FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 4. prosinca 2012. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

LUXEMBOURG - Cijene industrijskih proizvoda pri proizvođačima u listopadu su blago porasle u eurozoni i Europskoj uniji, izvijestio je u prvim procjenama europski statistički ured. I u eurozoni i u EU27 proizvođačke cijene industrijskih proizvoda porasle u u odnosu na prethodni mjesec za 0,1 posto. U rujnu uvećane su za 0,2 posto u eurozoni, te za 0,3 posto u EU27, pokazuju podaci Eurostata. Na godišnjoj razini cijene su u listopadu porasle za 2,6 posto u eurozoni, te za 2,5 posto u EU. Na mjesečnoj razini, prema podacima kojima trenutno raspolaže statistički ured, najizrazitiji rast cijena industrijskih proizvoda pri proizvođačima zabilježen je u Belgiji i Nizozemskoj, za 0,8 posto. Najviše su pak proizvođačke cijene na mjesečnoj razini pale u Litvi, za 1,1 posto, Grčkoj, za 1,0 posto, Poljskoj, za 0,6 posto, te Italiji i Finskoj, po 0,3 posto. Na godišnjoj razini najveći rast proizvođačkih cijena u listopadu zabilježen je u Bugarskoj, od 6,9 posto. Najslabiji rast bilježile su Švedska, za 0,2 posto, te Malta i Austrija, obje po 0,9 posto.

MADRID - Registrirana nezaposlenost u Španjolskoj porasla je u studenom četvrti mjesec zaredom, pokazali su u utorak objavljeni podaci ministarstva rada. Broj nezaposlenih povećan je u studenom za 74.296, odnosno za 1,54 posto u odnosu na prethodni mjesec. Bez posla je tako bilo 4.907.817 građana. Na godišnjoj razini njihov se broj povećao za 487.355, odnosno za 11,2 posto. Najviše je porastao broj nezaposlenih u sektoru usluga, a slijede poljoprivreda i industrija. Smanjen je pak broj nezaposlenih u građevinskom sektoru.

LONDON - Najveći europski turoperator TUI Travel je izvijestio da mu se dobit u protekloj poslovnoj godini povećala za 62 posto zahvaljujući dubokim rezovima troškova i skoku potražnje u Velikoj Britaniji, nordijskim zemljama, Belgiji i Kanadi. U poslovnoj godini koja je završila 30. rujna dobit nakon poreza iznosila je 138 milijuna funti (170 milijuna eura) dok je dobit prije poreza poskočila na 201 milijun funti, što znači da je uvećana za 40 posto u odnosu na isto razdoblje lani, izvijestili su iz TUI-ja. Prihodi su pak kliznuli dva posto, na 14,46 milijardi funti, zbog nepovoljnih kretanja valutnih tečajeva i utjecaja nemira na Bliskom istoku. U TUI Travelu dodaju da su glavni motor godišnje dobiti bili "snažni poslovni rezultati u Velikoj Britaniji, nordijskim zemljama, Belgiji, Kanadi, kao i 42 milijuna funti ušteda kroz program poboljšanja poslovanja".

LJUBLJANA - Slovenski trgovački lanac Mercator zaustavio je program monetizacije nekretnina čiji je cilj bio smanjivanje stupnja zaduženosti. Mercator je u priopćenju za javnost na stranicama Ljubljanske burze objavio da je od programa monetizacije nekretnina privremeno odustao dok se ne se popravi makroekonomska situacija i ne stabilizira vlasnička struktura najveće slovenske trgovačke kompanije. Ljubljansko "Delo" navodi da je program monetizacije vjerojatno otkazan jer su pristigle ponude za kupnju Mercatorovih nekretnina bile nezadovoljavajuće , a tom se potezu protivio i dio dioničara udruženih u konzorcij koji za Mercatorov većinski vlasnički paket ponovo traži strateškog kupca. Mercatorova uprava planom monetizacije namjeravala je međunarodnim investitorima prodati nekretnine trgovačkog lanca u Sloveniji i Hrvatskoj u vrijednosti od 500 milijuna eura, a onda ih opet uzeti u najam, dok bi dobivenim sredstvima smanjila razinu zaduženosti.

WASHINGTON - Prodaja automobila u SAD-u dosegnula je u studenom najvišu razinu za taj mjesec u protelih pet godina, signalizirajući poboljšanje nakon što je u listopadu rezultate prigušio uragan Sandy. U studenom je u SAD-u prodano 1,14 milijuna vozila, 15 posto više nego u istom mjesecu lani i ujedno najviše u mjesecu studenom od 2007., kada je recesija uzrokovala dramatičan pad potražnje i dovela do stečaja General Motorsa i Chryslera. Prodaja kompanija Ford Motor, Honda Motor i Nissan Motor nadmašila je očekivanja dok su Chrysler Group, Toyota Motor i Hyundai Motor izvijestili o snažnom povećanju za koje čelnici te industrije i investitori predviđaju da će se nastaviti do kraja godine. GM je pak razočarao tržište, pri čemu su iz vodećeg američkog proizvođača automobila poručili da su slabije od konkurencije iskoristili oporavak u studenom od haranja superoluje Sandy budući da u pogođenoj regiji ostvaruju tek manji dio prodaje. S obzirom na poboljšanje na tržištu nekretnina i poboljšano povjerenje potrošača čelnici automobilske industrije iskazuju optimizam u vezi s početkom iduće godine.

