FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: svijet u 12,30 sati

Autor: djan
ZAGREB, 18. svibnja 2012. (Hina) - Pregled vijest iz svijeta u 12,30 sati:

ZAGREB - Hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić izjavila je u petak u Zagrebu da Hrvatska nije ponovno otvorila slučaj "Ljubljanska banka", nego je to učinila Slovenija te je "nezamislivim" ocijenila mogućnost da to nerješeno pitanje između dviju država dovede u pitanje ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora u slovenskom parlamentu. "Hrvatska nije ponovno otvarala tu temu, nego ju je prije 2,5 mjeseca otvorila slovenska strana, odnosno slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec za posjeta Zagrebu", rekla je Pusić na konferenciji za novinare u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova. Pusić je na upit novinara komentirala izjavu slovenskog predsjednika Danila Tuerka koji je u četvrtak izjavio da je bio neugodno iznenađen time što je nova hrvatska vlada ponovo otvorila pitanja Ljubljanske banke. "Hrvatska bi u situaciji u kojoj jest, u procesu ratifikacija svog pristupnog ugovora i uoči ulaska u Europsku uniju, trebala jako paziti na svoju vjerodostojnost", rekao je Tuerk, prenijela je slovenska novinska agencija STA. Pusić je nekoliko puta ustvrdila da je Ljubljana, a ne Zagreb ponovno otvorila tu temu koja, ustvrdila je, nema nikakve veze s ratifikacijom pristupnog ugovora između Hrvatske i EU u slovenskom Državnom zboru. "Bilo bi potpuno nezamislivo da se nađemo u situaciji da po peti put nešto što nema veze s pristupanjem Hrvatske stane na put slovenskom napredovanju ili ratifikaciji hrvatskog pristupnog ugovora", rekla je šefica hrvatske diplomacije.

WASHINGTON - Čelnici najrazvijenijih svjetskih gospodarstava (G8) pokušat će ovog vikenda na sastanku na vrhu u Sjedinjenim Državama pronaći odgovore na sve veću krizu u Europi, u kojoj rastu strahovi da će Grčka napustiti eurozonu i zaprijetiti budućnosti zajedničke valute. Predsjednik Barack Obama, domaćin summita, pozvao je nekoliko puta europske čelnike da učine više na poticanju rasta, strahujući da će kriza u Europi zaraziti i američku ekonomiju i naštetiti mu izgledima za reizbor u studenome. Ne očekuje se da će summit rezultirati odlukama o ekonomskoj politici, ali se Obama nada da će potaknuti dijalog o širem pristupu rješavanja krize. Pokušat će i učvrstiti veze s novim francuskim kolegom Francoisom Hollandeom u Bijeloj kući u petak, prije odlaska u Camp David na summit. Francois Hollande, koji je prije nekoliko dana preuzeo dužnost, već je 'zanjihao' Europu suprostavivši se strogoj politici štednje kao jedinom načinu borbe s krizom, ali i Sjedinjene Države najavom da će povući francuske vojnike iz Afganistana do kraja godine. Obama će vjerojatno pokušati iskoristiti njihov prvi sastanak u Ovalnom uredu kako bi socijalističkog predsjednika ohrabrio da još jednom razmisli o svom planu da povuče francuske vojnike iz Afganistana prije nego li to učine ostali NATO saveznici. Ali se zato očekuje da će dvojica državnika, pošto su obojica izrazila podršku politici poticanja rasta u Europi, naći zajedničko tlo u pogledu krize u eurozoni koja će vjerojatno dominirati summitom G8. Američkom i francuskom predsjedniku će se vjerojatno pridružiti i britanski premijer David Cameron, koji je sve glasniji u pozivanju Europe na dodatne napore u rješavanju dužničke krize i namjerava snažno poručiti ostalim sudionicima summita da moraju raditi zajedno kako bi zastavili širenje europske krize izvan europskih granica. A to bi, pak, moglo donijeti pritisak na njemačku kancelarku Angelu Merkel koja i dalje naglašava potrebu za fiskalnom disciplinom iako birači u Europi redom ruše sve vlade koje provode politiku stezanja remena.

