FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 13 sati

Autor: jnah
ZAGREB, 28. veljače 2013. (Hina) - Pregled vijesti iz Hrvatske u 13 sati:

ZAGREB

Hrvatska stranka umirovljenika (HSU) danas je priopćila da najavu MMF-a o podizanju dobne granice za odlazak u mirovinu na 67 godina smatraju politikom "s posla na groblje" i tvrde da ona nije rezultat dijaloga unutar vladajuće koalicije. "Hrvatska stranka umirovljenika oštro se protivi takvoj politici jer se mirovinski sustav ne može isključivo promatrati s financijskog aspekta. Iza brojeva i ekonomskih pokazatelja stoje ljudski životi, a građani koji su sada pri kraju radnog vijeka ne smiju plaćati tuđe greške koje su mirovinski sustav u Hrvatskoj dovele na rub kolapsa i imaju pravo na poštenu mirovinu i dostojanstven život u trećoj dobi", navodi se u priopćenju koje je potpisao predsjednik HSU-a Silvano Hrelja. Ističu da taj prijedlog, kako u zaključnoj izjavi tvrdi MMF, nije rezultat dijaloga unutar vladajuće koalicije, niti se o povećanju dobi za odlazak u mirovinu razgovaralo s umirovljeničkim udrugama i ostalim socijalnim partnerima. "Reforma mirovinskog sustava neće biti pravedna niti potpuna dok se iz sustava mirovinskog osiguranja ne izbace lažne mirovine za što se HSU snažno zalaže čime bi se stalo na kraj zlouporabama mirovinskog sustava te poslala jasna poruka da se nezarađeno ne može dijeliti", navodi se u priopćenju.

ZAGREB

Hrvatski laburisti ocijenili su danas kako MMF u svom izvješću predlaže ukidanje socijalne države te smatraju da se ni jedna od preporuka ne smije prihvatiti, a posebno ne bez dogovora socijalnih partnera i prethodne rasprave u Hrvatskom saboru. Ne čude se, kako ističu u priopćenju, preporukama i mjerama iz tog izvješća obzirom da, po njihovoj ocjeni, MMF kao predstavnik neoliberalnog kapitalizma nije u stanju smisliti ništa, osim rezanja mirovina, povećavanja dobne granice za odlazak u mirovinu, rezanja troškova plaća i privatizacije javnih dobara. Laburisti stoga predlažu pravedniju raspodjelu tereta krize i strukturnih reformi, koja neće samo ići prema rezanju troškova i smanjivanju standarda na strani rada, nego će prisiliti i bogate da podnesu svoj dio tereta. Zalažu se za smanjenje PDV-a na 24 posto ove, a 23 posto sljedeće godine, uvođenje četvrtog razreda oporezivanja dohodaka većih od 50.000 kuna, po stopi od 45 posto. Također predlažu uvođenje četiri porezna razreda za oporezivanje dobiti: do 10 milijuna kuna – po stopi od 10 posto, od 10 do 100 milijuna kuna – po stopi od 20 posto, od 100 do 500 milijuna kuna – po stopi od 25 posto te iznad 500 milijuna kuna – po stopi od 30 posto.

ZAGREB

Premijer Zoran Milanović izjavio je danas da uvođenje ćirilićnih natpisa na javnim ustanovama i tijelima državne uprave u Vukovaru nije nikakva provokacija nego provedba zakona. "Nikoga ne provociramo, samo provodimo zakon, nikoga ne tjeramo na određenu vrstu ponašanja, samo na običnu plemenitu susjedsku trpeljivost i ništa drugo", poručio je Milanović sa sjednice Vlade. Znam i razumijem da ima ljudi koji su u ratu bili u logorima, čija su braća ubijena u Borovu Selu, koji se protive provedbi zakona, koji se protive ćirilici, i to s ljudske strane mogu i razumjeti, rekao je Milanović. "Oni koji žele drukčije, molim neka ne prijete, neka ne pozivaju na protuzakoniti otpor jer ovo je hrvatska država, oni su pobijedili za tu državu, i najveći trijumf je činjenica da se hrvatski zakoni provode u Vukovaru", istaknuo je. Milanović je pritom optužio HDZ da o tome "kukavički šuti i podgrijava tenzije", te naglasio da Vlada neće šutjeti. Ovdje se ne radi ni o Zakonu o radu niti o trajanju kolektivnih ugovora, što su važna pitanja o kojima se u Hrvatskoj raspravljalo, rekao je Milanović dodajući kako su se i vladajući dok su bili u opoziciji "katkad ponašali malo kalkulirajući", ali to nisu razlozi radi kojih je Hrvatska ratovala i radi kojih je napadnuta. Pozivam one kojima su usta puna domoljublja, koji su iskreni, da se u pobjedi ponašaju velikodušno, jer pobjednici moraju biti velikodušni i civilizirani, poručio je Milanović.

