FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 13 sati

Autor: jnah
ZAGREB, 16. studenog 2012. (Hina) - Pregled vijesti iz Hrvatske u 13 sati:

ZAGREB

Ministar obrane Ante Kotromanović otišao je u Haag po dvojicu oslobođenih hrvatskih generala Antu Gotovinu i Mladena Markača, potvrdilo je Ministarstvo obrane nakon izricanja presude žalbenog vijeća Haškog suda. U službenom vladinom zrakoplovu uz ministra Kotromanovića su i supruga te sin generala Gotovine. Svi zajedno bi se tijekom dana trebali vratiti u Zagreb, a točno vrijeme povratka Ministartsvo obrane objavit će naknadno. Aktualni ministar obrane u vojno-redarstvenoj akciji Oluja bio je suborac generala Gotovine, a u više je medijskih istupa otvoreno tvrdio ga ratni zapovjednik 4. gardijske brigade nije odgovaran za zločine koji su mu se haškom optužnicom stavljali na teret. Po riječima jednog od Markačevih branitelja, odvjetnika Gorana Mikuličića, oslobođeni generali su nakon izricanja presude vraćeni u pritvor u Scheveningenu, gdje se trebaju razdužiti, nakon čega će biti pušteni. Ta bi procedura, dodao je u izjavi za HTV, trebala bi potrajati tri do četiri sata, što znači da bi na slobodi mogli biti oko 14 sati. U postupku protiv generala Gotovine i Markača Žalbeno vijeće Haškog suda jutros je poništilo osudu raspravnog vijeća za nezakonito granatiranje gradova u operaciji Oluja i osudu o postojanju udruženog zločinačkog pothvata s ciljem uklanjanja srpskog civilnog stanovništva iz Krajine. Udruge iz Domovinskog rata, Udruga specijalne policije te Zbor udruga gardijskih brigada, pozvale su hrvatske branitelje i građane da se okupe u 15 sati na Trgu Bana Jelačića kako bi dočekali danas oslobođene generale Antu Gotovinu i Mladena Markača.

ZAGREB

Saborski zastupnici danas su u Velikoj vijećnici dugotrajnim pljeskom pozdravili oslobađajući hašku presudu hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču. Otvarajući sjednicu - na kojoj se očekuje iskazivanje povjerenja ministrici vanjskih poslova Vesni Pusić za imenovanje na dužnost prve potpredsjednice Vlade, Ivana Vrdoljaka za ministra gospodarstva te Anki Mrak Taritaš za novu ministricu graditeljstva - predsjednik Sabora Josip Leko je istaknuo kako je danas, kada su hrvatski generali oslobođeni u Haagu, povijesan dan za Hrvatsku i njezine građane. "Oslobađajuća presuda suda u Haagu je priznanje s najviše sudske instance koju je osnovao UN, da je Hrvatska vodila pravedan, osloboditeljski i obramben rat, po pravilima međunarodnog prava", rekao je Leko, na što su svi zastupnici ustali i dugotrajnim pljeskom pozdravili donošenje oslobađajuće presude. Takva presuda, dodao je Leko, s razlogom je izazvala oduševljenje među građanima Hrvatske, koja, naglasio je, kao uređena i demokratska zemlja mora zadržati dostojanstvo i odgovornost za budućnost. "Na nama je ta zadaća ostala. Svima vama izražavam zadovoljstvo što je Međunarodni kazneni sud potvrdio ono u što smo mi vjerovali i što smo mi znali", poručio je zastupnicima. Na saborsku govornicu potom je pristupio premijer Zoran Milanović i, prije nego je predstavio svoj prijedlog rekonstrukcije Vlade, naglasio kako je današnji dan jedan od rijetkih u životu nacija i pojedinaca "kada su svi radosni, a nitko zlurad". "Sretan im put doma", poručio je Milanović.

