FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 25. listopada 2012. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

LONDON - Velika Britanija izašla je u trećem tromjesečju iz recesije, zabilježivši najsnažniji rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u pet godina. Ured za statistiku (ONS) objavio je da je britanski BDP u razdoblju od srpnja do rujna porastao 1,0 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca kada se smanjio za 0,4 posto. Na godišnjoj je razini gospodarstvo stagniralo. Ekonomisti koje je anketirao Reuters očekivali su za treće tromjesečni rast BDP-a za 0,6 posto, te 0,5-postotni pad na godišnjoj razini. Povratak rastu nakon tri uzastopna tromjesečja pada BDP-a dobra je vijest za koalicijsku vladu koja je pod pritiskom da uloži veće napore kako bi oživjela gospodarstvo. Rezultati za treće tromjesečje potpomognuti su prodajom ulaznica za Olimpijske igre u Londonu. Proizvodnja u industrijskom sektoru porasla je tako 1,1 posto, što je njezin najsnažniji rast od drugog tromjesečja 2010. Izuzetak je bio građevinski sektor, koji se smanjio 2,5 posto. Aktivnosti u uslužnom sektoru porasle su 1,3 posto.

MADRID - Rast španjolskih proizvođačkih cijena neočekivano je usporio u rujnu temeljem nižih cijena energije, objavio je statistički ured INE. Proizvođačke su cijene tako u rujnu porasle 3,8 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, nakon 4,1-postotnog rasta u kolovozu. Analitičari su očekivali stopu inflacije od 4,4 posto. Na mjesečnoj razini indeks proizvođačkih cijena kliznuo je 0,1 posto, nakon 1,2-postotnog rasta u kolovozu. Očekivao se njegov rast za 0,5 posto. Rast cijena netrajnih i trajnih potrošačkih proizvoda ubrzao je u rujnu na 2,7 odnosno 1,2 posto, a snažnije su porasle i cijene kapitalnih dobara, za 0,8 posto, te intermedijarnih proizvoda, za 1,3 posto. Cijene energije porasle su pak na godišnjoj razini samo 9,8 posto, nakon 12,7-postotnog rasta u kolovozu.

ŽENEVA - Švicarskoj banci Credit Suisse neto dobit u trećem tromjesečju smanjena je za 63 posto zbog računovodstvenog troška vezanog uz bančin dug. Neto dobit iznosila je 254 milijuna švicarskih franaka, nasuprot 683 milijuna franaka u istom razdoblju godine ranije, stoji u priopćenju druge najveće švicarske banke. Među razlozima pada dobiti navode trošak prije oporezivanja u iznosu od 1,05 milijardi franaka. Credit Suisse je najavila daljnje smanjenje troškova za milijardu franaka u 2014. i 2015. godini. Novi rezovi uslijedit će povrh već najavljenog smanjenja troškova u iznosu tri milijarde franaka koje je banka zacrtala do kraja iduće godine. Švicarska banka već je smanjila broj zaposlenih za sedam posto, odnosno za 3.500. Pri predstavljanju rezultata izvršni direktor Brady Dugan je istaknuo da banka uspješno provodi mjere smanjenja troškova koje je uvela prošle godine, kao i da je značajno smanjila rizike, paralelno prilagodbama poslovanja kako bi poboljšala kapitalnu adekvatnost u skladu s novim zahtjevima regulatora i tržišta.

ZAGREB - Španjolska banka Santander, najveći zajmodavac u eurozoni, objavila je da joj je neto dobit u trećem tromjesečju pala više od 90 posto zbog rezervacija za nenaplative zajmove, prenosi BBC. Neto dobit srušila se na 100 milijuna eura, s 1,8 milijardi eura koliko je iznosila u trećem tromjesečju prošle godine, navodi se priopćenju. Banka je u drugom i trećem tromjesečju stavila na stranu ukupno 3,5 milijardi eura za potrebe pokrivanja gubitaka na nekretninama. Isti problem muči i sve ostale španjolske banke. U Santanderu navode da ukupna vrijednost njihove problematične imovine iznosi 18,5 milijardi eura. "Bančina sposobnost da generira dobit omogućuje nam rezervaciju značajnih iznosa za pokrivanje gubitaka na nekretninama u Španjolskoj u 2012., a time i znatno poboljšanu pokrivenost nenaplativih kredita", rekao je predsjednik uprave Emilio Botin. Španjolske banke trebat će dodatnih ukupno 59,3 milijarde eura kako bi se mogle nositi s ozbiljnom recesijom, pokazala je neovisna revizija. Santander nije u skupini banaka koje moraju provesti dokapitalizaciju.

AMSTERDAM - Britansko-nizozemski proizvođač robe za široku potrošnju je zahvaljujući snažnom rastu na tržištima u razvoju zabilježio neočekivano snažan rast prihoda u trećem tromjesečju usprkos padu cijena u Europi. Prihodi su mu u promatranom razdoblju porasli 10,3 posto, na 13,4 milijarde eura. Ako se izuzme utjecaj akvizicija i slabijeg eura, bili su veći 5,9 posto, uz doprinos cijena od 2,4 posto te obujma prodaje od 3,4 posto. Prihodi na tržištima u nastajanju povećani su 12 posto i sada čine 55 posto ukupnih prihoda. Tako je prodaja u Latinskoj Americi porasla 14 posto, zahvaljujući posebno snažnim rezultatima u Brazilu. U Europi povećana je samo 0,9 posto, što ipak predstavlja poboljšanje u odnosu na prethodna tri mjeseca kada se smanjila 2,2 posto. Izvršni direktor Paul Polman ponovio je da kompanija ove godine očekuje više profitne marže.