BEOGRAD Kampanja za drugi krug predsjedničkih izbora u Srbiji završena je u četvrtak u ponoć, kada je započela izborna šutnja koja traje do završetka izbora u nedjelju u 20 sati. Građani Srbije u nedjelju će birati između Borisa Tadića, kandidata koalicije koju predvodi vladajuća Demokratska stranka (DS) i Tomislava Nikolića, kandidata oporbene Srpske napredne stranke (SNS). Tadić i Nikolić osvojili su najveći broj glasova u prvom krugu izbora, 6. svibnja, kada su uz predsjedničke održani parlamentarni, pokrajinski i lokalni izbori. Tadić je, po konačnim rezultatima državnog izbornog povjerenstva, osvojio 25,31 posto glasova, dok je Nikolić osvojio 25,05 posto glasova. Prema jednom od posljednjih istraživanja javnog mnijenja, objavljenom proteklog tjedna, za Tadića bi u drugom krugu moglo glasovati 58 posto birača, dok bi za Nikolića glasovalo njih 42 posto.

SARAJEVO - Visoki predstavnik međunarodne zajednice za Bosnu i Hercegovinu Valentin Inzko ocijenio je kako je nužno da mu za obavljanje njegova mandata ostanu na raspolaganju široke ovlasti, koje uključuju mogućnost smjene izabranih dužnosnika i nametanje zakona, iako u ovom trenutku međunarodna zajednica nije sklona poduzimanju takvih mjera. "Dok Dayton postoji, dok visoki predstavnik postoji, dok Ured visokog predstavnika (OHR) ima mandat, on mora imati mogućnost da svoj mandat ispuni", izjavio je Inzko kako ga u petak citira "Dnevni avaz". Kazao je kako je osobno spreman u svakom trenutku posegnuti za tzv. bonnskim ovlastima, no samo ukoliko za to ima potporu Vijeća za provedbu mira (PIC). "U tom tijelu sada je raspoloženje takvo da, barem trenutačno, bonnske ovlasti ne treba koristiti", kazao je Inzko. Postojanju OHR-a, a posebice uporabi bonnskih ovlasti, izričito se protive vlasti Republike Srpske u čemu imaju otvorenu potporu Rusije. Njihov je zahtjev da se OHR što prije zatvori, a da sva posrednička uloga pripadne Uredu posebnog predstavnika Europske unije (EUSR), koji nema mandat interventirati u zakonodavstvu niti smjenjivati izabrane dužnosnike.

LONDON - Četrdesetak okrunjenih glava iz svijeta pozvano je na današnji svečani ručak u dvorac Windsor povodom obilježavanja dijamantnog jubileja britanske kraljice Elizabete II., a popis uzvanika izaziva javne polemike u Britaniji, bilo da se radi o imenima koja jesu na popisu poput bahreinskog i svazilanskog kralja, ili onih kojih neće doći, poput španjolskog kralja i kraljice. Poziv upućen kraljevima Bahreina i Svazilanda posebice smeta aktiviste za ljudska prava. Hamad Ben Isa Al-Kalifa doživljava kritike zbog represije na sudionike protuvladinih prosvjeda u Bahreinu, dok Mswati III. šokira svojim raskošnim životom u jednoj od najsiromašnijih zemalja svijeta. U srijedu je tridesetak ljudi prosvjedovalo pred velikim hotelom u Londonu u kojem je trebao odsjesti kralj Svazilanda s pratnjom, kojeg američki časopis Forbes stavlja na 15. mjesto najbogatijih kraljeva na svijetu dok istodobno veliki dio njegovih podanika grca u bijedi. Kritika zbog nepoštivanja ljudskih prava nisu pošteđeni ni monarsi Saudijske Arabije i Kuvajta. Neki britanski aktivisti za ljudska prava smatraju da pozivanje "depota krvavih ruku" sramoti britansku monarhiju i ocrnjuje proslavu jubileja te da je ujedno težak udarac prodemokratskim aktivistima u zemljama iz kojih ti vladari dolaze, prenosi BBC.I izostanak španjolske kraljice Sofije je izazvao medijsku buru jer se ona ispričala samo 48 sati prije svečanog ručka, iako je jasno da iz svega stoji britansko-španjolski spor o Gibraltaru. Najmlađi kraljičin sin princ Edward bi sa suprugom trebao uskoro službeno posjetiti Gibraltar, na užas Madrida. Španjolska vlada objavila je da u takvim okolnostima "nije primjereno" da kraljica Sofija bude gošća Elizabete II.

(Hina) xdj ydj

An unhandled error has occurred. Reload 🗙