ZAGREB

Vrlo sam zadovoljan presudom Haškog suda koja znači nevinost naših generala, ali i daljnju odgovornost države da istraži što se dogodilo i tamo gdje je bilo zločina da ih kazni, izjavio je danas hrvatski predsjednik Ivo Josipović. "Generali Gotovina i Markač su proveli nevini osam godina u zatvoru, ta spoznaja nije lagana za njih i njihove obitelji, ali to su napravili za Hrvatsku i ja im se kao vrhovni zapovjednik želim zahvaliti na žrtvi koju su podnijeli za domovinu" istaknuo je Josipović u izjavi koju je u svome Uredu dao u povodu oslobađajuće presude generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču. Žalbeno vijeće Haškog suda donijelo je oslobađajuće presude generalima Gotovini i Markaču nakon što je odbacilo zaključke raspravnog vijeća prema kojima su generali sudjelovali u udruženom zločinačkom pothvatu, kao i optužbe za prekomjerno granatiranje Knina, Gračaca, Obrovca i Benkovca, a sud je Gotovinu i Markača oslobodio i zapovjedne odgovornosti. Josipović je rekao da je "zakonita i pravedna" presuda Žalbenog vijeća potvrdila ono u što smo u Hrvatskoj vjerovali - da su generali Gotovina i Markač nevini, da hrvatsko vodstvo i oružane snage nisu djelovale kao organizirani zločinački poduhvat koji je imao za cilj progon civila, naših sugrađana srpske nacionalnosti, da Hrvatska nije počinila etničko čišćenje i da je borba branitelja za slobodu bila pravedna i časna. "Nama ostaje odgovornost da se brinemo za sve žrtve rata i da kaznimo sve individualne zločine koji su u ratu počinjeni, a takvih je zločina nažalost bilo i na strani obrane. Hrvatska država nije odgovorna za zločine pojedinaca, ali jest odgovorna da se svaki počinitelj zločina kazni, bez obzira o kome se radi", istaknuo je hrvatski predsjednik.

ZAGREB

Pao mi je kamen sa srca, a to je vjerojatno zato što svi zajedno imamo srca, komentirao je danas premijer Zoran Milanović pravomoćnu oslobađajuću presudu generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču pred Haškim sudom. Milanović je, na konferenciji za novinare u Vladi, podsjetio da je riječ o procesu koji je trajao 17 godina te ocijenio da je današnja presuda važna za dvojicu generala i njihove obitelji, ali i za Hrvatsku. Ocijenio je da je proces bio težak i bez presedana, ali da je u njemu bilo i dosta politike, a činjenicu da je sudsko vijeće odluku donijelo tankom većinom protumačio je kao dokaz da je “tanka crta između uspjeha i neuspjeha, istine i neistine, pravde i, za nas, nepravde”. “Očito je da su ovo dvojica nedužnih ljudi”, rekao je Milanović te istaknuo da to ne znači da rat nije bio krvav i da nije bilo pogrešaka, ali za njih je, kaže, odgovorna država, a ne Markač i Gotovina. “Prema onima o koje se ogriješila, Hrvatska će svoj dug ispuniti, a Markaču i Gotovini hvala što su za Hrvatsku ovoliko izdržali”, zaključio je premijer. Potvrdio je da Vlada žurno u Haag šalje zrakoplov po dvojicu oslobođenih generala, u kojem će biti ministri obrane i branitelja Ante Kotromanović I Predrag Matić i vjerojatno netko iz obitelji generala.

PAKOŠTANE

Uz zvonjavu crkvenih zvona, zastave, veselje i pjesmu "Zovi samo zovi svi će sokolovi za te život dati" mještani Pakoštana, rodnog mjesta generala Ante Gotovine, dočekali su vijest o oslobađajućoj presudi za njihovog generala i generala Markača. Nakon što je presuda izrečena, mještani su se počeli skupljati na ulicama i mjesnoj rivi i počeli slavlje. Najveselija je bila teta generala Gotovine Marija Miočev koja je kroz suze jedva govorila: "Suci Bog vas blagoslovio, sine moj znala sam da ćeš doći kući neokaljan." Na rivi su se okupili i pripadnici 4. gardijske brigade, a jedan od njih je rekao: "Ovo je najsretniji dan u mom životu. Dolazi nam naš zapovjednik i prijatelj general Gotovina. Nikada u životu nisam doživio ovako nešto." Kako je rekao načelnik Općine Pakoštane Milivoj Kurtov, mještani se nadaju da će njihov general večaras doći na slavlje u Pakoštene.

