FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko u 14,30 sati

Autor: mkuz
ZAGREB, 12. rujna 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

LUXEMBOURG/ZAGREB - Industrijska proizvodnja u eurozoni u srpnju je pala za 1,5 posto u odnosu na mjesec ranije, dok je pad u Europskoj uniji iznosio jedan posto, objavio je europski statistički ured Eurostat. U lipnju je sezonski prilagođena industrijska proizvodnja uvećana za 0,6 posto, čime je blago naniže revidiran prvotno objavljen rast od 0,7 posto. U EU28 potvrđen je njezin rast od 0,9 posto. Prema Eurostatu, u Hrvatskoj je industrijska proizvodnja u srpnju na godišnjoj razini smanjena za 0,9 posto, dok je u lipnju porasla za 1,7 posto. Prema podacima kojima raspolaže statistički ured, najveći pad industrijske proizvodnje na mjesečnoj razini zabilježen je u Irskoj, od 8,7 posto, i na Malti, od 6,7 posto. Najveći je rast proizvodnje zabilježen u Litvi, od 3,3 posto, i u Danskoj, od 2,3 posto, te u Estoniji i Finskoj, od 2,1 odnosno dva posto. Na godišnjoj razini, industrijska proizvodnja u srpnju je pala za 2,1 posto u eurozoni i za 1,7 posto u EU. Eurostat je revidirao godišnje podatke za lipanj, prema kojima je eurozona zabilježila pad od 0,4 posto, prema ranije procijenjenom rastu od 0,3 posto. Industrijska proizvodnja u EU stagnirala je na godišnjoj razini, čime je revidiran prvotni podatak rasta od 0,4 posto. U Hrvatskoj je industrijska proizvodnja u srpnju prema istom mjesecu lani smanjena za 4,1 posto, objavio je Eurostat. U lipnju je pad hrvatske industrijske proizvodnje iznosio 1,5 posto.

PARIZ - Povećanje proizvodnje trebalo bi pomoći ublažiti napetost na tržištu nafte zbog mogućeg sukoba na Bliskom istoku, objavila je Međunarodna agencija za energiju (IEA). Ponuda bi u posljednja tri ovogodišnja mjeseca trebala poskočiti "zahvaljujući vrtoglavoj mješavini sezonskih, cikličkih, političkih i strukturnih faktora", procjenili su. "Iako geopolitičke oluje na Bliskom istoku još nisu jenjale, čini se da će povećavanje ponude, po svemu sudeći, ublažiti pritisak na sudionike na tržištu, barem u narednih nekoliko mjeseci", smatraju. U posljednje su vrijeme smanjenje opskrbe za 770 tisuća barela dnevno i strah da će mogući američki napad na Siriju prouzročiti širenje sukoba na cijelu regiju potaknuli nagli skok cijena nafte. U Londonu se barelom trgovalo po cijeni od 117 dolara da bi se u međuvremenu zbog mogućnosti diplomatskog razrješenja krize u Siriji cijene spustile prema 112 dolara. Zbog sporog tempa rasta globalnog gospodarstva agencija potvrdila je prognozu rasta svjetske potražnje za naftom za 2013. a blago je povisila onu za 2014. Prognoza potražnje u četvrtom tromjesečju ove godine snižena je za 100.000 barela dnevno, na 91,7 milijuna barela dnevno zbog usporava rasta potražnje za naftom na tržištima u nastajanju zbog slabljenja njihovih valuta.

ATENA - Grčko ministarstvo financija očekuje da će se gospodarska aktivnost smanjiti u 2013. za do 3,8 posto dok su međunarodni zajmodavci predvidjeli oštriji pad, po stopi od 4,2 posto, objavio je u četvrtak financijski dnevni list Naftemporiki, ne navodeći izvor informacije. Premijer Antonis Samaras izjavio je prošlog tjedna kako vjeruje da će pad u 2013. biti manji nego što se prognoziralo i da će se nevolje u gospodarstvu donekle stišati u idućoj godini. Naftemporiki prenosi i očekivanja Atene da će gospodarstvo iduće godine zabilježiti nešto snažniji rast aktivnosti od prognoziranih 0,6 posto. Ministarstvo financija nije bilo dostupno za komentar. Grčko gospodarstvo već je šest godina u recesiji a prošle se godine smanjilo 6,4 posto. Oštrije usporavanje pada od prognoziranog pomoglo bi Ateni da ostvari fiskalne ciljeve zacrtane paketom pomoći od 240 milijardi eura koji su im odobrili Europska unija i Međunarodni monetarni fond (MMF). Zahvaljujući turizmu gospodarska je aktivnost u drugom tromjesečju zabilježila najblaži pad na godišnjoj razini u gotovo tri godine, po stopi od 3,8 posto, objavio je državni statistički ured u drugoj procjeni objavljenoj prošlog tjedna. U kolovozu je pad procijenjen na 4,6 posto.

