FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 5. prosinca 2012. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

LONDON - Gospodarska kriza u 17-članoj eurozoni u studenome je blago popustila, uz slabiji pad aktivnosti nego se prethodno očekivalo, pokazali su konačni podaci uglednog londonskog instituta Markit. Ukupni indeks menadžera nabave (PMI), koji mjeri poslovnu aktivnost u tisućama kompanija diljem eurozone, u studenom je tako povećan na 46,5 bodova, sa 45,7 bodova u listopadu. Ujedno navode da se u studenome kriza nastavila u sektorima i proizvodnje i usluga, premda blažim tempom. Pad aktivnosti u proizvodnji najslabiji je u posljednih sedam mjeseci, a u uslužnom sektoru u posljednja tri mjeseca. Oba sektora pogođena su slabom potražnjom s domaćeg i izvoznih tržišta, tumače u Markitu. Napominju da je rast aktivnosti u studenome zabilježen samo u Irskoj, i to po stopi više-manje nepromijenjenoj u usporedbi s 20-mjesečnom najvišom razinom zabilježenom u listopadu. "Kriza u četvrtom tromjesečju očigledno je produbljena, uz vjerojatno znatno veći pad BDP-a u usporedbi s 0,1 posto u trećem tromjesečju. Francuska, Španjolska i Italija i dalje bilježe snažno slabljenje aktivnosti, dok je u Njemačkoj vidljiv blaži pad", kazao je glavni Markitov ekonomist Chris Williams.

LUXEMBOURG - Pad prometa u europskoj maloprodaji ubrzao je u listopadu u odnosu na prethodni mjesec, pokazali su podaci europskog statističkog ureda. Tako je promet u maloprodaji eurozone smanjen u listopadu za 1,2 posto, nakon revidiranog 0,6-postotnog pada u prethodnom mjesecu. U 27 članica Europske unije smanjio se za za 1,1 posto, nakon što je u rujnu pao za također revidiranih 0,2 posto. Na godišnjoj razini promet u maloprodaji pao je u listopadu za 3,6 posto u eurozoni, te za 2,4 posto u EU27. U rujnu smanjen je za revidiranih 1,6 posto u eurozoni, a revidiran je i podatak za EU27 koji sada pokazuje pad za 0,3 posto. Među zemljama članicama za koje postoje raspoloživi podaci na mjesečnoj je razini promet u maloprodaji smanjen u šesnaest zemalja, a porastao je u njih pet. Najizrazitiji pad prometa na mjesečnoj razini u listopadu zabilježen je u Portugalu (4,5 posto), Finskoj (3,0 posto) i Njemačkoj (2,8 posto). Najveći rast bilježile su Irska (1,9 posto), Litva (0,8 posto) i Belgija (0,7 posto).

BRUXELLES - U cilju borbe protiv nezaposlenosti mladih, Europska komisija predstavila je u srijedu paket prijedloga čiji je cilj borba protiv tog problema koji pogađa gotovo četvrtinu mladih u EU-u, a više od polovice u Grčkoj i Španjolskoj. Mlađi od 25 godina trebali bi obvezno dobiti ponudu za posao, doškolovanje ili obuku u roku od četiri mjeseca nakon završetka školovanja, osnovni je prijedlog Komisije. Posljednje službene statistike EU-a, pokazuju da je 5,67 milijuna mlađih od 25 godina bilo u listopadu nezaposleno, od kojih 3,6 milijuna u eurozoni. U listopadu 2012. stopa nezaposlenosti mladih bila je 23,4 posto u EU i 23,9 posto u eurozoni. Sedam i pol milijuna mladih između 15 i 24 godina nije ni zaposleno niti se školuje. Ekonomski trošak njihovog neintegriranja na tržište rada procjenjuje se na preko 150 milijardi godišnje ili 1,2 posto europskog BDP-a. Nezaposlenost mladih dostigla je preko 25 posto u 13 zemalja EU-a.