PAKOŠTANE

Čestitari se okupljaju na malom obiteljskom slavlju u kući brata generala Ante Gotovine, Bore, koji gotovo čitavo vrijeme postupka u Haagu nije htio davati izjave za medije. "Čuli smo se nakon presude, on dolazi u Hrvatsku a cijeli tok događanja ja ne znam. Ne znam hoće li doći baš kod nas u Pakoštane i hoće li mu okolnosti to dopuštati. Bili smo puni emocija, jednostavno nismo znali što jedno drugome reći, ali smo zahvalili Bogu što mu je dao snage da izdrži sve ovo", rekao je Boro novinarima. Napominjući da tijekom procesa nije komunicirao s medijima jer je ocijenio da će to puno više štetiti njegovoj obitelji i bratu Anti, rekao je kako su sada, kada je sve gotovo svi mediji dobrodošli. Sada se pokazalo da sam u pravu jer je moj brat proveo 11 godina što u bijegu što u pritvoru nevin, kazao je. Prvostupanjska presuda bila je nakaradna. Znajući da pravda na kraju mora pobijediti, ja sam i prije izricanja bio uvjeren da će presuda biti oslobađajuća, a pogotovo jer je predsjednik Vijeća bio Meron, koji zna razliku između dobra i zla. Poznajem Antu, na njegovom izrazu lica vidio sam da on također vjeruje da će presuda biti oslobađajuća i to je meni bio signal da budem još sigurniji.

ĐURĐEVAC

U trenutku kad je pročitana oslobađajuća presuda generalima u Haagu, u središtu Đurđevca, rodnom gradu Mladena Markača, prolomio se pljesak i oduševljenje. Na središnjem gradskom trgu 300-tinjak Đurđevčana u tišini je pratilo početak prijenosa iz Haaga. Nakon prvotnog muka u kojem su slušali početne riječi suca Merona, pljesak i oduševljenje prolomili su se Đurđevcom kada se shvatilo da odluke Vijeća idu u prilog hrvatskim generalima. Organizator današnjeg skupa u središtu Đurđevca Dražen Šemovčan je rekao : "Nismo zločinci i Hrvatska je napokon slobodna. Danas sam ponosan kao i 1991. kada sam krenuo braniti Hrvatsku" ,rekao je ispred udruge hrvatskih branitelja 1990-1996. RH. "Presretan sam, nemam riječi. Dočekat ćemo generala Markača s najvećim počastima. On je heroj", kazao je Slavko Gračan gradonačelnik Đurđevca. Veselo je bilo u domu tetka Mladena Markača čovjeka koji je odgojio hrvatskog generala. Tetak Martin nije skrivao oduševljenje. Potekle su i suze radosnice. "Presretan sam bit će fešta čim Mladen dođe. Nisam spavao cijele noći čekao sam čas kad ću doznati vraća li se Mladen kući" rekao je Martin Markač dometnuvši kako je Mladen Markač njegovo dijete.

ZAGREB

Neskrivenim oduševljenjem, uz pjesmu i skandiranje, tisuće branitelja i građana na zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića dočekali su oslobađajuću presudu generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču. Skandiranjem "Ante, Ante", "Vukovar, Vukovar" te pjevanjem domoljubnih pjesama građani su s oduševljenjem, a neki i sa suzama u očima, popratili čitanje presude generalima i obrazloženje Žalbenog vijeća haaškog suda. Nakon oslobađajuće presude s okolnih crkava čula su se crkvena zvona. Jedan od organizatora, predsjednik Udruge specijalne policije Josip Klemm pozvao je okupljenje na molitvu i odlazak u zagrebačku katedralu kako bi još jednom zahvalili Bogu na ovim presudama. Na molitvu u katedrali i na minutu šutnje za sve poginule branitelje pozvao je i general Damir Krstičević koji nije skrivao emocije. Obojica su pozvala na dostojanstven doček generala na glavnom zagrebačkom trgu. Skup je završio spontanim pjevanjem hrvatske himne "Lijepa naša domovino", a posljednji zapovjednik obrane Vukovara Branko Borković Mladi Jastreb pozvao je sve da posjete Vukovar na dan obilježavanja okupacije grada, 18. studenog. Nakon završetka programa građani su se u koloni uputili na molitvu u zagrebačku Katedralu. Oduševljenim braniteljima i građanima u proslavi se pridružila i bivša premijerka i predsjednica HDZ-a Jadranka Kosor koja je, držeći hrvatsku zastavu, s njima zapjevala i zaplesala uz pjesme "Ne dirajte mi ravnicu" i "Bože čuvaj Hrvatsku". Na potpori svima se zahvalio sin generala Markača što su bili s njima i vjerovali u oslobađanje.

