ravnatelj "Air Serbia" Dane Kondić ocijenio je da će ta tvrtka obnovom flote "postati prva u regiji s ovim najmodernijim zrakoplovima". Prema tehničkim podacima, "A320neo" nadogradnja je zrakoplova A320ceo i predstavlja unapređeni Airbusov A320E, s odlikama tišeg i učinkovitijeg motora, s manjom potrošnjom goriva, jeftinijim za održavanje te manjeg onečišćivača okoliša.
RIM - Narudžbe talijanskoj industriji u rujnu su uvećane na mjesečnoj i godišnjoj razini, uz podršku snažnog rasta narudžbi iz inozemstva, pokazali su novi podaci tamošnjeg statističkog ureda Istata. Sezonski prilagođene industrijske narudžbe u trećem najvećem gospodarstvu eurozone u rujnu su tako uvećane 1,6 posto na mjesečnoj razini, nakon 2,2-postotnog rasta u kolovozu, objavio je Istat. Pritom su inozemne narudžbe uvećane 4,8 posto, nakon 0,8-postotnog rasta u prethodnom mjesecu. Domaće narudžbe pale su za 0,8 posto, dok su u kolovozu poskočile 3,2 posto. Na godišnjoj razini, ako se isključi utjecaj sezonskih i kalendarskih čimbenika, industrijske narudžbe su u rujnu poskočile za 7,3 posto u usporedbi s istim mjesecom lani, što je njihov najveći skok na godišnjoj razini od svibnja 2011. U kolovozu su pak bile smanjene za 5,5 posto. Inozemne narudžbe daleko su snažnije porasle na godišnjoj razini, i to za 16,4 posto, dok su domaće uvećane za 1,6 posto, stoji u priopćenju. Sezonski prilagođen promet u talijanskoj industriji u rujnu je porastao mršavih 0,1 posto na mjesečnoj razini, nakon povećanja od jedan posto u prethodnom mjesecu.
LONDON - Britanska niskobudžetna aviokompanija EasyJet izvijestila je o skoku godišnje dobiti zahvaljujući povećanoj potražnji za letovima diljem Europe, kojom će ublažiti utjecaj viših troškova. U poslovnoj godini završno s 30. rujnom, neto dobit je poskočila 56 posto, na 398 milijuna funti (474 milijuna eura). Dobit prije oporezivanja porasla je 50,9 posto, na 478 milijuna funti. Prihodi su uvećani 10,5 posto i iznosili su 4,258 milijardi funti. Troškovi bez goriva poskočili su na 2,598 milijardi funti, dok su se troškovi goriva popeli na 1,182 milijardu funti. "Kao dokaz trajnog povjerenja u budućnost poslovanja, uprava je preporučila da se 308 milijuna funti vrati dioničarima kroz kombinaciju obične i posebne dividende", navela je izvršna direktorica Carolyn McCall. "Nastavit ćemo sa strategijom niskih cijena letova na privlačne destinacije i uz prijateljsku uslugu da bi i dalje uspješno poslovali na konkurentnijem tržištu. Potvrda je to da smo dobro postavili ostvarivanje održive zarade i povećanje vrijednosti za dioničare", dodala je. U listopadu je EasyJet najavio godišnju dobit u gornjem rasponu očekivanja.