RIM - Industrijska proizvodnja u Italiji u srpnju je smanjena 1,1 posto u odnosu na mjesec ranije, bilježeći najsnažniji pad od studenoga prošle godine, objavio je danas tamošnji statistički ured Istat. Industrijska aktivnost u srpnju bila je znatno slabija nego što su ekonomisti očekivali. Negativni podatak iznenadio je mnoge sudionike ankete Reutersa budući da su u prosjeku očekivali rast od 0,3 posto, dok su se njihova očekivanja kretala u rasponu od pada za 0,1 posto do rasta od 0,8 posto. Istat je ujedno blago naniže revidirao podatke za lipanj pa oni sada pokazuju mršavi rast od 0,2 posto na mjesečnoj razini, dok je prvotno objavljen rast od 0,3 posto. U tromjesečnom razdoblju zaključno sa srpnjem industrijska proizvodnja smanjena je za 0,5 posto prema prethodna tri mjeseca, objavio je Istat. Na godišnjoj razini pad industrijske proizvodnje u srpnju je ubrzao na 4,3 posto, pokazali su kalendarski prilagođeni podaci. U lipnju je proizvodnja na godišnjoj razini bila smanjena 2,1 posto. Slabi podaci o industrijskoj aktivnosti loša su vijest za talijansko gospodarstvo budući da su u snažnoj korelaciji s bruto domaćim proizvodom (BDP).

TOKIO - Japanski premijer odlučio je od iduće godine povisiti stopu poreza na dodanu vrijednost i istodobno zaštititi netom započeti gospodarski oporavak paketom poticaja vrijednim 50 milijardi dolara, izvijestili su danas tamošnji mediji. Premijer Shinzo Abe u travnju će provesti u djelo plan o podizanju stope PDV-a sa sadašnjih pet na osam posto a dodatni prihodi trebali bi biti iskorišteni za smanjivanje ogromnog javnog duga, objavili su danas japanski mediji. Parlament je već usvojio odgovarajući zakon ali Abe tek mora službeno donijeti odluku o njezinoj provedbi. Njegovo je oklijevanje povezano s bojaznima od nepovoljnog utjecaja tog poteza na tek započeti oporavak trećeg po veličini svjetskog gospodarstva. Novinske agencije Kyodo i Jiji Press nisu danas u svojim izvješćima precizirale uključuje li vladin plan i dodatno povećanje stope PDV-a krajem 2015., na 10 posto. Premijer će usvojiti i novi paket poticaja ukupne vrijednosti 5.000 milijardi jena (50 milijardi dolara) kako bi zaštitio gospodarstvo od nepovoljnog utjecaja više stope PDV-a, izvijestile su agencije i najtiražniji dnevnik Yomiuri, pri čemu se agencija Kyodo pozvala na izvor blizak premijeru.

LONDON - Britanska vlada u četvrtak je službeno predstavila planove privatizacije više od polovice Royal Maila, najavivši početnu ponudu dionica državne pošte na burzi u roku od nekoliko tjedana. Dionice Royal Maila bit će uvrštene u kotaciju Londonske burze a koalicijska vlada konzervativaca i liberalnih demokrata na čelu s Davidom Cameronom namjerava zadržati udio "otprilike jednak onome koji će biti prodan". Vlada je najavila privatizaciju više od 50 posto udjela u Royal Mailu u srpnju, nakon što je posljednjih nekoliko godina iz temelja restrukturirala državno poduzeće, pritisnuto oštrom konkurencijom. Očekuje se da će prodaja polovine udjela u Royal Mailu biti najveća britanska privatizacija od 1980. kada su privatizirani divovi British Gas i British Telecom. Mediji izvješćuju kako bi vlada privatizacijom mogla uprihoditi do tri milijarde funti (3,75 milijardi eura). U Londonu tvrde da će privatizacijom osigurati dugoročnu održivost poduzeća i jamčiti isporuke pošiljki šest dana u tjednu, uz iste cijene u zemlji. U privatizaciji će moći sudjelovati i oko 150 tisuća radnika Royal Maila kojima su dionice besplatno ponuđene.