VUKOVAR

Stotinjak branitelja i građana Vukovara, koji su izravni prijenos iz haške sudnice pratili okupljeni ispod vukovarskog Vodotornja, simbola obrane Vukovara 1991. godine, s oduševljenjem je primilo vijest o oslobađajućim presudama za generale Antu Gotovinu i Mladena Markača. Predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ljiljana Alvir izjavila je kako je "pravda konačno progledala", a oslobađajuća presuda generalima, prema njezinom mišljenju, znači i oslobađajuću presudu za Hrvatsku. "Konačno je potvrđeno što smo oduvijek znali, da smo u Domovinskom ratu imali pravo na obranu i zaštitu vlastite Domovine", kazala je Alvir. Prema riječima predsjednika Udruge HVIDR-a Vukovarsko-srijemske županije Stipe Šeremeta, pravda je konačno zadovoljena, iako je, kaže, osobno sumnjao u tu mogućnost. "Pokazalo se da nisam bio u pravu i time mi je ova vijest još veća i radosnija", rekao je novinarima Šeremet. Oslobađajuću presudu nije očekivao niti predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora (HDLSKL) Danijel Rehak, koji nije krio veliko zadovoljstvo oslobađajućom presudom. "Prevažan je ovaj trenutak, ne samo za generale osobno već i za cijeli hrvatski narod. Konačno je pravda zadovoljena", poručio je Rehak. Gradonačelnik Vukovara Željko Sabo izjavio je danas da je po ministrima obrane i branitelja, koji otišli po oslobođene generale Antu Gotovinu i Mladena Markača u Haag, generalima poslao poziv da 18. studenog dođu u Vukovar u 'Kolonu sjećanja'.

SPLIT

Split je proključao od veselja nakon izricanja oslobađajućih presuda hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, ljudi su izašli na ulice, oglasile su se brodske sirene i crkvena zvona. Oni koji su izricanje haaške presude pratili na Prokurativama, uzvicima i pjesmom pozdravili su oslobađanje Gotovine i Markača, na ulice su izašli i oni koji su prijenos iz Haaga pratili kod kuće, u kafićima, trgovinama, te učenici koje su ranije iz škole. U zrak je letjelo cvijeće, pjevale su se domoljubne pjesme, nakon nekoliko bengalki, nebo su zaparali deseci crvenih raketa. Gradom je potom s hrvatskim zastavama krenula kolona čiji su sve brojniji sudionici uzvikivali imena generala, trubili su automobili i gradski autobusi. Pred katedralom zaštitnika Splita Sv. Duje nekoliko stotina ljudi molitvom su zahvaljivali svom zaštitniku i poručili da Split očekuje svoje generale. "Danas su nas profesori pustili ranije iz škole. Moramo proslaviti pobjedu naših generala. Oni su za nas heroji bili i uvijek će biti", rekao je učenik Druge gimnazije iz Splita. Splićani su novinarima govorili da su sretni jer je pravda pobijedila i zato što je s Hrvatske sada "zbačen" teški teret i sumnja. "Mi smo samo branili naša ognjišta", rekao je hrvatski branitelj. "Bog da zdravlja našim generalima. Čekamo ih otvorena srca. Danas je Hrvatska drugi put pobjedila agresore", ushićeno je izjavio 78-godišnji Petar. Do njega je na koljenima s krunicom u ruci zavapila ime generala 85-godišnja Ivanica koja je tijekom cijelog izricanja oslobađajuće presude plakala i molila. "Samo sam molila Boga za dvije stvari. Prvo da oslobodi generale, a drugo da ja to doživim. Hvala mu na tome. Sada mogu umrijeti", rekla je sa suzama u očima.

ZAGREB

General Ivan Čermak ustvrdio je danas da je oslobađajuća presuda generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču velika stvar za njegove prijatelje i za Hrvatsku. "Konačno je pobijedila pravda i konačno su se prihvatile činjenice i argumenti bez utjecaja politike", rekao je u telefonskoj izjavi za Hinu Čermak, koji je pred Haškim sudom bio optužen zajedno s Gotovinom i Markačom za ratni zločin ali je oslobođen još u prvom stupnju, lani u travnju. "Istina je pobijedila. To je velika stvar za moje prijatelje da je njihova agonija završila, to je velika stvar za Hrvatsku i za sve nas", kazao je Čermak, dodavši kako je bio optimist, ali da je imao i "jednu dozu straha". "Smatram da više neće biti politikanstva i da nam neće više nabijati na nos 'Oluju', protjerivanje Srba i deportacije. Svi znamo da takvih stvari nije bilo i to je velika stvar za Hrvatsku i za odnose u regiji", ustvrdio je Čermak. Rekao je da je normalno da je u akciji bilo kolateralnih žrtava te da je to žalosna činjenica koja se događa u svim ratovima. Sve žrtve koje su nastradale poslije akcije "Oluja" i neprimjerena djela, poput pljački i paljevina stvar je hrvatskog pravosuđa, kazao je.