LONDON - Cijene nafte kliznule su na londonskom tržištu prema razini od 108 dolara za barel o očekivanju ovotjednog sastanka Irana i zapadnih zemalja koji bi mogao dovesti do ublažavanja sankcija i povratka iranske nafte na tržišta. Na londonskom se tržištu cijena barela sirove nafte spustila 19 centi, na 108,28 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 28 centi nižoj cijeni, od 92,75 dolara. Šest zapadnih sila i Iran pregovarat će od srijede kako bi postigli privremeni sporazum o iranskom nuklearnom programu. Američki državni tajnik John Kerry u ponedjeljak je zatražio od Irana da se dogovor finalizira, ali i dodao da "nema posebnih očekivanja" u vezi ženevskih pregovora. "Čini se da će tijekom vikenda biti potpisati nekakav sporazum. Vjerojatno će to biti privremeno rješenje i neće značiti puno kada je u pitanju smanjenje naftnih sankcija, ali će dati značajan vremenski okvir za daljnje korake", rekao je Olivier Jakob iz Petromatrixa. "Cijene barela nafte na londonskom tržištu mogle bi se spustiti ispod 100 dolara bude li Iran mogao proizvoditi i izvoziti svoj maksimalni potencijal", kazao je David Hufton iz PVM-a.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice oslabile su u utorak nakon upozorenja američkog milijardera Carla Icahna da bi tržišta mogla zabilježiti snažan pad jer se dobri poslovni rezultati mnogih kompanija više temelje na niskim troškovima zaduživanja nego na uspješnim poslovnim strategijama uprava. Londonski FTSE oslabio je 0,56 posto na 6.685 bodova, frankfurtski DAX za 0,37 posto na 9.191 bod, a pariški CAC 1,02 posto na 4.276 bodova. Icahn je na skupu Reuters Global Investment Outlook Summit kazao da bi tržište dionica moglo doživjeti veliki pad jer su vrijednosti dionica visoke a dobri poslovni rezultati mnogih kompanija više se temelje na niskim troškovima zaduživanja nego na dobrom upravljanju. Oko 48 posto europskih tvrtki nije ispunilo tromjesečne prognoze, u odnosu na 42 posto u prethodnom razdoblju, pokazuju podaci Thomson Reuters StarMinea. Njemački podaci u međuvremenu su dali mješovitu sliku o stanju najvećeg gospodarstva eurozone u studenom, uz veći od očekivanja rast indeksa gospodarske klime koji izrađuje institut ZEW ali i neočekivani pad pokazatelja trenutnog stanja u gospodarstvu.
NEW YORK - Nakon četiri dana rasta, na Wall Streetu je u ponedjeljak S&P 500 indeks skliznuo s rekordne razine nakon zabrinjavajuće izjave utjecajnog investitora Carla Icahna da bi tržište moglo oštro pasti. Dow Jones je ojačao 14 bodova, ili 0,09 posto, na 15.976 bodova, a S&P 500 je oslabio 0,37 posto, na 1.791 bod, a Nasdaq indeks 0,93 posto, na 3.949 bodova. Na početku jučerašnjeg trgovanja nastavljen je rast cijena dionica od prošloga tjedna, pa se S&P 500 indeks, po prvi puta u povijesti, probio razinu od 1.800, a Dow Jones iznad 16.000 bodova. Ulagače na oprez navode izjave dvaju dužnosnika američke središnje banke. William Dudley, predsjednik Feda u New Yorku, kazao je da je optimističniji po pitanju gospodarstva, što navodi na zaključak da bi Fed uskoro mogao smanjiti poticajne mjere. Charles Plosser, predsjednik philadelphijske podružnice Feda, kazao je, da bi poboljšano stanje u gospodarstvu i na tržištu rada moglo odrediti točan iznos programa za kupnju obveznica i okončati te programe kada se iznos iscrpi.
TOKIO - Na azijskim se burzama jutros trguje oprezno, nakon jučerašnjeg snažnog rasta cijena dionica, kada su ulagače ohrabrile najave ambicioznih reformi u Kini. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,2 posto, dok su cijene dionica Šangaju, Singapuru i Australiji skliznule između 0,2 i 0,5 posto. U Hong Kongu i Južnoj Koreji burzovni su indeksi ojačali između 0,1 i 0,8 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 0,2 posto, nakon što je jučer skočio 1,4 posto. Jučerašnji snažan rast cijena dionica potaknuo je ambiciozni plan gospodarskih reformi kineske Komunističke partije. Radi se, kažu analitičari, o najodvažnijim gospodarskim reformama od 1990.-ih godina, a ako se one uspješno provedu, to bi potaknulo rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva. No, entuzijazam ulagača danas je splasnuo, među ostalim, i zbog toga što je jučer na Wall Streetu, nakon četiri dana neprestanog rasta, S&P 500 indeks skliznuo s rekordne razine.