ZAGREB - U Hrvatskoj je u prosincu prošle godine, prema danas objavljenim podacima Državnog zavoda za statistiku, stopa nezaposlenosti skočila s 20,4 na 21,1 posto, najvišu razinu od ožujka 2003. godine. Stopa nezaposlenosti od 21 posto zadnji puta je zabilježena u ožujku 2003. godine. "Prosječna stopa nezaposlenosti na razini cijele prošle godine dosegnula je 19,1 posto, što je najviša razina registrirane stope nezaposlenosti od 2003. godine, kada je iznosila 19,5 posto", kaže Zrinka Živković-Matijević, direktorica direkcije ekonomskih istraživanja Raiffeisenbank Austria. Prosječna stopa nezaposlenosti ove bi se godine mogla zadržati na lanjskoj razini pod uvjetom da se uspiju zaustaviti negativni trendovi u gospodarstvu, kaže Živković-Matijević. Po podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, krajem prosinca bilo je registrirano oko 358.200 nezaposlenih osoba, što je za 3,2 posto, ili 11.160 osoba više nego u studenome, a za 13,6 posto, ili 42.700 osoba više nego u prosincu 2011.
ZAGREB - Država će putem programa poticane stanogradnje 'POS plus' građanima omogućiti kupnju novih nekorištenih stanova na tržištu po povoljnim uvjetima, a nastavit će i s klasičnim programom 'POS', najavili su na današnjoj konferenciji za novinare ministrica graditeljstva i prostornog uređenja Anka Mrak Taritaš i direktor Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) Željko Uhlir. POS plus će krenuti krajem prve polovice ove godine, nakon što Ministarstvo završi pregovore s bankama koji su u tijeku, rekla je ministrica. Riječ je o modelu financiranja kupnje novih nekorištenih stanova s čistim papirima koji se nude na tržištu. Različite procjene ukazuju da je takvih stanova u Hrvatskoj oko 20 tisuća. Po programu POS plus moći će se kupiti i stanovi u Sopnici - Jelkovcu koje je država kompenzacijom za projektnu dokumentaciju preuzela od Grada Zagreba kao i stanovi Zagrebačkog holdinga koji su u slobodnoj prodaji. Nastavlja se i zamrli program POS, uz nepromijenjene uvjete od početka do kraja otplate i ratu približnu najamnini. Uhlir kaže da je ukupni proračun za POS i POS plus u 2013. godini 200 milijuna kuna, znatno više od 63 milijuna kuna za 2012. godinu. Plan je, dodaje, u ovoj godini započeti s izvođenjem 750 stanova, među kojima je 200 stanova u zagrebačkom naselju Klara. Prema izračunima Ministarstva, cijena četvornog metra stana u programima POS i POS plus bit će 1.100 eura, a mjesečna rata kredita na 30 godina za stan od 60 četvornih metara 261 euro.
ZAGREB - Sindikat hrvatskih željezničara na današnjem je prosvjedu upozorio da HŽ-u prijeti "domino-efekt" urušavanja ako Vlada ne ubrza restrukturiranje toga javnog poduzeća. Dosadašnje mjere sanacije i restrukturiranja HŽ-a su zakašnjele i nedovoljne i, ako ih Vlada ne ojača i ubrza, može se očekivati "domino-efekt" pada prvo tvrtki kćeri, a onda i matičnih tvrtki HŽ-a, upozorio je predsjednik Sindikata Ivan Forgač na prosvjedom skupu održanom ispred Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture. Povod za prosvjed 200-njak članova Sindikata željezničara je teško stanje u PRO-REG-u, tvrtki kćeri HŽ Infrastrukture, čiji radnici nisu primili zadnje tri plaće. U PRO-REG-u je zaposleno 75 radnika, od čega je 55 u stalnom radnom odnosu, a prosječna neto plaća kreće se oko 3.200 kuna. Sindikat optužuje vodstvo HŽ-a da ne pokušava spasiti PRO-REG, koji se bavi održavanjem zgrada i pruga, već želi izbjeći isplatu obveza i po cijenu izigravanja radnika i vjerovnika. Osim isplate triju plaća Sindikat traži hitno restrukturiranje PRO-REG-a i preuzimanje dijela zaposlenih u HŽ Infrastrukturu i Pružne građevine, kao i nastavak restrukturiranja društava u vlasništvu HŽ Carga. Forgač je također kritizirao Vladinu namjeru da pronađe strateškog partera koji bi preuzeo HŽ Cargo.
ZAGREB - Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama u Hrvatskoj za studeni prošle iznosila je 5.681 kunu, objavio je danas Državni zavod za statistiku. To je za 194 kune ili nominalno 3,5 posto više od prosječne neto plaće za listopad, koja je iznosila 5.487 kuna. Plaće za studeni obično su više od plaća za listopad zbog, u tvrtkama koje ih isplaćuju, isplata božićnica i drugih materijalnih prava. No, na godišnjoj razini statistika bilježi pad prosječne neto plaće - neto plaća za studeni prošle godine bila je za 48 kuna ili 0,8 posto niža nego u studenom 2011. godine. Po prvim podacima DZS-a, prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenom u pravnim osobama u Hrvatskoj za studeni iznosila je 8.079 kuna. U odnosu na bruto plaću za listopad to je 189 kuna ili 2,4 posto više, a prema studenom 2011. godine to je 52 kune odnosno 0,6 posto manje.