ZAGREB

Potpredsjednik Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) i predsjednik Srpskog narodnog vijeća (SNV) Milorad Pupovac smatra kako ono što je dobro za generale Markača i Gotovinu nije dobro za žrtve i nastavak obnove pomirenja u regiji. "Ono što je dobro za generale Markača i Gotovinu sasvim sigurno nije dobro za žrtve i nastavak obnove pomirenja u regiji. Nakon ove presude koja je dobra za generale ostaje pitanje tko je odgovoran za ubojstva, progon, uništenje i paljenje kuća, jer do sada za to još nitko nije odgovarao", rekao je nakon oslobađajuće presude hrvatskim generalima potpredsjednik Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) i predsjednik Srpskog narodnog vijeća (SNV) Milorad Pupovac. Oslobađajuću presudu Žalbenog vijeća Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču komentirao je i predsjednik Hrvatskog helsinškog odbora (HHO) Ivan Zvonimir Čičak ocijenivši kako je sud utvrdio da su počinjeni zločini, ali da nema dokaza da generali njih odgovorni. Čičak je rekao kako je osobno očekivao smanjenje kazne za nekoliko godina, ali ne i oslobađajuću presudu, izrazivši zadovoljstvo takvom odlukom Žalbenog vijeća koju smatra iznenađujućom. Pad teze o udruženom zločinačkom pothvatu mogao se očekivati nakon pada teze o prekomjernoj uporabi topništva, dodao je.

ZAGREB

Ministar branitelja Predrag Matić izjavio je kako je današnjom presudom žalbenog vijeća Haškog suda kojom su oslobođeni generali Ante Gotovina i Mladen Markač napokon cijelom svijetu objavljeno da je Hrvatska vodila obrambeni, osloboditeljski rat. Žalbeno vijeće Haškog suda donijelo je oslobađajuće presude generalima Gotovini i Markaču nakon što je odbacilo zaključke raspravnog vijeća prema kojima su generali sudjelovali u udruženom zločinačkom pothvatu, kao i optužbe za prekomjerno granatiranje Knina, Gračaca, Obrovca i Benkovca, a sud je Gotovinu i Markača oslobodio i zapovjedne odgovornosti. Ministar Matić za HTV je kazao kako je najključnije to što je odbačena optužba za udruženi zločinački pothvat. "Pa kako netko tko se brani može poduzeti i provesti zločinački pothvat. Mi smo se samo branili... to je dozvoljeno cijelom svijetu, a danas je konačno potvrđeno da je dozvoljeno i Hrvatskoj", kazao je Matić. Dodao je kako je najteže bilo generalima, koji su sve ove godine bili u pritvoru Haaškog suda te njihovim obiteljima, ali, dodao je, i svim hrvatskim građanima i braniteljma koji su znali da oni nepravedno sjede u zatvoru. Matić je izrazio ponos hrvatskim braniteljima koji su, u iščekivanju presude, "noćas iznimno dostojanstveno pokazali ono jedinstvo iz devedesetih. I njihova je molitva vjerojatno pridonijela da presuda bude oslobađajuća", dodao je Matić.

ZAGREB

Predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin izjavio je danas da je oslobađajuća haška preduda dvojici hrvatskih generala Anti Gotovini i Mladenu Markaču realna i u skladu s očekivanjima. "Obrazloženje žalbenog vijeća govori samo za sebe. Mislim da je bilo jasno, utemeljeno i precizno", izjavio je Hrvatin Hini. Na pitanje hoće li se pravomoćna oslobađajuća presuda odraziti na hrvatsko pravosuđe Hrvatin je kazao da ne vidi na koji bi se način to moglo dogoditi. "Svi postupci za ratne zločine koji su se vodili ili još traju pred hrvatskim sudovima bili su korektni, a uvjeren sam da će takvi biti i ubuduće", kazao je Hrvatin. Generalima Gotovini i Markaču žalbeno vijeće Haškog suda jutros je poništilo prvostupanjsku presudu za nezakonito granatiranje gradova u operaciji Oluja i osudu o postojanju udruženog zločinačkog pothvata s ciljem uklanjanja srpskog civilnog stanovništva iz Krajine.