VUKOVAR

Hrvatski branitelji Vukovara ujedinjeni u Stožer za obranu hrvatskog Vukovara ako ustreba i silom će spriječiti postavljanje dvojezičnih natpisa u Gradu Vukovaru, poručeno je sa konferencije za novine Stožera s koje su Vlada i Ministarstvo uprave još jednom pozvani da odustanu od namjere postavljanja dvojezičnih tabli u tome gradu. Predsjednik Stožera Tomislav Josić zamjerio je Vladi, ali i medijima, da ignoriraju sve ono za što se zalaže i što traži Stožer za obranu hrvatskog Vukovara poručivši kako vukovarski branitelji neće nikome dozvoliti da "provodi bilo kakve zakone koji se temelje na posljednjem popisu stanovništva". "Sve što se radi po posljednjem popisu stanovništva kršenje je Ustava", ocijenio je Josić pozvavši državne vlasti da, kao i u Vrgorcu, u Vukovaru obave provjere prebivališta te biračke popise. Na konferenciji za novinare pročitana su imena desetak osoba iz Vukovara protiv kojih se vodio istražni postupak ili im je suđeno ili su osuđene za ratni zločin u agresiji na Vukovar 1991. godine, a koje, kako je rečeno, od vremena procesa mirne reintegracije ne žive u Vukovaru jer su u bijegu, ali se i dalje nalaze na popisu stanovništva i u biračkom popisu Vukovara.

ZAGREB

Hrvatska narodna stranka – liberalni demokrati poručila je danas da ostaje stabilan i sastavni dio Kukuriku koalicije i Vlade RH kojoj su građani dali povjerenje na posljednjim parlamentarnim izborima te će i dalje davati svoj doprinos i ulagati maksimalno znanje i trud kako bi se došlo do najboljih rješenja, ostvario napredak u zemlji i time građanima omogućilo da ostvare kvalitetniji i bolji život. To, ističe se u priopćenju stranke, potvrđuje i potpredsjednica HNS-a Vesna Pusić. "HNS ne izlazi, niti će izaći iz koalicije. HNS je stabilan koalicijski partner i ima zajedno sa SDP-om odgovornost za ovu Vladu i ovu zemlju. I tu odgovornost će dosljedno i ponijeti“, poručila je potpredsjednica HNS-a, prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić. Predsjednik Kluba zastupnika HNS-a Jozo Radoš izjavio je u intervjuu današnjem Jutarnjem listu kako je HNS i dalje protiv temeljnog prijedloga zakona o porezu na nekretnine na kojem inzistira SDP, a na pitanje bi li taj zakon mogao dovesti u pitanje vladajuću koaliciju rekao je kako ne vjeruje jer je "logično je da ministar Slavko Linić i premijer Zoran Milanović respektiraju strateške interese svog strateškog koalicijskog partnera".

