FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 20. studenog 2012. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

NEW YORK - Agencija Moody's snizila je najviši kreditni rejting 'AAA' za jednu razinu, na 'Aa1', zadržavši ujedno negativnu prognozu s obzirom na strukturne probleme u gospodarstvu i izloženost krizi u eurozoni. Time se Moody's pridružio Standard&Poor'su koji je isto učinio u siječnju. Fitch zasada nije promijenio rejting drugog po veličini gospodarstva eurozone. Moody's je ujedno zadržao negativnu prognozu za novi, sniženi francuski rejting, signalizirajući da bi ga mogao dodatno sniziti u srednjoročnoj perspektivi. U agenciji ukazuju na brojne strukturne probleme u francuskom gospodarstvu koji mu otežavaju uspješno konkuriranje na međunarodnoj razini. Vlada bi se u budućnosti mogla suočiti s fiskalnim problemima, a izložena je i mogućim zahtjevima za pomoći partnerima u eurozoni, ističu u priopćenju. Uvaživši planove reformi koje je francuska vlada najavila, u Moody'su ipak upozoravaju da su rezultati Pariza u provedbi takvih planova u protekla dva desetljeća bili prilično slabi.

ZUERICH - Švicarski izvoz u listopadu je realno smanjen za 7,7 posto u usporedbi s istim mjesecom prošle godine, pritisnut padom izvoza strojeva i proizvoda elektroničke industrije, pokazuju najnoviji podaci carinske uprave. Kalendarski prilagođen podatak ukazuje na realni pad izvoza za čak 16 posto na godišnjoj razini, na 18,59 milijardi švicarskih franaka, objavila je u utorak švicarska carinska uprava. Napominju pritom da je ovogodišnji listopad imao dva radna dana više u usporedbi s godinom ranije. Izvoz kemijskih i farmaceutskih proizvoda realno je uvećan za 1,1 posto, dok je izvoz strojeva i elektroničke opreme smanjen za 8,8 posto. Uvoz te malene alpske zemlje istodobno je dosegnuo vrijednost od gotovo 15,77 milijardi franaka i bio je realno za 4,6 posto veći u usporedbi s istim razdobljem prošle godine. Kalendarski prilagođen uvoz realno je pak smanjen za 4,8 posto. Švicarska vanjskotrgovinska bilanca u tom je mjesecu iskazala tako trgovinski višak od 2,82 milijarde franaka, objavila je carinska uprava.

EKING - Kina je izvijestila da su Sjedinjene Američke Države pretekle Europsku uniju i postale njezino najveće izvozno tržište nakon što je dužnička kriza u Europi smanjila potražnju. "Najveće je tržište SAD, a EU je na drugom mjestu", kazao je glasnogovornik ministarstva trgovine Shen Danyang na redovnoj konferenciji za novinare, ne navodeći kada su točno EU i SAD zamijenili mjesta. "EU je nekada bio najveće tržište", podsjetio je. Podaci kineske carinske uprave za 10-mjesečno razdoblje zaključno s listopadom pokazuju da je Kina u SAD izvezla roba i usluga u vrijednosti 289,3 milijarde dolara. Izvoz u EU dosegnuo je vrijednost od 276,8 milijardi dolara. Shen je istaknuo i da su zemlje-članice Udruženja jugoistočne Azije (ASEAN) pretekle Japan i postale treće po veličini kinesko izvozno tržište. Japan je u diplomatskom sporu s Kinom koji je pogodio trgovinu između dvije zemlje i pao je na četvrto mjesto. Kina je u prvih 10 mjeseci ove godine u Japan isporučila 125,3 milijarde dolara roba i usluga, naprema 163,9 milijardi dolara isporuka u 10 zemalja ASEAN-a.

STRASBOURG - Jedinstveni europski patent, čije je usvajanje zapelo u lipnju zbog neslaganja Europskog parlamenta i država članica EU-a, mogao bi biti usvojen u prosincu, doznaje se iz europskih izvora. Europski zastupnici usprotivili su se trima ključnim člancima sporazuma koji bi, po njihovu mišljenju, mogli značajno ograničiti nadležnost Europskog suda pravde u slučaju sporova oko patenata. Ciparsko predsjedništvo EU-a predložilo je u ponedjeljak novi prijedlog zakona, koji po Komisiji "osigurava usklađenu zaštitu patenata u 25 država članica" koje sudjeluju u pojačanoj suradnji u tom pitanju. Prijedlog bi trebao biti podnesen državama članicama 10. prosinca, a bude li prihvaćen, naći će se na dnevnom redu plenarne sjednice Europskog parlamenta 11. prosinca. Na snagu bi trebao stupiti u prvoj polovici 2014. "Ako se sada ne dogovorimo, to će biti kraj i vratit ćemo se 30 godina unatrag", upozorio je europski povjerenik za unutarnje tržište Michel Barnier, istaknuvši da je prošle godine u SAD-u prijavljeno 224.000 patenata, a u Kini 172.000, dok je u Europskoj uniji zbog pravne složenosti i troškova prijevoda prijavljeno samo 62.000 patenata.