ZAGREB - Aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) ne bi bila loša ideja iz čisto sigurnosnih razloga, jer bi njime Hrvatska povećala vanjsku vjerodostojnost svojih politika, a ne bi morala povlačiti sredstva jer za to trenutno nema potrebe, kazao je danas glavni ekonomist Privredne banke Zagreb (PBZ) Marko Škreb. U razgovoru s novinarima u sklopu PBZ Business Cluba, Škreb je dodao da bi aranžman s MMF-om bio dobar jer se nužne reforme u Hrvatskoj sada provode prilično sporo, a takav bi ih aranžman ipak potaknuo. Da su strukturne reforme nužne pokazuju i prognoze PBZ-a o ovogodišnjem kretanju BDP-a u rasponu od pada za 0,4 posto do rasta za 0,3 posto. Uzimajući sve u obzir, rekao je Škreb, prosječne stope rasta BDP-a od 4 posto, kakve je Hrvatska bilježila od 2000. do 2008. srednjoročno se više ne mogu očekivati. Pod pretpostavkom ostvarivanja ikakvog rasta, u idućim se godinama, istaknuo je, mogu očekivati dvostruko niže stope, od prosječno 2 posto. Škreb se osvrnuo i na odnos kune i švicarskog franka, koji je u probleme doveo dužnike čije su rate kredita vezane uz franak te je kazao da se radi o problemu koji je "izvan naše moći", jer odnos kune i franka prvenstveno ovisi o povjerenju u euro. Ono na što može utjecati naša središnja banka jest odnos kune i eura, koji će prema Škrebovom mišljenju i dalje biti stabilan, uz zadržavanje godišnje stope inflacije u 2013. na oko 3 posto.
ZAGREB - Telekom i medijska industrija globalno je nešto optimističnija za ovu godinu nego prethodnu vjerujući da će novim poslovnim modelima i transformacijama, temeljenim većinom na mobilnim tehnologijama i digitalnoj transformaciji, uspjeti nadvladati recesijske i druge probleme poput pada potrošnje i broja korisnika te u budućnosti nastaviti bilježiti manji, ali održivi rast prihoda. Istaknuto je to na današnjoj konferenciji o trendovima u telekomunikacijama i medijima koja je, u organizaciji tjednika Lider i konzultantske kuće PriceWaterHouseCoopers (PwC), okupila više od sto sudionika. Telekomunikacijski sektor u svijetu, pa i Hrvatskoj, do 2020. će obilježiti šest megatrendova, kazao je partner u PwC-u Rolf Meakin dodavši da su među 'jačim' trendovima m-commerce ili mobilno plaćanje te 'cloud', odnosno usluge u virtualnom računalnom 'oblaku'. Po ocjeni konzultanta u PwC-u Dejana Ljuštine, oglašavanje u medijima će i dalje rasti, kao i dominacija TV-a kao 'super medija', ali za razliku od prethodne godine optimizam se vraća i u novine i magazine, posebno zbog online izdanja. Slijedom toga nakon nekoliko godina pada očekuje se i rast čitanosti pa i prihoda novina koji neće biti velik, ali će promijeniti trend, kazao je Ljuština.
ZAGREB - Tvrtka Viadukt objavila je da je potpisala ugovor o izgradnji faze I. - kružni tok "Šijana" i dio trase D66 u Puli, vrijedan 55,25 milijuna kuna s PDV-om. Investitor su Hrvatske ceste, a vrijednost radova (s PDV-om) iznosi 55,25 milijuna kuna. Rok izvršenja radova je 15. svibnja ove godine, navodi Viadukt u priopćenju objavljenom na Zagrebačkoj burzi.
ZAGREB - Indeksi Zagrebačke burze danas su pod utjecajem dobitonosnih prodaja oslabili oko 0,4 posto, i to uz niže promete nego proteklih dana. Oko podneva Crobex indeks bio je u minusu 0,46 posto, prekinuvši tako 3-dnevni pozitivni niz. Crobex10 spustio se 0,4 posto, na 1.054 boda. Redovni promet dosegnuo je gotovo 5 milijuna kuna, što je otprilike milijun manje nego jučer oko podne. Promet iznad milijun kuna do sada je ostvaren tek dionicom HT-a, a cijena joj je pritom porasla 1,15 posto, na 217,03 kune. Slijedi dionica Viadukta s gotovo pola milijuna kuna prometa. Cijena joj je skočila 4,15 posto, na 429,124 kuna. Znatniji pad cijene, pak bilježi dionica Vupika, za 4,48 posto, na 117 kuna, uz promet od gotovo 350.000 kuna. Među većim dobitnicama danas se ističu još i dionice Dalekovoda i Diokija, čija je cijena porasla oko tri posto, dok se po većem cjenovnom padu, za 1,8 posto, izdvaja dionica Atlantic grupe.
ZAGREB - Kuna je na danas utvrđenoj tečajnoj listi Hrvatske narodne banke u odnosu na jučerašnju tečajnu listu oslabila prema euru za 0,13 posto, a prema švicarskom franku za 0,27 posto. Srednji tečaj eura na danas utvrđenoj tečajnici HNB-a, koja se primjenjuje od sutra, iznosi 7,572796 kuna, a srednji tečaj franka ponovno je iznad 6,1 kunu i iznosi 6,111529 kuna. Istodobno su prema kuni oslabili američki dolar i britanska funta. Srednji tečaj dolara je za 0,19 posto niži nego na jučer utvrđenoj tečajnici i iznosi 5,672081 kunu. Srednji tečaj britanske funte niži je za 0,38 posto, pa se po prvi put od tečajnice utvrđene 3. travnja 2012. spustio ispod 9 kuna, na 8,989549 kuna.