ZAGREB

Hrvatski pravni stručnjaci Željko Horvatić i Davor Derenčinović jedinstveni su u zaključku da je u pravomoćnoj haaškoj oslobađajućoj presudi generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču najznačajnije što je obrana uspjela dokazati da nije bilo zajedničkog zločinačkog pothvata. Predsjednik hrvatske Akademije pravnih znanosti Željko Horvatić izjavio je Hini da je s velikim oprezom čekao konačnu odluku, ali da se nasreću dogodilo ono što je najavljivao da će bez obzira na politiziranost Haaškog suda i tužiteljstva te prvostupanjske osuđujuće presude sud na kraju odbaciti tezu o zajedničkom zločinačkom poduhvatu. "Vjerovao sam da će ipak prevladati dostojanstvo i razum sudaca žalbenog vijeća i da neće pristati da se njihova reputacija sroza zbog služenja političkim interesima. Cijelo vrijeme, dugi niz godina govorili smo da nema zajedničkog zločinačkog pothvata i konačno se to potvrdilo", kazao je Horvatić. Izrazio je zadovoljstvo što je i "hrvatska pravna znanost u suradnji s međunarodnim stručnjacima doprinjela konačnom pozitivnom ishodu". Predstojnik katedre za Kazneno pravi zagrebačkog Pravnog fakulteta Davor Derenčinović izjavio je kako je pravomoćna oslobađajuća presuda ostvarenje svega što je hrvatska pravna znanost tvrdila, a to je da nema zajedničkog zločinačkog pothvata, da toga nema u međunarodnom kaznenom pravu i da je to konstrukcija prvostupanjskog vijeća, čija je osuđujuća presuda preinačena.

ZAGREB

Bivši Predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić izražava zadovoljstvo odlukom Žalbenog vijeća Haaškog suda u slučaju umirovljenih generala Gotovine i Markača i vjeruje kako će ta odluka dokazati da Haaški sud postupa u skladu s pravnim normama, a ne sudi politički, kao što se – na žalost – u Hrvatskoj do sada ne jednom tvrdilo, stoji u izjavi koju potpisuje Mesićev savjetnik Tomislav Jakić." Mesić podsjeća da je puna suradnja s Haaškim sudom bila i ostaje Ustavnim zakonom propisana obveza svakoga građanina Republike Hrvatske. On dalje podsjeća da je u vrijeme dok je obnašao dužnost Predsjednika, želio pružiti priliku umirovljenom generalu Gotovini da u Zagrebu odgovara na pitanja Haaških istražitelja, a što mu je u vrijeme HDZ vlasti bilo onemogućeno", stoji u izjavi. "Bivši Predsjednik Republike Hrvatske smatra da politiziranje odluke što ju je donijelo Žalbeno vijeće Haaškog suda ne bi koristilo ni Hrvatskoj, ni slici Hrvatske u Europi i u svijetu. Presude pojedincima, ma tko oni bili i ma kakve one bile, nikada nisu bile presude svim hrvatskim braniteljima, hrvatskome narodu i hrvatskoj državi, kao što se zlonamjerno i politikantski ne jednom tvrdilo. Današnje odluke ne bi smjele biti prepreka toliko potrebnom suočavanju s istinom o prošlosti i učenju lekcija iz prošlosti. Krajnje je vrijeme da se Hrvatska okrene budućnosti", stoji u izjavi iz ureda bivšeg predsjednika Mesića.

ZAGREB

Ovo je zaista jedan od najsretnijih dana u životima sviju nas, poručila je danas HDZ-ova zastupnica i bivša predsjednica te stranke i vlade Jadranka Kosor, komentirajući oslobađajuću hašku presudu hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču. Jadranka Kosor je novinarima u Hrvatskom saboru izjavila kako na oslobađajuću presudu generalima Gotovini i Markaču apsolutno gleda kao na pobjedu Hrvatske. "Ovo je veličanstven dan za Hrvatsku, dokazalo se sve ono o čemu smo govorili, što smo tvrdili i u što smo bili uvjereni - da je Domovinski rat bio pravedan, obrambeni, osloboditeljski, da smo imali pravo braniti svoju zemlju i da su naši generali Gotovina i Markač bili oni koji su vodili pobjedničku Hrvatsku vojsku u oslobađanju zemlje", poručila je. Istu poruku, naglasila je, iznijela je i za prošlogodišnje državne proslave Dana pobjede i domovinske zahvalnosti u Kninu, kada je pozdravila generale. "Najvažnije je da generali dolaze kući. Oslobođeni su, oslobođeni su onog ogromnog tereta koji se kao Damoklov mač nadvio nad Hrvatskom vezano za udruženi zločinački poduhvat. Zaista jedan od najsretnijih dana u životima svoji nas", ustvrdila je Jadranka Kosor.