KARLOVAC

Bivši politički tajnik HDZ-a i ministar gospodarstva te obrane u HDZ-ovoj vladi u vrijeme Ive Sanadera Branko Vukelić napustio je HDZ, a u Hrvatskome saboru ostaje kao nezavisni zastupnik, priopćio je sam Vukelić jutros medijima. Medijima je dostavio dopis koji je s datumom 26. veljače 2013. uputio Središnjici HDZ-a i predsjedniku HDZ-a Tomislavu Karamarku. U dopisu piše da nakon više od 22 godine u HDZ-u istupa iz stranke jer smatra da vodstvo stranku vodi u potpuno krivom smjeru te da su odnosi u stranci puni straha, prijetnji, ucjena, zabrana govora i smjenjivanja nepodobnih. Takve odnose, kaže, doživio je i osobno u Karlovcu kao i drugi članovi jer su to metode kojima se služi i potpredsjednik HDZ-a i gradonačelnik Karlovca Damir Jelić "i njegovi pomagači". "Na žalost, nakon provedenih izbora na Saboru stranke u svibnju prošle godine, došlo je do gušenja demokracije, vodstvo se počelo ponašati autoritativno", došlo je do raspuštanja pojedinih organizacija bez pravog razloga, kaže Vukelić. Smatram da se danas interes stranke odvojio od interesa države i građana, ističe Vukelić i ocjenjuje da vladajući nemaju pravu, ozbiljnu i vjerodostojnu alternativu odnosno opoziciju.

ZAGREB

Odgođena je deložacija osmeročlane zagrebačke obitelji Frlan, a vijest o tome izazvala je oduševljenje među 200-tinjak građana koji su došli spriječiti deložaciju. Deložacija je odgođena do daljnjega zbog lošeg zdravstvenog stanja dvoje članova obitelji, potvrdio je Hini odvjetnik obitelji Frlan Krešimir Vodopivec. Objasnio je da se vlasnik kuće Nikola Frlan nalazi u predinfarktnom stanju te da bi daljnja prisilna deložacija i policijska intervencija mogla dodatno naškoditi njegovom zdravlju pa je odlučeno da se postupak odgodi. Nikola Frlan, inače srčani bolesnik, odvezen je vozilom hitne pomoći oko 11,30 sati kada su iz kuće izašli i ovršitelji, a policija se počela povlačiti iz Anine ulice u naselju Rudeš koja je od jutros bila blokirana. Ranije su liječnici iz hitne pomoći u dva navrata pružili pomoć 79-godišnjoj najstarijoj članici obitelji Frlan. Na vijest o odgodi deložacije među okupljenim prijateljima obitelji, susjedima i aktivistima koji su se pridružili prosvjedu prolomio se uzvik oduševljenja, a neki su počeli uzvikivati "pobjeda, pobjeda". Po odlasku policajaca svi su ušli u dvorište kuće. Deložacija se trebala obaviti u 10 sati, a već oko 7 sati ujutro policija je blokirala ulicu i kuću u kojoj žive supružnici Frlan, njihovo dvoje djece, baka, nećakinja i šogor te njihovo dijete.

ZAGREB

Bivši potpredsjednik vlade Damir Polančec podnio je zahtjev za prijevremenim puštanjem na slobodu, budući mu sredinom ožujka istječe polovica desetomjesečne zatvorske kazne na koju je osuđen jer je vukovarskom odvjetniku Petru Miletiću iz državnog proračuna platio pola milijuna kuna za nepotrebnu stručnu studiju. Zakon propisuje da osuđenik na uvjetni otpust može biti pušten nakon izdržane polovine kazne. No, Polančecov odvjetnik Anto Nobilo upozorava da Ministarstvo pravosuđa, čije povjerenstvo o tome odlučuje, tumači kako prije isteka polovine kazne osuđenik ne može niti zatražiti prijevremeno puštanje na slobodu. Ako "Polančecov slučaj" u ožujku ne dođe pred povjerenstvo, koje se sastaje par puta godišnje, razmatrali bi ga tek za nekoliko mjeseci kada bi mu kazna ionako bila pri kraju. "Stoga sam tražio da budem prisutan idućoj sjednici povjerenstva kako bih ukazao da takva praksa odudara od zakona", kazao je Nobilo Hini. On tvrdi i da je Polančec kao nekadašnji visoki državni dužnosnik i osoba pod "povećalom javnosti" tijekom izdržavanja kazne u zagrebačkom Remetincu, a potom i u Turopolju imao znatno stroži tretman od ostalih osuđenika na male kazne.

