NEW YORK - Sirijska vlada i oporbene snage snose odgovornost za nove teške povrede ljudskih prava zbog napada na bolnice, upozorila je u ponedjeljak UN-ova visoka povjerenica za ljudska prava Navi Pillay. Obraćajući se novinarima nakon izlaganja pred 15 članica Vijeća sigurnosti, Pillay je ponovo pozvala da se Siriju zbog nasilja prijavi Međunarodnome kaznenom sudu, "budući da vjerujem kako postoje naznake da su počinjeni zločini protiv čovječnosti". Ipak je priznala da je to "politička" odluka. Kako navodi Pillay, UN je utvrdio da su "vladine i oporbene snage odgovorne za teške povrede ljudskih prava", pošto su se strane međusobno optuživale za "djelovanje protiv civila". "Postoji opasnost od eskalacije", ocijenila je Pillay, dodajući: "Doprema oružja sirijskoj vladi i oporbi potiče nasilje i po svaku cijenu moramo spriječiti dodatnu militarizaciju sukoba". Nije rekla koje zemlje naoružavaju sukobljene strane. Rusija i Iran su glavni dobavljači oružja sirijskom režimu, a zemlje Perzijskog zaljeva izrazile su spremnost da naoružaju oporbu.
WASHINGTON - Jim Yong Kim, novi predsjednik Svjetske banke, koji je u ponedjeljak preuzeo dužnost, pozvao je Europu da hitno poduzme mjere kojima će vratiti ekonomsku stabilnost kako bi se izbjegle posljedice po zemlje u razvoju. "Europske zemlje hitno moraju poduzeti mjere nužne za ponovnu uspostavu stabilnosti jer će njihovo djelovanje imati utjecaja na rast u svim dijelovima svijeta", poručio je u pisanoj izjavi Kim. "Prva zadaća Svjetske banke u ovoj krizi je pobrinuti se da zemlje srednjeg i niskog prihoda budu zaštićene", dodao je, govoreći prije svega o pristupu obrazovanju i sigurnosti prehrane. Prošle su godine tek tri od 15 europskih zemalja koje su najveći donatori unutar OECD-a povećale svoja izdavanja za siromašne zemlje, a u nekima su ti iznosi drastično smanjeni - od 13,3 posto u Belgiji do 39,3 posto u Grčkoj.
VLADIVOSTOK - Ruski premijer Dmitrij Medvedev u ponedjeljak je otvorio milijardu dolara vrijedan most na ruskom Dalekom istoku, čime Rusija pokazuje da pod svaku cijenu želi zadržati utjecaj u tom području i smanjiti sve veću važnost Kine. "Moramo potpuno ostvariti potencijal Dalekog istoka, uključiti to područje u ruski gospodarski prostor", rekao je Medvedev na sastanku s mjesnim dužnosnicima nakon otvaranja mosta. Most je dugačak 3,1 kilometara i povezuje obalni grad Vladivostok s otokom Ruski, na kojem je nekad bila vojna baza u kojoj će Rusija 1. rujna ugostiti sastanak na vrhu APEC-a. Projekt izgradnje mosta započet je u zlatno doba ruskog naftnog gospodarstva, prije krize koja je počela 2008., a oporbeni čelnici oštro ga kritiziraju, tvrdeći da je riječ o preskupom mostu, "koji ne vodi nikamo". Most će za građanstvo ostati zatvoren do kolovoza, odnosno do završetka radova na objektima s obje strane mosta. Otok Ruski široj je javnosti najpoznatiji po zloglasnom incidentu u kojem su 1993. četiri vojnika doslovce umrla od gladi jer je otok bio tako izoliran da se nije mogao redovito opskrbljivati.
ANKARA - Veći broj sirijskih vojnika, među kojima i general, prebjegli su u ponedjeljak u Tursku, izvijestila je turska agencija Anadolija. Među 85 vojnika koji su pobjegli iz sirijske vojske jesu po jedan general, pukovnik i potpukovnik te 18 drugih časnika, objavila je agencija pozivajući se na mjesne vlasti. Ovime se broj sirijskih generala prebjeglih u Tursku popeo na 14. Agencija dodaje da su vojnici ušli u Tursku u Reyhanliju, na jugu zemlje, u skupini u kojoj su bile ukupno 293 osobe, među kojima je bio veći broj žena i djece. Više od 35.000 sirijskih izbjeglica i dezertera iz sirijske vojske Turska je smjestila u naseljima u više pokrajina na tursko-sirijskoj granici. Odnosi dviju susjednih zemalja, nekad saveznica, napeti su pošto je Sirija 22. lipnja srušila turski borbeni zrakoplov čija dvojica pilota još nisu pronađena.