FRANKFURT - Njemački proizvođač luksuznih automobila Daimler srezao je godišnju prognozu nakon teškog trećeg tromjesečja i planira do 2014. uštedjeti dvije milijarde eura. Kako bi održao profitabilnost odjela Mercedes-Benz Cars koji okuplja brandove Mercedes-Benz i Smart, Daimler je izradio novi program rezanja troškova sa ciljem da do 2020. pretekne rivale BMW i Audi i postane vodeći proizvođač luksuznih automobila. "Namjeravamo uštedjeti do dvije milijarde eura do 2014. godine", kazao je financijski direktor Bodo Uebber tijekom telefonske konferencije za novinare. Daimler će istodobno proširiti raspon modela i plasirati 10 novih modela do 2015., nastavio je Uebber. Proizvođač luksuznih automobila iz Stuttgarta priopćio je da mu je neto dobit u razdoblju od srpnja do rujna pala na 1,21 milijardu eura i sada očekuje da će u ovoj godini ostvariti operativnu dobit od oko osam milijardi eura. Ranije je prognozirao da će iznositi 8,8 milijardi eura.

FRANKFURT - Njemački kemijski i naftni div BASF izvijestio je da mu je dobit u trećem tromjesečju pala 21 posto zbog smanjene potražnje za kemijskim proizvodima i problema u ključnom pogonu u SAD-u. Kemijski odjel pritišću niže cijene proizvoda zbog smanjene potražnje u uvjetima usporavanja rasta svjetskog gospodarstva. Dodatni je problem bilo neočekivano zatvaranje pogona u SAD-u. Teškoće u kemijskom poslovanju ublažili su bolji rezultati naftnog odjela, poduprti ponovnim otvaranjem pogona u Libiji koji su bili zatvoreni zbog oružanih sukoba. Neto dobit njemačke kompanije smanjila se u trećem tromjesečju na 946 milijuna eura. Prihodi su viši osam posto i iznose 19 milijardi eura. Kemijski je div ujedno potvrdio prognozu dobiti u ostatku godine ali je snizio procjenu rasta svjetskog gospodarstva, s 2,3 na 2,2 posto. BASF je prošlu godinu zaključio s prihodima od 73,5 milijardi eura i EBIT-om prije jednokratnih stavki od 8,4 milijarde eura.

LONDON - Cijene nafte porasle su u četvrtak na londonskom tržištu budući da su se ulagači fokusirali na makrogospodarske pokazatelje koji navode na zaključak da se svjetsko gospodarstvo oporavlja. Cijene barela sirove nafte na londonskom su tržištu porasle 90 centi i iznosile su 108,75 dolara po barelu. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 75 centi višoj cijeni, od 86,48 dolara. Britanija je u trećem tromjesečju izašla iz recesije, zabilježivši najsnažniji tromjesečni rast BDP-a u pet godina, iako se taj skok pripisuje nizu jednokratnih pozitivnih faktora, uključujući Olimpijske igre. Britanskim su se podacima pridružili pozitivni podaci iz Kine i SAD, koji su pokazali da su dva najveća svjetska potrošača prebrodila najtežu fazu gospodarske krize. Dodatnu potporu cijenama nafte pružila je zabrinutost za opskrbu iz Nigerije, koja se proteklih tjedana smanjila najmanje za petinu zbog velikih poplava i krađa, kako su objavili službeni izvori. Analitičari procjenjuju da bi cijene nafte mogle pasti kada se u potpunosti obnovi proizvodnja u Sjevernom moru i smanji zabrinutost za opskrbu.

TOKYO - Na azijskim se burzama jutros trguje oprezno, jer ulagači nisu impresionirani poslovnim rezultatima kompanija, no tržište podržavaju naznake jačanja američkog i kineskog gospodarstva. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u plusu 0,3 posto, a blago su porasle i cijene dionica u Australiji i Singapuru. Burzovni indeksi u Hong Kongu, Južnoj Koreji i Šangaju oslabili su, pak, između 0,1 i 0,3 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio na dobitku 0,3 posto, nakon četiri dana pada. Kvartalni poslovni rezultati azijskih kompanija samo su blago ispod očekivanja, izvijestila je jutros banka Credit Suisse.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u srijedu cijene dionica pale drugi dan zaredom, jer ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama, s obzirom da kvartalni poslovni rezultati kompanija nisu impresivni. Dow Jones indeks oslabio je 25 bodova, ili 0,19 posto, na 13.077 bodova, dok je S&P 500 pao 0,31 posto, na 1.408 bodova, a Nasdaq indeks 0,29 posto, na 2.981 bod. S&P 500 indeks izgubio je 3,6 posto u posljednjih pet dana jer velike multinacionalne kompanije izvještavaju o manjim prihodima nego što se očekivalo i smanjuju procjene daljnjih poslovnih rezultata zbog slabosti globalnog gospodarstva. Porasle su cijene dionica u građevinskom sektoru, za 0,7 posto, nakon podatka da je prodaja novih kuća u SAD-u u rujnu porasla 5,7 posto, što ukazuje na oporavak tržišta nekretnina. Među najvećim dobitnicama bila je i dionica Facebooka jer je ta društvena mreža iznenadila snažnim rastom prihoda od marketinga na mobilnim uređajima.

(Hina) xggoj ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