FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 17,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 29. listopada 2012. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 17,30 sati.

LONDON - Povjerenje potrošača diljem svijeta blago je ojačalo u trećem tromjesečju, pri čemu je optimizam u Indiji i Indoneziji u suprotnosti s pesimizmom u Mađarskoj, Južnoj Koreji i Hrvatskoj, pokazalo je istraživanje tvrtke Nielsen, globalne istraživačke tvrtke. Šezdesetdva posto globalnih potrošača smatra da su gospodarstva njihovih zemalja u recesiji, nasuprot njih 57 posto u prethodnom tromjesečju, pri čemu polovina ispitanika očekuje da će recesija trajati još godinu dana. Njih 69 posto kazalo je da su promijenili potrošačke navike ne bi li više uštedjeli. Optimizam među potrošačima najsnažniji je na tržištima u nastajanju, na čelu s Indijom i Indonezijom. Među najvećim optimistima je i Švicarska. Nielsenov globalni indeks povjerenja potrošača u trećem je tromjesečju u prosjeku uvećan za jedan bod, na 92 boda, nakon što je u drugom tromjesečju pao za tri boda. Mađari su ponovo najpesimističniji potrošači, peto tromjesečje zaredom. Pesimizmom se posebno ističu i korejski i hrvatski potrošači. Grčka, Italija i Španjolska, također, su među najslabijim potrošačkim tržištima. U krugu najvećih pesimista nalaze se još Portugal, Francuska, Japan i Rumunjska, te Bugarska i Slovačka. Istraživanje je obuhvaćeno više od 29 tisuća internetskih potrošača iz 58 tržišta između 10. kolovoza i 7. rujna.

BERLIN - Njemačka vlada protivi se novom restrukturiranju grčkog duga te ističe da bi to bilo protivno njemačkom zakonu o proračunu. Restrukturiranje grčkoga duga "s našeg stajališta ne dolazi u obzir", rekao je u ponedjeljak vladin glasnogovornik Steffen Seibert. Njemački tjednik Der Spiegel objavio je da bi "trojka" (predstavnici Europske unije, MMF-a i Europske središnje banke) mogli vjerovnicima, a među njima su druge države Europske unije, predložiti odricanje od dijela potraživanja. U nedjelju je njemački ministar financija Wolfgang Schaeuble oštro odbacio takvu zamisao. S pravnog stajališta to nije moguće", rekao je Schaeuble i objasnio da prema njemačkom zakonu "kada zajmoprimac ne podmiruje svoja dugovanja, mi mu ne možemo beskonačno jamčiti nove zajmove". Ako Atena ne bi podmirivala svoja dugovanja, "ne bi mogla dobiti nove tranše financijske pomoći", kaže ministar. Atena treba uvjeriti trojku da napreduje s reformama koje su uvjet za novu tranšu zajma od 31,5 milijarda dolara.

PARIZ - Francuska je pokrenula istragu o navodnom dogovaranju međubankarske kamatne stope libor temeljem tužbe koju je podigao jedan dioničar banke Societe Generale. Pariški državni tužitelj otvorio je preliminarnu istragu u rujnu. Tužitelj tvrdi da se liborom "manipuliralo", rekao je njegov odvjetnik Frederick-Karel Canoy. U tome su sudjelovali i trgovci Societe Generalea, što je utjecalo na cijenu dionica, navodi odvjetnik riječi neimenovanog dioničara Societe Generalea. Skandal je dosegnuo vrhunac kada su britanski i američki regulatori odredili britanskoj banci Barclays novčanu kaznu od 290 milijuna funti (363 milijuna eura) zbog pokušaja manipulacije međubankarskim stopama libor i euribor između 2005. i 2009. Britanski Barclays jedina je banka koja je dosad kažnjena, iako se procjenjuje da je najmanje 15 banaka diljem svijeta pod istragom zbog mogućih manipulacija liborom. Libor se izračunava na dnevnoj bazi na temelju procjena banaka o tome po kojoj se cijeni mogu zaduživati kod drugih banaka. U međuvremenu je utvrđeno da je taj mehanizam podložan zloupotrebi i da neki trgovci lažu o troškovima posuđivanja kako bi ojačali svoje trgovinske pozicije odnosno kako bi prikazali svoju banku kao sigurnijeg poslovnog partnera.