ZAGREB

Kako doći do zdravog kapitala za pokretanje projekata te stvoriti klaster privatnih zdravstvenih institucija u Hrvatskoj i povezati ga s turizmom nakon ulaska Hrvatske u EU, danas pokušava odgovoriti pedesetak svjetskih stručnjaka koje je okupila udruga Nacionalni forum na konferenciji "Ulaganje za zdraviju budućnost". Cilj skupa je stvoriti preduvjete za razvoj projekata u zdravstvu, povezivanje strateških i financijskih partnera te poticanje poduzetništva, a sudionici će predstaviti primjere dobre prakse u svijetu koji bi se lako mogli implementirati u postojeći sustav u Hrvatskoj. "Hrvatska ima dugu tradiciju zdravstvenog turizma te odlične rezultate na polju zdravstva i turizma, pa je obnova i jačanje ideje zdravstvenog turizma kod nas od iznimne važnosti", poručio je predsjednik Republike Ivo Josipović. Podsjećajući na našu tradiciju zdravstvenog turizma koja seže još s kraja 19. stoljeća, Josipović je naglasio kako danas, u novim ekonomskim odnosima, povratak ideji zdravstvenog turizma otvara i nove perspektive. Hrvatska danas ima ozbiljne gospodarske probleme i suočavamo se s izazovima poduzetništva pa je, kako je rekao, zdravstveni turizam koristan za poduzetništvo, ali i prilika da se otvore nova radna mjesta te da se hrvatskim građanima kao i građanima Europe otvori nova prilika za kvalitetniji život.

ZAGREB

Međunarodnu konferenciju "Perspektive financiranja uključivanja Roma iz izvora EU", koja se održava u okviru hrvatskog predsjedanja međunarodnom inicijativom "Desetljeće za uključivanje Roma 2005. do 2015.", otvorio je danas potpredsjednik vlade i nacionalni koordinator inicijative Neven Mimica. Istaknuo je da ta velika međunarodna inicijativa želi učvrstiti nacionalne i europske politike uključivanja Roma u ukupna društvena kretanja u zemljama u kojima žive. "Mi smo čvrsto opredijeljeni da kroz suradnju s EU poštujući njezine vrijednosti i politike u pogledu prava nacionalnih manjina i njihovog uključivanja u društva želimo provoditi uključivanje Roma u četiri ključne politike - obrazovanja, stanovanja, zdravlja i zapošljavanja", rekao je Mimica. Hrvatsko predsjedanje Desetljećem ostavit će u naslijeđe otvaranje dijaloga, dogovora i preporuka za budućnost Desetljeća u idućem razdoblju. Proces smo pokrenuli i on je u tijeku, a do kraja predsjedavanja - krajem lipnja ove godine - očekuju se preporuke o budućnosti inicijative. Do sada smo radili na proširenju broja zemalja sudionica, institucija, eksperata i svih onih koji mogu pridonijeti kreiranju što učinkovitijih politika, kazao je Mimica. Konferenciju organizira Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina u suradnji s Fondom MtM i Tajništvom Desetljeća za uključivanje Roma.

ZAGREB

U Hrvatskoj je službeni jaz u plaćama između muškaraca i žena 10,6 posto, a ta je razlika i veća u nekim djelatnostima s pretežito ženskom radnom snagom poput osiguranja i financijskog poslovanja, zdravstva i socijalne skrbi te u prerađivačkoj industriji, upozorio je Vladin Ured za ravnopravnost spolova u povodu današnjeg trećeg po redu Europskog dana jednakih plaća. Podaci Europske komisije govore da je razlika u visini plaća žena i muškaraca u Europskoj uniji 16,2 posto, što znači da žene moraju raditi 59 dana duže da bi zaradile istu plaću kao i muškarci u protekloj godini, stoga se obilježavanjem Dana jednakih plaća 28. veljače, odnosno 59. dan od početka godine, nastoji upozoriti na razlike u plaćama između žena i muškaraca za posao iste vrijednosti i na mjestima iste složenosti i odgovornosti. Različitim javnim akcijama želi se ukazati da žene moraju raditi određeni broj dana duže da bi zaradile istu plaću kao i muškarci u prethodnoj kalendarskoj godini. Najčešće se na taj dan nose crvene torbe i crvene cipele da bi se upozorilo na stanje na bankovnim računima zbog nižih primanja, organiziraju se informativni punktovi na javnim mjestima i potiču prolaznici na razgovor o ovom problemu.

(Hina) xjn yjn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