Cijena nafta na londonskom tržištu porasla je za 65 centi na 118,00 dolara za barel, nakon što je nakratko dosegnula razinu od 118,30 dolara. Na američkom tržištu porasla je za 87 centi i iznosila 101,61 dolara za barel.
Eksplozija na sirijskom naftovodu nadovezala se u srijedu na poremećaje koje je uzrokovao štrajk u Jemenu, blokirajući proizvodnju na najvećem naftnom polju u toj zemlji, te spor Sudana i Južnog Sudana oko plaćanja troškova transporta.
"Rizici u oprkrbi nastavili su davati potporu cijenama", rekao je Carsten Fritsch, analitičar iz banke Commerzbank. "S obzirom da je najnoviji rast cijena teško opravdati, možemo pretpostaviti da se nalazi na tankom ledu".
Nafta također crpi potporu iz mogućeg poremećaja u opskrbi iranske sirove nafte zbog pojačanih napetosti oko iranskog nuklearnog programa. Iran je drugi po veličini proizvođač nafte na Bliskom istoku, a Europska unija zabranila je uvoz iranske sirove nafte od 1. srpnja, prisilivši kupce na potragu za alternativnim izvorima.
Rizici u opskrbi prevagnuli su nad dužničkim problemima eurozone, zaključuje Jeremy Friesen iz banke Societe Generale.
"Tržište nafte i dalje balansira između pogoršanja stanja u globalnom gospodarstvu i pitanja opskrbe, uključujući prekide u opskrbi u Sudanu", rekao je.
Najnoviji podaci objavljeni u srijedu pokazali su da će eurozona možda podleći blagoj recesiji. Tako su aktivnosti u njemačkom gospodarstvu blago pale u posljednjem prošlogodišnjem tromjesečju dok su u francuskom neznatno porasle.
Najnoviji pokazatelji iz SAD-a očituju pad čvrste temelje za gospodarski oporavak, donekle ublažavajući slabost u Europi.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je u međuvremenu na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u utorak iznosila 116,63 dolara, što je 56 centi manje nego dan ranije.