FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 17,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 7. prosinca 2012. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 17,30 sati.

ANAPA - Ruski predsjednik Vladimir Putin službeno je u petak pokrenuo radove na izgradnji plinovoda Južni tok, koje izvodi Gazprom u Crnom moru, a koji bi trebao omogućiti Moskvi isporuku plina u Europsku uniju zaobilazeći Ukrajinu. Nakon Putinova kratkog govora radnici su zavarili veliku cijev na svečanosti blizu ljetovališta Anapa kojom je obilježen početak radova na tom plinovodu dugom 2.380 kilometara koji bi trebao biti pušten u rad krajem 2015. "To je važan događaj ne samo za rusko energetsko tržište, već i za cijelu Europu" naglasio je predsjednik Putin. U izgradnju Južnog toka koji će transportirati ruski plin u Europu bit će uloženo 16,5 milijarda eura. Južni tok je strateški važan za energetsku sigurnost Europe. On bi trebao omogućiti Moskvi da Europi isporuči 63 milijardi kubnih metara plina godišnje. Putanja, preko dna Crnog mora, Bugarske, Srbije, Mađarske, Slovenije do Italije zaobilazi Ukrajinu, koja je do sada bila glavna tranzitna zemlja. Sporovi Moskve i Kijeva o cijeni plina potaknuli su ruskog energetskog diva Gazprom da potraži druge putove isporuke.

BERLIN - Industrijska proizvodnja u Njemačkoj u listopadu je izrazitije smanjena, za što je ponajviše zaslužan pad proizvodnje trajnih i kapitalnih dobara, najnoviji su podaci njemačke vlade. Industrijska proizvodnja u najvećem europskom gospodarstvu pala je tako za 2,6 posto u odnosu na prethodni mjesec, objavilo je njemačko ministarstvo gospodarstva. Ujedno je revidiralo podatak za rujan, pa on sada pokazuje pad za 1,3 posto, dok je prvotno procijenjen u visini 1,8 posto. U listopadu je proizvodnja izrazitije smanjena u segmentu kapitalnih dobara, za 4,3 posto na mjesečnoj razini, te u segmentu trajnih dobara, čija je proizvodnja pala za 6,2 posto. Pridružio im se i segment graditeljstva, s padom aktivnosti za 5,3 posto. "Slabije zaprimanje narudžbi u proteklim mjesecima počelo se očitovati i u industrijskoj proizvodnji, koja bi mogla značajnije pasti u četvrtom tromjesečju", upozorava Juergen Michels u banci Citigroup. Osvrnuvši se na dan ranije objavljen podatak o skoku industrijskih narudžbi u listopadu za 3,9 posto, u ministarstvu tumače da će unatoč njihovom jačanju rast industrijske proizvodnje ostati prigušen.

WASHINGTON - Američki su poslodavci u studenom neto otvorili 146 tisuća novih radnih mjesta, izvijestilo je u petak ministarstvo rada, ističući da uragan Sandy nije značajnije utjecao na zapošljavanje kao što se očekivalo. Analitičari su očekivali do 80 tisuća novootvorenih radnih mjesta pa su ih podaci ugodno iznenadili. Ministarstvo je ujedno revidiralo podatke za rujan i listopad koji sada pokazuju da je u ta dva mjeseca ukupno neto otvoreno 49.000 novih radnih mjesta manje nego što je prvobitno navedeno. Privatni sektor je u studenom otvorio 147 tisuća novih radnih mjesta, dok ih je u javnom sektoru zatvoreno 1.000. Najviše se zapošljavalo u maloprodaji, sektoru profesionalnih i poslovnih usluga, te zdravstvene skrbi. Stopa nezaposlenosti u prošlom se mjesecu blago spustila, na 7,7 posto, sa 7,9 posto koliko je iznosila u prethodnom mjesecu. To je njezina najniža razina u gotovo četiri godine, odnosno od prosinca 2008. Broj nezaposlenih nije se bitno promijenio u odnosu na listopad i bez posla je bilo 12 milijuna Amerikanaca.

BUDIMPEŠTA - Tehnički problemi u električnom sustavu kontrolnog tornja budimpeštanske zračne luke Liszt Ferenc doveli su u petak do zatvaranja aerodroma, a zasad nije poznato kada će ponovno biti otvoren, rekao je glasnogovornik Mihaly Hardy. Dodao je kako se nada da će zračna luka ponovno biti otvorena u subotu u 10 sati. Po informacijama, većina letova preusmjerena je prema bečkoj zračnoj luci Schwechat. Let Wizzaira London-Budimpešta sletio je u Debrecen. Do problema je došlo nakon puknuća vrelovoda u kontrolnom tornju, što je uzrokovalo kvar na električnom sustavu.

LONDON/NEW YORK - Euro je u petak na međunarodnim deviznim tržištima dodatno oslabio prema dolaru nakon što se njemačka središnja banka pridružila sumornim prognozama o gospodarskom rastu u eurozoni. Euro se u takvim okolnostima nakratko spustio i do 1,2878 dolara, najniže razine od 28. studenoga. Potom se stabilizirao na 1,2907 dolara, što znači da je na gubitku od 0,46 posto u odnosu na zatvaranje trgovanja dan ranije. Dolar je nakratko poskočio na 82,82 jena, da bi se potom njime trgovalo po 82,66 jena, što znači da je na dobitku 0,33 posto u odnosu na prethodno zatvaranje. "Rasprave o kamatnim stopama razlog su silazne putanje eura u posljednja 24 sata, a izvješće Bundesbanke dodatno je ojačalo pritiske", kazao je Neil Mellor, valutni strateg u banci Bank of New York Mellon. Dodatno su euro pogodile i izjave ECB-ova dužnosnika Jozefa Makucha da bi središnja banka mogla sniziti ključne kamatne stope iduće godine ako se ne poboljša stanje u gospodarstvu eurozone. U fokusu tržišta bio je i ključni podatak s američkog tržišta rada, potaknuvši jačanje dolara prema euru i jenu.

(Hina) xggoj ybn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