ZAGREB

Nevladina organizacija Documenta ustvrdila je danas u povodu oslobađajuće presude hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču da se, kada su u pitanju obitelji žrtava, ne smije dopustiti da zločini počinjeni u vojno-redarstvenoj akciji Oluja ostanu tragedija bez epiloga. Za vrijeme akcije Oluja deseci civila su ubijeni, tisuće kuća i ostalih objekata je spaljeno dok gotovo polovica izbjeglica čeka na povratak u područja s kojih su otišli, rekao je Hini medijski koordinator Documente Eugen Jakovčić. Dodao je da bez obzira na oslobađajuću hašku presudu Gotovini i Markaču, obitelji žrtava ističu kako im to neće vratiti članove njihovih obitelji. Za njihove tragedije i mnogih drugih moraju odgovarati počinitelji, bez obzira na kojoj su strani ratovali i u čije su ime zločini počinjeni, zaključio je Jakovčić. Ustvrdio je da su na redu hrvatsko pravosuđe u pogledu procesuiranja počinjenih ratnih zločina tijekom i nakon vojno-redarstvene akcije Oluja i hrvatska vlada u pogledu obeštećenja civilnih žrtava rata. Documenta još jednom ponavlja, kazao je Jakovčić, da još nitko pred hrvatskim pravosuđem od počinitelja zločina tijekom Oluje nije pravomoćno osuđen.

ZAGREB

Čelništvo Hrvatske narodne stranke izrazilo je u petak veliko zadovoljstvo oslobađajućom presudom Haškog suda hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, istaknuvši da je Domovinski rat jedan od najsvjetlijih trenutaka hrvatske prošlosti i temelj budućnosti te da je činjenica da je on bio obrambeni i osloboditeljski stajala i prije i poslije današnje presude. "S ponosom možemo reći da je Domovinski rat bio jedan od najsvjetlijih trenutaka hrvatske prošlosti i temelj naše budućnosti", rekao je predsjednik HNS-a Radimir Čačić. "Cijela Hrvatska s razlogom dijeli radost koju sasvim sigurno osjećaju generali i njihove obitelji, njihovi suborci, a ništa manja nije radost i hrvatskih građana", dodao je Čačić. Istaknuo je da je njegov osobni stav i stav HNS-a od samog početka bio potpuno jasan, to jest da nije bilo temelja za tezu o udruženom zločinačkom poduhvatu. "To moje i naše uvjerenje ovdje su potvrdile i međunarodne pravne institucije, što ima izvanredan značaj i za budućnost Hrvatske i za sve one koji će pisati o hrvatskoj prošlosti", kazao je Radimir Čačić. Potpredsjednica stranke i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić je rekla da se „pokazalo da je poštivanje međunarodnih institucija i institucija uopće jedini pravi put“. "Generali Gotovina i Markač su slobodni ljudi i nevini i odlukom suda. I sud je odlučio da nije bilo udruženog zločinačkog poduhvata", kazala je Pusić i istaknula da ova presuda, međutim, ne govori o samoj prirodi Domovinskog rata.

"Domovinski rat ni prije niti poslije ove presude ne ovisi ni o kakvim presudama ni o kakvim deklaracijama….bila je činjenica prije, a onda i poslije presude da je prvo bio obrambeni a onda osloboditeljski", kazala je Pusić.

"Hrvatska će i dalje poštivati institucije", poručila je Pusić.