SARAJEVO - Šef delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini Peter Sorensen ponovo je u četvrtak zatražio od političkih lidera u toj zemlji da ozbiljno shvate zadaće koje pred njih postavlja opredjeljenje za članstvo u EU te da provedu reforme koje se od njih očekuju. Sorensen je takav zahtjev ponovio tijekom posjeta Banjoj Luci gdje je boravio u pratnji veleposlanika nekoliko zemlja-članica Unije. Posjet visokog diplomatskog izaslanstva EU, u kojemu je bila i generalna konzulica Hrvatske u Banjoj Luci Dunja Jevak, uslijedio je uoči sastanka lidera najutjecajnih političkih stranaka iz BiH s predstavnicima Unije koji se treba održati 1. listopada u Bruxellesu. "Vi morate postići to da EU u vama ima sugovornika koji će realizirati različite projekte i dogovore, a ne da se događa da na jednoj strani dobijemo jedan odgovor, a na drugoj tražimo drugi", izjavio je Sorensen nakon sastanka s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom. Sorensen je ponovio kako BiH neće dobiti novac iz pretpristupnih fondova EU sve dok se ne uspostavi koordinacijski mehanizam koji će osigurati da vlasti te zemlje jednim glasom komuniciraju s Bruxellesom. Zbog izostanka dogovora o tom mehanizmu ranije ovog tjedna i formalno je otkazano financiranje projekata u poljoprivredi vrijednih više od pet milijuna eura.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Raspoloženje na europskim tržištima dionica prigušili su danas razočaravajući podaci iz eurozone i sumorni poslovni rezultati švicarskog proizvođača luksuzne robe Richemonta. Londonski FTSE porastao je 0,12 posto na 6.591 bod, frankfurtski DAX za 0,11 posto na 8.497 bodova, dok je pariški CAC bio u minusu 0,02 posto i iznosio 4.114 boda. Industrijska proizvodnja u eurozoni pala je u srpnju za 1,5 posto, nasuprot očekivanjima ekonomista da će porasti za 0,1 posto. Cijene dionica švicarskog proizvođača luksuznih artikala Richemonta pale su 3,5 posto nakon što je izvijestio o slabijoj od očekivanja prodaji u petomjesečnom razdoblju i slaboj potražnji za skupim satovima u Kini. "Luksuzni sektor u zadnje vrijeme nije bio tako loš ali je žalosno vidjeti slabost na kineskom tržištu koje je dosad bilo tako jako", kazao je Chris Beauchamp, analitičar iz tvrtke IG. "Suzbijanje prakse skupih poklona za dužnosnike, posebno raširene u gornjim ešalonima kineske vlade, ne ide baš na ruku Richemontu", pojašnjava. Na tržište utječe i kriza u Siriji i očekivano smanjenje monetarnih poticaja za američko gospodarstvo.

NEW YORK - U srijedu je na Wall Streetu S&P 500 indeks porastao sedmi dan zaredom, zahvaljujući nadi ulagača da će se izbjeći vojni napad na Siriju, no Nasdaq indeks završio je u minusu zbog oštrog pada cijene dionice Applea. Dow Jones ojačao je 0,89 posto, na 15.326 bodova, a S&P 500 0,30 posto, na 1.689 bodova. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,11 posto, na 3.725 bodova. Nasdaq se našao pod pritiskom zbog pada cijene dionice Applea za 5,4 posto, nakon što je dan prije skliznula 2,3 posto. Time je u samo dva dana, otkako je predstavio nove modele iPhonea, Apple na tržišnoj vrijednosti izgubio gotovo 23 milijarde dolara. "Od Appleove prezentacije očekivalo se više jer ta kompanija obično oduševi novim proizvodima ili strategijom. No, ovoga puta razočarala je ulagače koji su se nadali jeftinijoj verziji iPhonea ili novoj proizvodnoj liniji", kaže Mark Luschini, strateg u tvrtki Janney Montgomery Scott. I dok je Nasdaq pao, S&P 500 indeks porastao je sedmi dan zaredom, što je njegov najduži pozitivni niz od početka srpnja, a u tom je razdoblju ojačao 3,4 posto. Ulagače je najviše ohrabrila mogućnost odustajanja SAD-a od vojnog napada na Siriju.

TOKIO - Na azijskim se burzama jutros trguje oprezno, nakon snažnog rasta cijena dionica u posljednja dva tjedna, jer ulagači nisu voljni znatnije mijenjati pozicije dok ne bude poznata odluka američkog Feda o poticajnim mjerama. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 0,6 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji pale 0,2 posto. Burzovni indeksi u Australiji, Hong Kongu, Singapuru i Šangaju porasli su između 0,2 i 0,5 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,1 posto. U posljednja dva tjedna taj je indeks porastao oko 8 posto, dosegnuvši najvišu razinu od početka lipnja, pa ulagači nisu sigurni da je moguć daljnji rast cijena dionica. Tim više što bi čelnici američke središnje banke idućega tjedna mogli smanjiti programe kupnje državnih i hipotekarnih obveznica u vrijednosti od 85 milijardi dolara mjesečno. Fedovi programi tzv. kvantitativnog popuštanja monetarne politike godinama su podržavali rast cijena dionica, pa se ulagači plaše da bi njihovim smanjenjem tržište izgubilo veliku podršku.

(Hina) xmkuz ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