WASHINGTON
Svjetski investitori su kupnjom 1,5 milijardi dolara hrvatskih obveznica pokazali da vjeruju u program reformi hrvatske vlade, izjavio je u nedjelju u Washingtonu ministar financija Slavko Linić, koji na čelu hrvatskog izaslanstva sudjeluje na proljetnoj skupštini Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Hrvatska je u četvrtak prodala 1,5 milijardi dolara, odnosno oko 8,5 milijardi kuna, vrijedne obveznice s rokom dospijeća za pet godina, uz prinos od 6,375 posto,
što je prvi inozemni plasman duga hrvatske vlade u nešto više od godinu dana. "Kad gledamo profesionalno, postignuta je dobra cijena. U Americi je plasirano na 5 godina gdje je uobičajeno 10 godina, a bilo je preko 350 sudionika u kupnji naših obveznica, što pokazuje da su oni itekako povjerovali u vladin program promjena i reformi, ali i odgovornosti za deficite u proračunu", izjavio je Linić za HRT u Washingtonu. Ocijenio je kako hrvatski građani i investitori očekuju da vlada prestane "gubiti novac na neuspješne subvencije u poljoprivredi, da se riješe neuspješne željeznice, da se napokon obračunamo s firmama poput Vjesnika i Dalmacijavina i sa stotinama drugih koji gutaju novac", koji netko sutra mora vraćati. Prognozu MMF-a o negativnom gospodarskom rastu Hrvatske u 2012. od -0.5 posto, ministar financija ocijenio je "pozitivnom", usporedivši je s prognozama HNB-a o -1.0 posto i projekcijama bankarskih analitičara o stezanju gospodarstva za -2.0 posto.
On je ponovo izrazio optimizam vlade u rast od 0.8 posto, rekavši kako vjeruje da je moguće "pokrenuti uspavane tvrtke u državnom vlasništvu, otvoriti radna mjesta i radove, te ostvariti gospodarski rast". Obveza vlade nije samo rezanje proračunskih stavaka već i otvaranje investicija, rekao je Linić najavljujući da će "Hrvatska do kraja godine biti značajno gradilište". Linić je ocijenio kako Hrvatskoj u ovoj situaciji trenutno nije potreban MMF, ali bi mogao zatrebati ako dođe do promjena.
"Svjetski investitori su pokazali da vjeruju vladi. Ukoliko se nešto od toga promijeni, trebat će (MMF), ali sada ne". Rekavši da MMF-a često uspoređuju s policajcem, Linić je kazao kako će "vlada sama sebi biti najstroži policajac", jer se mora prekinuti zaduživanje, zato što previše i neuspješno trošimo. Govoreći o mjerama socijalne politike u suočavanju s krizom, kazao je kako nema prostora za smanjivanje mirovina u Hrvatskoj. Vlada, po njegovim riječima, mora onemogućiti ulazak u mirovinske stupove prije 65 godina jer je to neprihvatljivo i za radno sposobne ljude i za proračun. Najavio da će se u Hrvatskoj morati dizati dobna granica za odlazak u mirovinu jer je to već postala praksa u EU.
MOSTAR
Predstavnici organizacija sudaca iz Hrvatske i BiH razgovarali su u subotu u Mostaru o međusobnoj suradnji, razmjeni iskustava u reformi pravosuđa, te načinu biranja sudaca i problemu javnoga komentiranja nepravomoćnih presuda. Dopredsjednica Udruge hrvatskih sudaca (UHS) Vesna Katarinčić istaknula je da je neprihvatljivo kritiziranje nepravomoćnih sudskih presuda navodeći da su hrvatske vlasti kaznenim zakonom riješili to pitanje. Dodala je da je u Hrvatskoj kritiziranje nepravomoćnih presuda označeno kao kazneno djelo prisile prema sudskom dužnosniku. Sugovornici su razmijenili iskustva i u reformi pravosuđa s obzirom da Hrvatska sljedeće godine pristupa Europskoj uniji. Predsjednik županijskog, Hercegovačko-neretvanskog suda sa sjedištem u Mostaru Mladen Jurišić ocijenio je da je sustav odabira sudaca u BiH neovisniji nego u Hrvatskoj.