LJUBLJANA - Zbog stečajeva vodećih slovenskih građevinskih tvrtki, ali i "dumpinških" cijena austrijsko građevinsko poduzeće Strabag sve više osvaja slovenska gradilišta i dobiva natječaje za nove projekte, piše ljubljanski "Dnevnik". Samo u zadnjih nekoliko mjeseci Strabag je uspio na javnom natječaju dobiti nekoliko velikih poslova, poput više od 100 milijuna eura vrijedne investicije u regionalni centar za zbrinjavanje i recikliranje otpada blizu Ljubljane, te poslove na održavanju lokalnih cesta, dok je nakon propasti ljubljanskog SCT-a, velenjskog Vegrada i drugih najvećih slovenskih građevinskih tvrtki udio domaćih graditelja sve manji, piše list. "Nemamo ništa protiv konkurencije, ali samo ako ista pravila važe za sve", rekla je za "Dnevnik" Alenka Abveršek iz slovenske gospodarske komore, izražavajući sumnju da Strabag u Sloveniji nastupa s dumpinškim cijenama, a ima i prednost jer ga prate austrijske banke, dok slovenske banke ne mogu davati dobra jamstva slovenskim građevinarima.

ŽENEVA - Koncentracija glavnih stakleničkih plinova odgovornih za globalno zatopljenje dosegla je nove vrhunce 2011. godine, objavila je u utorak u Ženevi Svjetska meteorološka organizacija (WMO). "Najnovija analiza podataka otkriva da su na svjetskoj razini koncentracije ugljičnog dioksida, metana i didušikova oksida dostigle nove vrhunce 2011.", navodi Svjetska meteorološka organizacija u Biltenu o stakleničkim plinovima objavljenom u Ženevi. "Između 1990. i 2011. godine, ti su staklenički plinovi doprinijeli efektu klimatskog zagrijavanja za 30 posto", dodaje ta organizacija, ističući da je ugljični dioksid glavni odgovorni čimbenik za zagađenje atmosfere. "Ta stopa porasta viša je od prosjeka 90-ih godina ali odgovara prosjeku zadnjih deset godina", navodi WMO. U odnosu na početak industrijske ere 1750. godine, razina ugljičnog dioksida u atmosferi porasla je za oko 40 posto.

LONDON - Britanski niskobudžetni avioprijevoznik easyJet izvijestio je da mu je dobit u fiskalnoj godini poskočila 28 posto zahvaljujući snažnom rastu potražnje pred kraj ljeta. U fiskalnoj godini koja je završila u rujnu druga po veličini europska niskobudžetna aviokompanija ostvarila je dobit prije poreza od 317 milijuna funti (504,46 milijuna dolara). Prihodi su povećani 11,6 posto, na 3,85 milijardi funti. U listopadu je easyJet izvijestio da očekuje godišnju dobit prije poreza između 310 milijuna i 320 milijuna funti. U easyJetu ističu da je njihove rezultate podupro snažan rast rezervacija tijekom ljeta za španjolsku Malagu i Alicante, te portugalski Faro. Kompanija sa sjedištem u Lutonu više je nego udvostručila godišnju dividendu, na 21,5 penija s ranije najavljenih 10,5 penija, i najavila planove o njezinom dodatnom povećanju u budućnosti.

LONDON - Švedska tvrtka Ericsson surađuje s najvećim iranskim mobilnim telekomunikacijskim operaterom na proširenju njegove mreže, a obećala je podržati još jednog iranskog operatera do 2021., zaključuje Reuters iz intervjua i internog dokumenta tvrtke. Najveći proizvođač opreme za mreže za mobilnu telefoniju tako nastavlja poslovati u Iranu iako su mnoge zapadne tvrtke obustavile svoje aktivnosti u toj zemlji zbog međunarodnih sankcija odnosno straha da bi to naškodilo njihovom ugledu. Iako Ericsson u internom dokumentu tvrdi da su telekomunikacije "osnovna humanitarna usluga", iranske grupe za ljudska prava ističu da je iranski režim koristio mobilnu mrežu za praćenje i nadzor disidenata. Iako standardna telekomunikacijska oprema ne potpada pod sankcije, četiri velika proizvođača opreme, među kojima i Ericsson, objavila su da planiraju smanjiti poslovanje u Iranu. Poručili su da neće sklapati nove ugovore, iako će poštovati postojeće.