BERLIN - Plaće u Njemačkoj zabilježile su u srpnju najoštriji rast u skoro četiri godine, izvijestio je državni statistički ured, čiji podaci potpiruju očekivanja o povećanoj osobnoj potrošnji u najvećem europskom gospodarstvu. Plaće su u najvećem europskom gospodarstvu u srpnju porasle 3,2 posto u odnosu na lanjski srpanj, po najvećoj stopi od listopada 2008. kada su na godišnjoj razini uvećane 3,4 posto. Glavni je razlog dogovor o povećanju plaća u kemijskoj i metaloprerađivačkoj industriji. U svibnju je najveći sindikat u industriji IG Metal postigao dogovor o povećanju plaća za 4,3 posto, najvećem u 20 godina. Dva mjeseca ranije zaposleni u javnom sektoru izborili su povećanje plaća za 6,3 posto. Ove godine plaće u Njemačkoj rastu brže od inflacije koja iznosi oko dva posto, potpirujući očekivanja da njemački potrošači možda više troše i time potiču potražnju za uvozom iz europskih zemalja-partnera. Iako su Nijemci tradicionalno više skloni štednji nego potrošnji, upravo je potrošnja sada stup gospodarstva i pomogla mu je da u prva tri mjeseca ove godine poraste 0,5 posto.

BEOGRAD - Gradnja plinovoda "Južni tok" kroz Srbiju trebala bi početi u prosincu, priopćio je u ponedjeljak u Beogradu glavni direktor poduzeća "Srbijagas" Dušan Bajatović nakon što je skupština dioničara tvrtke "Južni tok Srbija" usvojila konačnu investicijsku odluku o početku radova na dionici plinovoda. Procjenjena vrijednost gradnje oko 470 kilometara ovog plinovoda kroz Srbiju je oko 1,7 milijardi eura, godišnji kapacitet bit će 40 milijardi prostornih metara prirodnog plina, a u gradnji će sudjelovati oko 2.000 radnika. Plin će s "Južnog toka" biti distribuiran i u Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, a prve isporuke kroz ovaj plinovod očekuju se u prosincu 2015. godine, dok bi pun kapacitet od 63 milijarde kubičnih metara plinovod trebao dosegnuti do prosinca 2017. Ranija procijenjena vrijednost projekta plinovoda "Južni tok" je oko 15,5 milijardi eura. Nositelj projekta je ruski Gazprom, a partneri su talijanska tvrtka Eni, francuski EDF i njemački Wintershal. U poduzeću "Južni tok Srbija", registriranom u Švicarskoj, ruski "Gasprom" ima udio od 51 posto, a "Srbijagas" 49 posto vlasništva.

LONDON - Svaki peti britanski radnik s obitelji vjerojatno nema adekvatan životni standard jer im plaća nije dovoljna za život. Istraživanje koje je provela konzultantska tvrtka KPMG ustanovilo je da 4,82 milijuna radnika mora preživjeti s manje od iznosa nužnog za preživljavanje, a trenutno je to 8,30 funta na sat u Londonu, a 7,20 funta u drugim dijelovima Velike Britanije. Sindikalni kongres (TUC) taj podatak smatra 'šokantnim'. Vlada se opire pokušajima da se sadašnja minimalna nadnica od 6,19 funta podigne na razinu koja bi jamčila preživljavanje jer strahuje da bi to ugrozilo zaposlenost. Sudeći po toj studiji, Sjeverna Irska ima najviše zaposlenih s plaćama manjim od nužne, njih 24 posto. Slijedi Wales s 23 posto. Najmanje je onih koji ne zarađuju dovoljno za život, 16 posto, u Londonu i jugoistoku zemlje. Najmanje 70 posto svih čistača, kuhinjskog osoblja i konobara ima nadnicu nižu od one s kojom se može preživjeti.

LONDON - Euro je u ponedjeljak dodatno oslabio prema dolaru i jenu na međunarodnim deviznim tržištima, pogođen neizvjesnostima glede dogovora Grčke s međunarodnim zajmodavcima o paketu ušteda, a ostaje nepoznato i kada će Španjolska predati zahtjev za pomoći. Euro je u takvim okolnostima oslabio prema dolaru 0,4 posto i njime se trgovalo po 1,2895 dolara, što je nedaleko najniže razine u dva tjedna od 1,2881 dolar. Na sličnom postotnom gubitku zajednička europska valuta bila je i prema jenu, kliznuvši na 102,65 jena. Dolar je pak blago prema jenu ojačao, na 79,67 jena. Očekuje se i da će zajednička europska valuta ostati pod pritiskom prema dolaru i jenu, s obzirom da ulagači prednost daju valutama koje percipiraju sigurnim utočištima u konteksu obnovljenih strahova povezanih sa slabim zaradama vodećih kompanija u regiji.

(Hina) xggoj yds

An unhandled error has occurred. Reload 🗙