"Ovu presudu mogu shvatiti i kao osobnu satisfakciju", kazao je Ivan Vrdoljak, predsjednik Središnjeg odbora HNS-a

ZAGREB

Oslobađajućom presudom nepravedno utamničenim hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču Haški tribunal potvrdio je da je pravda spora, ali dostižna, ističe se danas u priopćenju Hrvatske stranke prava dr. Ante Starčević. Tom oslobađajućom presudom skinuta je, ne samo ljaga sa njihovih imena, nego i povijesna ljaga sa svih hrvatskih branitelja i obrambenog i Domovinskog rata u cjelini, naglašeno je u priopćenju. HSP AS dijeli ushićenje i radost s hrvatskim narodom zbog takve presude i pita se tko će nadoknaditi hrvatskim generalima i njihovim obiteljima godine provedene u tamnici i njihovu razdvojenost.

ZAGREB

Tek današnjom presudom Haaškog suda za HSLS je završen Domovinski rat i borba hrvatskog naroda za svoju punu slobodu, priopćeno je iz HSLS-a. "Današnjom presudom skinut je povijesni žig i nepravda s hrvatskog naroda koji sada ponosno ulazi u Europsku uniju. Pravda za male narode je spora, ali na kraju je ipak pobijedila istina", stoji u priopćenju koje je potpisao predsjednik HSLS-a Darinko Kosor. "Hvala generalu Gotovini i generalu Markaču i svim ostalim hrvatskim braniteljima koji su hrabro kao mučenici sve ove godine nosili križ svoga naroda. Nikada im to nećemo zaboraviti", priopćeno je.

ZAGREB

Suđenje oslobođenim hrvatskim generalima Anti Gotovini, Mladenu Markaču i Ivanu Čermaku pred Haškim je sudom trajalo ukupno 303 dana tijekom kojih je ispitano 138 svjedoka, a za obranu generala Hrvatska je izdvojila nešto više od 190 milijuna kuna. Osim svjedoka, obrana i optužba pred sudom su izveli više od 4800 ostalih dokaznih predmeta, a Hrvatska je ispunila sve zahtjeve za dostavu dokumentacije i drugih materijala, doznaje se u Ministarstvu pravosuđa. Gledano pojedinačno na suđenju je ispitan 81 svjedok optužbe, koja je imala gotovo 2700 dokaznih predmeta. Obrana generala Gotovine na suđenje je dovela 25 svjedoka, 19 ispitanih predložili su odvjetnici generala Čermaka, a 13 generala Markača. Raspravno vijeće pozvalo je još sedam svjedoka te provelo pet ostalih dokaznih predmeta. Kako su prvom presudom iz travnja prošle godine kojom su Gotovina i Markač osuđeni na 24 odnosno 18 godina, dok je Markač oslobođen, obuhvaćeni i interesi Republike Hrvatske u prosincu 2011. podnesen je Prijedlog za intervenciju i očitovanje o pravnom interesu Republike Hrvatske odnosno zahtjev za dobivanje statusa amicus curiae (prijatelja suda) u predmetu protiv Gotovine i Markača koji je u cijelosti odbijen.

ZAGREB

Sabor je danas u počeo raspravu o potvrđivanju promjena u Vladi nakon ostavke prvog potpredsjednika Radimira Čačića. Čačić je ostavku podnio nakon što je u Mađarskoj bezuvjetno osuđen na zatvorsku kaznu zbog izazivanja prometne nesreće u kojoj su smrtno stradale dvije osobe. Prijedlog da dužnost prve potpredsjednice Vlade, umjesto Čačića, preuzme ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić, resor gospodarstva dosadašnji ministar graditeljstva Ivan Vrdoljak, a resor graditeljstva dosadašnja zamjenica ministra Anka Mrak Taritaš zastupnicima je obrazložio premijer Zoran Milanović. Podsjetio je da je riječ o trećim ovogodišnjim promjenama u vladi, nakon ostavki ministara prometa i zaštite okoliša Zlatka Komadine i Mirele Holy. "Kao predsjednik Vlade, ja sam osoba koja ga je predložila i koja ga je branila sve do jučer, a to bih opet učinio za svakog od vas", rekao je Milanović. Odbacio je tumačenja da je imenovanjem Čačića u Vladu u trenutku dok se protiv njega vodio kazneni postupak bio avanturizam. "To nije avanturizam, nego političko partnerstvo, svijest o nečijem karakteru i sjenama koje ga prate", ustvrdio je Milanović, ističući da sva kaznena djela nisu ista. "Nije isti krvni delikt s umišljajem i nesreća za koju biste učinili sve da se nije dogodila", kazao je premijer. Ponovio je da su obitelji poginulih tužne i uništene te da im ništa ne može nadoknaditi gubitak članova.

(Hina) xjn yjn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