SUBOTICA
Najveća i jedna od najstarijih hrvatskih kulturnih udruga u Vojvodini, HKC „Bunjevačko kolo“, dobila je u subotu novu upravu koja treba naći rješenje za skidanje blokade s računa i vraćanje velikih dugova. Nezadovoljni članovi udruge u subotu su na izbornoj skupštini u Subotici istaknuli kako je Bunjevačko kolo u blokadi gotovo 50 dana, dugovi su se popeli na više desetina tisuća eura, članstvo se osipa, a zgrada udruge propada. Istaknuli su kako je to bilanca rada dosadašnjeg vodstva. Zbog toga je smijenjena stara i imenovana nova uprava na čijem čelu će biti Josip Stipić. Stipić je najavio kako je moguće podnošenje kaznenih prijava protiv odgovornih u starome vodstvu, te se založio za preustroj Hrvatskog kulturnog centra, prije svega na financijskom, kao i programskom planu. Usprkos velikim financijskim problemima „Bunjevačko kolo“ neće odustati od organizacije žetvenih svečanosti bačkih Hrvata „Dužijance“, koja će se ove godine slaviti 101. put.
NEW YORK
Vijeće sigurnosti UN-a u subotu je jednoglasno usvojilo rezoluciju kojom se dopušta slanje 300 promatrača u Siriju, a zadaća će im biti nadzor ozbiljno ugroženog prekida vatre. Tih 300 nenaoružanih vojnih promatrača uskoro će biti razmješteno u Siriji tijekom inicijalnog razdoblja od 90 dana, stoji u tekstu dokumenta koji su potpisale Rusija, Francuska, Kina i Njemačka. No, najprije je potrebno da glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon odluči omogućuje li prekid vatre razmještaj UN-ovih zaposlenika. Činjenica je da se prekid vatre, službeno uspostavljen 12. travnja svakodnevno krši. Broj i sastav UN-ovih snaga rezolucijom 2043. još nije preciziran. Slanje 300 promatrača definirano je kao prvobitni razmještaj, a postoji mogućnost slanja i većeg kontigenta.
BERLIN
Njemačka vojska potvrdila je u subotu da će na Kosovo poslati nekoliko stotina vojnika i ojačati NATO-ovu misiju u vrijeme jačanja tenzija uoči srbijanskih izbora 6. svibnja. Razmještanje snaga za hitne intervencije iz njemačko-austrijskog bataljuna počet će 1. svibnja, kaže se u priopćenju Bundeswehra. Tjednik Spiegel objavio je kako će otprilike 550 njemačkih i austrijskih vojnika privremeno otići na Kosovo, uglavnom u sjeverne dijelove bivše srpske pokrajine u kojima su Srbi većina i u kojima povremeno izbijaju etnički sukobi. NATO trenutačno ondje u snagama KFOR-a drži oko šest tisuća vojnika, 1300 njemačkih.
AMSTERDAM
Nizozemski premijer Mark Rutte u subotu je rekao kako očekuje nove parlamentarne izbore jer su propali pregovori o državnom proračunu, ali i da će s parlamentom pokušati postići dogovor o proračunskim rezovima kako bi se očuvalo povjerenje tržišta. "Možemo očekivati izbore. Razgovarat ću s parlamentom o tome kako prebroditi ovu situaciju", rekao je Rutte novinarima. Prije toga u subotu su propali pregovori o proračunu između manjinske vlade u kojoj su Rutteova liberalna stranka i kršćanski demokrati, a politički su im saveznici slobodarska stranka Geerta Wildersa. Nizozemska je jedna od zemalja EU-a koja do hrvatskog ulaska u EU u srpnju 2013. mora ratificirati hrvatski pristupni ugovor. Budu li raspisani izbori, pitanje je kad će nizozemski parlament ratificirati taj ugovor iako je u petak potpredsjednik Hrvatskoga sabora Josip Leko u Varšavi rekao kako ratifikaciju očekuje do lipnja. Leko se na marginama dvodnevne konferencije predsjednika parlamenata zemalja članica EU-a i zemalja kandidatkinja sastao s predsjednicom nizozemskog zastupničkog doma Gerdi Verbeet i s njom razgovarao o hrvatskom napredovanju u provedbi kriterija iz 23. poglavlja o pravosuđu i ljudskim pravima.