ŽENEVA - Obujam međunarodnog brodskog prijevoza tereta poskočio je u prošloj godini četiri posto, na rekordnih 8,7 milijardi tona dok su vozarine istodobno oštro pale zbog viška kapaciteta, izvijestili su Ujedinjeni narodi u godišnjem izvješću. Unatoč povećanju potražnje "svjetski brodski kapaciteti rasli su puno brže, po stopi od 10 posto, dosegnuvši prvi put ukupnih 1,5 milijardi dwt-a", napominje se u izviješću o pomorskom prijevozu u 2011. UN-ove Konferencije o trgovini i razvoju (UNCTAD). Ti su pokazatelji važni jer se gotovo 80 posto robe u međunarodnoj trgovini prevozi upravo brodovima, podsjećaju u UNCTAD-u. Vozarine su se istodobno smanjile, kao što pokazuje pad cijene prijevoza standardnog kontejnera od 20 stopa (obujma 36,23 prostorna metra) na relaciji od Šangaja do Sjeverne Europe s 1.789 dolara u 2010. na 881 dolar u 2011. Prosječni trošak dostave kontejnera od 40 stopa od Šangaja do zapadne obale SAD smanjio se u istom razdoblju s 2.308 dolara na 1.667 dolara, navode u UNCTAD-u. Luke u zemljama u razvoju u prošloj godini utovarile 60 posto, a istovarile 57 posto ukupnog obujma roba u brodskom prijevozu.

BRATISLAVA - Slovačka se sprema ukinuti jedinstvenu poreznu stopu od 19 posto u teškim gospodarskim vremenima pa će od iduće godine bogati građani, političari i poduzeća plaćati veće poreze. Slovački parlament povisio je u utorak stopu poreza na dobit na 23 posto, a porez na dohodak građana koji zarađuju više od 3.300 eura mjesečno na 25 posto. Građani s nižim primanjima i dalje će plaćati porez po stopi od 19 posto. Visoko rangirani političari, uključujući predsjednika, ministre i zastupnike u parlamentu, također će plaćati dodatnih pet posto poreza na plaće u sklopu Ficovog paketa mjera koje bi trebale povećati proračunske prihode i smanjiti proračunski manjak. Osim povećanja poreza na dobit i na dohodak bogatih građana, mjere uključuju i više poreze za banke i promjene u mirovinskom sustavu. Slovačka se pridružila Europskoj uniji 2004., a euro je uvela 2009. Smatra se da je jedinstvena porezna stopa od 19 posto, uvedena 2004., pridonijela gospodarskom uspjehu te bivše komunističke zemlje, privukavši strane investicije, prvenstveno u automobilski i elektronički sektor.

LOS ANGELES - Zaposlenici luka Los Angeles i Long Beach postigli su privremeni sporazum s upravom u utorak navečer čime je okončan osmodnevni štrajk. Taj štrajk košta Južnu Kaliforniju, regiju koja je još uvijek u fazi oporavka od produžene ekonomske recesije, otprilike 8 milijardi dolara, uključujući izgubljene plaće i vrijednost tereta preusmjerenog u druge luke tijekom prošlog tjedna. Zbog štrajka je došlo do najdužeg prekida kargo prometa u Los Angelesu i Long Beachu od 2002. godine. Riječ je o dvije luke na koje zajedno otpada gotovo 40 posto cijelog američkog kontejnerskog uvoza. Sporazum sklopljen u utorak uslijedio je nakon obnove pregovora na poticaj gradonačelnika Los Angelesa Anthonyja Villaraigosa koji je objavio da je dogovor postignut odmah nakon glasovanja sindikalnih pregovarača. Štrajk je pokrenut nakon što su sindikati administrativnog osoblja optužili brodovlasnike da im pokušavaju oduzeti posao angažiranjem radnika u Kostariki, Indiji i na Tajvanu. Brodovlasnici su to opovrgnuli.

FRANKFURT - Njemački proizvođač lijekova Bayer objavio je da su mu europske vlasti dale zeleno svjetlo za novi kontraceptiv koji može spriječiti trudnoće do tri godine. Bayer je priopćio da je "uspješno zaključio europsku registracijsku proceduru za svoj novi intrauterini sustav koji otpušta niske doze levonorgestrela", druge generacije sintetskog progesterona. Riječ je o "dugotrajnom kontraceptivu koji se postavlja u maternicu radi prevencije trudnoće do tri godine". Proizvod bi se na tržištu EU-a trebao pojaviti u drugom kvartalu 2013. pod imenom "Jaydess". Bayer proizvod planira prodavati i u SAD-u.

LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se u srijedu, poduprte nadom da će se kinesko gospodarstvo oporaviti ranije nego što se očekivalo a kočnica su bili slabi podaci iz eurozone. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte ostala gotovo nepromijenjena, na 109,97 dolara. Dan ranije pala je gotovo jedan posto. Značajnijih promjena nije bilo ni na američkom tržištu, pa se barelom trgovalo po cijeni od 88,71 dolara. Naftna je tržišta jučer pred zatvaranje snažno pritisnuo strah od proračunske krize u SAD-u i zabrinutost za svjetsku potražnju za naftom. Dodatni uteg bila je eurozona i njezine gospodarske i dužničke nevolje. Naftna tržišta 'prizemljuje' i zabrinutost da bi otezanje dogovora kojim bi se otklonila fiskalna kriza u SAD-u moglo najvećeg svjetskog potrošača nafte gurnuti u recesiju, zatamnjujući pritom izglede za potražnju.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice blago su ojačale u srijedu budući da su slabi europski pokazatelji prigušili optimizam koji su potpirile najave iz Kine. Londonski FTSE porastao je 0,2 posto na 5.880 bodova a na istom je postotnom dobitku bio i frankfurtski DAX, dosegnuvši 7.449 bodova. Pariški CAC bio je u neznatno većem plusu, od 0,3 posto, ojačavši na 3.590 bodova. Europski burzovni indeksi spustili su se s najviših razina u ovoj godini nakon što je PMI indeks za uslužni sektor eurozone prizemljio očekivanja o njenom skorašnjem izlasku iz recesije. Analitičari koje je anketirao Reuters u prosjeku predviđaju da će eurozona iduće godine porasti samo 0,1 posto. Noćašnja izjava novog čelnika kineske komunističke partije Xija Jinpinga da će zemlja osigurati stabilan gospodarski rast podigla je vrijednost dionica proizvođača sirovina, u prosjeku za 1,8 posto. Banke su također ojačale, predvođene HSBC-om koji je dobio na vrijednosti 0,9 posto nakon što je prodao udio u kineskom osiguravatelju Ping An Insurance. Treći po veličini lanac maloprodajnih trgovina u svijetu Tesco poskočio je 2,9 posto nakon objave da će se fokusirati na poslovanje u Britaniji i na tržištima u nastajanju.

TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, zahvaljujući snažnom skoku burzovnih indeksa u Šangaju, ali ulagači nisu euforični jer i dalje nema napretka u pregovorima u Washingtonu o proračunu. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u plusu 0,4 posto, dok su burzovni indeksi u Australiji, Singapuru, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasli između 0,4 i 1,5 posto. U Šangaju su cijene dionica skočile oko 3 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio na dobitku 0,6 posto. Cijene dionica u Šangaju snažno su porasle nakon izjave novog šefa Komunističke partije Xi Jinpinga da će vlada nastojati stabilizirati izvoz i učinkovitije i ciljanije voditi politiku. To je pobudilo nadu u nove poticajne mjere koje bi ubrzale rast u drugom po veličini svjetskom gospodarstvu.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u utorak u mirnoj trgovini burzovni indeksi blago pali, dok ulagači prate pregovore republikanaca i demokrata u Washingtonu o smanjenju proračunskog deficita kako bi se izbjegla 'fiskalna litica'. Dow Jones indeks oslabio je 13 bodova, ili 0,11 posto, na 12.951 bod, dok je S&P 500 skliznuo 0,17 posto, na 1.407 bodova, a Nasdaq indeks 0,18 posto, na 2.996 bodova. Trgovanje je jučer bilo vrlo mirno jer nema nikakvog napretka u pregovorima po pitanju smanjenja proračunskog deficita, pa i dalje prijeti automatsko smanjenje proračunskih rashoda i povećanje poreza, što bi iduće godine moglo gurnuti američko gospodarstvo u recesiju. Na oprez ulagača ukazuje rast VIX indeks Čikaške burze opcija posljednjih dana. Jučer je taj 'indeks straha' ojačao daljnjih 3 posto, što pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg pada cijena dionica.

(Hina) xggoj ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