BEČ - Austrijski Beč nudi svojim stanovnicima najbolju kvalitetu života od bilo kojeg drugog grada u svijetu, a iračka prijestolnica Bagdad najgoru, pokazalo je najnovije istraživanje konzultantske skupine Mercer. Beč sa svojih 1,7 milijuna stanovnika na vrhu je popisa četvrtu godinu zaredom zbog jake kulturne scene kao i sveobuhvatne zdravstvene skrbi i umjerenih ali sve viših cijena stanova. Unatoč dužničke krize Europa ima 15 među 25 najbolje plasiranih gradova u svijetu u istraživanju za 2012. Njemačka i Švicarska imaju po tri grada među 10 najbolje plasiranih. Najniže rangirana u zapadnoj Europi na 83 mjestu je grčka prijestolnica Atena koja se bori s teškim gospodarskim nevoljama. "Europski gradovi općenito i dalje imaju visoku kvalitetu života kao rezultat povećane stabilnosti, sve višeg životnog standarda i napredne gradske infrastrukture", rekao je Slagin Paraktil iz Mercera. Kanadski gradovi najviše su rangirani u regiji Amerika, s Vancouverom na petom mjestu, dok je Honolulu na 28 najbolje plasirani urbani centar Sjedinjenih Država. Novozelandski Auckland na trećem mjestu a Dubai je na 73 mjestu najbolje plasirani grad Bliskog istoka i Afrike.

LONDON - Cijene nafte kliznule su u utorak na londonskom tržištu prema 110 dolara za barel budući da su slabi podaci o proizvodnji u SAD-u i dugotrajni pregovori o američkom proračunu pojačali zabrinutost za stanje svjetskog gospodarstva i za prognoze potražnje za energijom. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte pala 79 centi, na 110,13 dolara. Na američkom tržištu pala je 32 centa i barelom se trgovalo po cijeni od 88,77 dolara. Fokus ulagača preusmjerio se na stanje u američkom gospodarstvu nakon što je Institut za upravljanje nabavom (ISM) jučer objavio da je njegov indeks aktivnosti američkih tvornica pao na najnižu razinu od srpnja 2009. zbog nesigurnosti u vezi pregovora o proračunu i uragana Sandy, koji je u studenom pogodio sjeveroistok SAD-a. Dodatno pritisak stvara zastoj u pregovorima o proračunu za idućoj godinu, kojima bi se trebala izbjeći kriza i otkloniti uštede u ukupnom iznosu 600 milijardi dolara kroz automatsko povećanje poreza i smanjenje javne potrošnje.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske burzovne indekse poduprle su u utorak dionice banaka, iako raspoloženje na tržištima kvari nepopustljiva zabrinutost za američko gospodarstvo. Indeks Londonske burze FTSE oslabio je 0,03 posto, na 5.869 bodova, frankfurtki DAX porastao je za 0,25 posto na 7.453 boda, dok je pariški CAC bio u plusu 0,78 posto i iznosio je 3.594 boda. Najveći je dobitnik danas bio bankovni sektor, koji je u prosjeku ojačao 0,9 posto nakon što je Španjolska jučer i službeno zatražila europsku pomoć u dokapitalizaciji banaka. Optimizam je dodatno raspirila Europska središnja banka (ECB) obećanjem da će poduzeti nove korake kako bi zaštitila europsku valutu od gospodarskih problema u regiji. Francuska banka BNP Paribas i španjolski Santander ojačali su 2,2 odnosno 1,25 posto.

TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, jer je ulagače razočarala slabost američke industrije, a kako je zbog toga pod pritiskom i dolar, tečaj eura prema američkoj valuti kreće se oko najviših razina u šest tjedana. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u minusu 0,3 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Južnoj Koreji i Australiji oslabile između 0,1 i 0,4 posto. Burzovni indeksi u Šangaju i Hong Kongu ojačali su, pak, oko 0,2 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio na gubitku 0,2 posto. Nakon što su jučer ujutro ulagače ohrabrili podaci o jačanju kineske industrije, jutros su ih pokolebale brojke o padu američkog ISM indeksa s 51,7 na 49,5 bodova, najnižu razinu u više od tri godine. Oprez na tržištima posljedica je, također, nedostatka napretka u pregovorima između republikanaca i demokrata u Washingtonu o smanjenju proračunskog deficita.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene dionica pale, nakon razočaravajućih podataka o američkoj industrijskoj aktivnosti, pa ulagače nije oraspoložilo ni jačanje kineskog gospodarstva. Dow Jones indeks oslabio je 59 bodova, ili 0,46 posto, na 12.965 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,47 posto, na 1.409 bodova, a Nasdaq indeks 0,27 posto, na 3.002 boda. Nakon tri dana rasta, potaknutog nadom da će političari u Washingtonu naći rješenje kako bi se izbjegla 'fiskalna litica', jučer su cijene dionica pale. Jučer su se pod pritiskom našle dionice rudarskog sektora. S&P indeks tog sektora potonuo je 1,8 posto. Osjetno su pale i cijene u trgovačkom sektoru. Dionica J.C Penneya pojeftinila je 3,2, a Staplesa 2,3 posto. Posljedica je to strahovanja ulagača da će zbog gospodarske nesigurnosti pasti potrošnja. Na oprez ulagača ukazuje mršav obujam trgovanja.

(Hina) xggoj ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