VARŠAVA
Oko 20.000 ljudi, prema procjeni gradskih vlasti, okupilo se u subotu u Varašavi na poziv desno orijentirane oporbe i katoličke televizije Trwam, kako bi prosvjedovali protiv politike liberalne vlade Donalda Tuska. Prosvjed je počeo misom na trgu u središtu Varšave na koju je došao Jaroslaw Kaczynski, predsjednik glavne oporbene stranke Pravo i pravda. Prosvjednici iz cijele zemlje su se zatim uputili prema sjedištu vlade i rezidenciji poljskog predsjednika Bronislawa Komoroskog. Oni su digli glas protiv odbijanja poljske vlade i Vijeća za radio i televiziju da televiziji Trwam omogući besplatno emitiranje na nacionalnoj razini.
Ta je televizija za sada dostupna putem satelita i privatnih kablovskih kanala a dio je ultrakatoličkog medijskog holdinga koji vodi otac redemptorist Tadeusz Rydzyk, u kojem su osim TV Trwam, radio postaja Maryja i dnevni list Nasz Dziennik, te jedno sveučilište. Rydzik se putem interneta obratio prosvjednicima i naglasio da poljski katolici imaju pravo na vlastite medije i pozvao na ujedinjenje desno orijentirane oporbe protiv liberalne vlade.
PRAG
Više desetaka tisuća stanovnika Češke sudjelovalo je u subotu u prosvjedu u središtu Praga, odazvavši se pozivu čeških sindikata i oko 20 različitih inicijativa iz kampanje "Stop vladi". Prosvjednici su u šetnji od sjedišta Češko-moravske konfederacije sindikalnih saveza do Vaclavova trga nosili transparente na kojima je pisalo "Stop vladi". Uz sindikalne zastave isticali su i druge transparente, poput "Nećemo vladu političke mafije", "Kad nepravda postane norma, otpor postaje obveza" i Kucnuo je čas da se otjera Nečas", što je aluzija na ime premijera Petra Nečasa koji je posljednje dvije godine na čelu koalicijske vlade triju stranaka desnice i centra.
Glavni zahtjev je da Nečasova vlada zamrzne reforme i štednju u sklopu konsolidacije javnih financija, jer to, prema ocjeni sindikata, radi potpuno neosjetljivo prema ljudima s nižim plaćama. Traže da vlada, ukoliko ne želi odustati od reformi, podnese ostavku i raspiše izvanredne parlamentarne izbore.
LONDON
Britanska kraljica Elizabeta II. u subotu je u krugu obitelji u dvorcu Windsor nedaleko od Londona proslavila 86. rođendan, izvijestila je Buckinghamska palača.
Kraljica Elizabeta rođena je 21. travnja, ali se njezin rođendan tradicionalno proslavlja druge subote u lipnju kako bi parada koja se održava u njezinu čast mogla biti održana po lijepome vremenu. Elizabeta II. okrunjena je 1952. godine, nakon smrti svojeg oca i jedan od najdugovječnijih monarha u suvremenu svijetu te uživa veliku popularnost među svojim sunarodnjacima. Ove će se godine tradicionalna parada u čast kraljičina rođendana održati 16. lipnja. BBC je svoj jutarnji program počeo himnom "God Save The Queen", a oko podneva je kraljevska garda ispalila 41 plotun u kraljičinu čast.