LONDON - Cijene nafte kliznule su u utorak na londonskom tržištu prema 111 dolara za barel, budući da su sniženi kreditni rejting Francuske i procjene o solidnoj opskrbi zasjenili zabrinutost zbog sukoba Izraela i Palestinaca na Bliskom istoku. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte bila niža za 39 centi i iznosila je 111,31 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 42 centa nižoj cijeni, od 88,86 dolara. Ulagači čekaju ishod pojačanog međunarodnog pritiska da se sklopi primirje na zapaljivom Bliskom istoku, gdje je ovaj puta u fokusu Pojas Gaze i sukob Hamasa i Izraela. Američka državna tajnica Hillary Clinton otputovala je u regiju s porukom sukobljenim stranama da eskalacija sukoba nije ni u čijem interesu. U sukobu koji sada traje već tjedan dana poginulo je stotinjak Palestinaca, većinom civila, među kojima i 27 djece. Prošlog tjedna poginula su i tri Izraelca. "Jučer je nafta poprilično poskupjela zbog zbivanja na Bliskom istoku a sada cijene blago padaju pod utjecajem faktora koji ih u pravilu pritišću. Tržište je dobro opskrbljeno", podsjeća Christopher Bellew iz Jefferies Bachea.

TOKYO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, zahvaljujući jučerašnjem skoku burzovnih indeksa na Wall Streetu, dok je euro pod pritiskom jer je Moody's smanjio kreditni rejting Francuske. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks jutros oslabio 0,1 posto, nakon četiri dana neprestanog rasta, a blago su, oko 0,4 posto, pale i cijene dionica u Šangaju. Burzovni indeksi u Singapuru, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu ojačali su, pak, između 0,4 i 0,8 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio na dobitku 0,7 posto. Dobro raspoloženje na azijskim burzama zahvaljuje se jučerašnjem snažnom, gotovo 2-postotnom skoku cijena dionica na Wall Streetu jer se ulagači nadaju da će republikanci i demokrati postići kompromis po pitanju američkog proračuna. Najviše su jutros porasle cijene dionica u rudarskom sektoru, što se zahvaljuje rastu cijena sirovina.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene dionica snažno porasle jer ulagače ohrabruje dobar početak pregovora o američkom proračunu, pa se nadaju da će se izbjeći 'fiskalna litica'. Dow Jones indeks ojačao je 207 bodova, ili 1,65 posto, na 12.795 bodova, dok je S&P 500 skočio 1,99 posto, na 1.386 bodova, a Nasdaq indeks 2,21 posto, na 2.916 bodova. Među najvećim je dobitnicima jučer bio građevinski sektor, nakon neočekivano dobrih podataka o prodaji postojećih kuća u SAD-u i rasta povjerenja poduzetnika u tom sektoru. PHLX indeks građevinskog sektora skočio je 1,8 posto. Nakon oštrog pada prošloga tjedna, jučer su se oporavile i cijene dionica u rudarskom te energetskom sektoru, što se zahvaljuje rastu cijena sirovina.

LONDON - Euro je u utorak na međunarodnim deviznim tržištima nadoknadio početne gubitke prema dolaru, koje je prouzročila vijest o sniženju kreditnog rejtinga Francuskoj, budući da je prevladao optimizam, premda sa zadrškom, u vezi isplate pomoći prezaduženoj Grčkoj. Eurom se u takvim okolnostima trgovalo po 1,2807 dolara, što znači da mu je tečaj ostao gotovo nepromijenjen u usporedbi s prethodnim zatvaranjem. Jedinstvena europska valuta oslabila je pak 0,4 posto prema jenu, na 103,87 jena, nakon što je u ponedjeljak zabilježila najvišu razinu u četiri tjedna od 104,29 jena. Dolar je prema jenu neznatno oslabio i njime se trgovalo po 81,36 jena. Drži se tako nedaleko najviše razine u sedam mjeseci od 81,59 jena, na koju se popeo u ponedjeljak, temeljem učestalijih poziva japanskih političara za dodatnim ublažavanjem monetarne politike. Oči tržišta uperene su u današnji sastanak ministara financija eurozone na kojem bi trebali odlučiti o isplati blokirane tranše pomoći Grčkoj, dan nakon što je vlada u Ateni usvojila uredbe kojima želi zajamčiti ispunjenje zacrtanih proračunskih ciljeva i udobrovoljiti strane ulagače.

(Hina) xggoj ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