FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 15,30 sati

Autor: jnah
ZAGREB, 2. siječnja 2012. (Hina) - Pregled vijesti iz Hrvatske u 15,30 sati:

ZAGREB

Državno izborno povjerenstvo (DIP) na svojoj internetskoj stranici, u vezi s provedbom referenduma o ulasku Republike Hrvatske u punopravno članstvo Europske unije koji će se održati 22. siječnja, podsjeća da birači trebaju provjeriti jesu li upisani u birački popis, te što trebaju učiniti žele li glasovati izvan mjesta prebivališta odnosno u inozemstvu i to najkasnije do 7. siječnja. Svaki hrvatski državljanin s biračkim pravom može provjeriti upis u popis birača osobno ili telefonom u uredu državne uprave prema mjestu svog prebivališta, putem interneta (www.uprava.hr), a korisnici T-Mobile i VIPnet mreža slanjem svog MBG u SMS poruci na broj 5454. Ako niste upisani ili upisani podaci nisu točni, odmah zatražite upis, izmjenu ili dopunu svojih podataka, i to najkasnije do 7. siječnja 2012. godine, napominju u DIP-u. Podsjećaju da se popis ureda, adrese i brojeve telefona nalaze na web stranici Ministarstva uprave www.uprava.hr. U vezi s glasovanjem izvan mjesta prebivališta DIP preporučuje da, ako ste sigurni da na dan održavanja državnog referenduma nećete biti u mjestu svog prebivališta, zatražite privremeni upis u popis birača za mjesto u kojem će boraviti 22. siječnja 2012. godine.

POŽEGA

Jedan je vatrogasac teže ozlijeđen, a dvojica radnika koji su pomagali u gašenju vatre lakše su ozlijeđeni u požaru koji je buknuo jutros u skladištu tvrtke "Studenac" u Lipiku. Dobrovoljna vatrogasna društva iz Lipika i Pakraca ugasila su požar nešto poslije 13 sati. Požar je policiji dojavljen jutros u sedam sati i 23 minute. Buknuo je u međuskladišnom prostoru od 500 metara četvornih s ambalažom i uzrokovao veću štetu, rekla je glasnogovornica požeško-slavonske Policijske uprave Ivana Radić. Očevidom, koji će obaviti stručnjaci iz Zagreba, utvrdit će se uzroci požara, rekla je glasnogovornica Radić.

VUKOVAR

U svoje domove iz kojih su prognani u Domovinskom ratu 1991. godine u Vukovarsko-srijemsku županiju do kraja 2011. vratilo se 36.813 povratnika, ili 71,2 posto stanovništva, potvrdio je vukovarski Regionalni ured Uprave za područja posebne državne skrbi Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Iz te županije u Domovinskom ratu bile su prognane 51.703 osobe, što znači da se nije vratilo 14.890 prognanih osoba. Vukovarski Regionalni ured navodi kako je povratak praktično završen te da je u statusu povratnika još mali broj osoba, ponajprije onih iz Vukovara koje čekaju obnovu u ratu uništenih i oštećenih stanova. Po podatcima tog ureda, u protekle dvije godine u svoje domove na području te županije vratilo se tek 49 osoba. Od 22.061 prognanika iz grada Vukovara u svoje se domove vratilo 12.630 osoba, ili 57,2 posto. Najviše se ljudi vratilo na područja s pretežito hrvatskim i nesrpskim stanovništvom, gdje se u prosjeku vratilo više od 80 posto prognanika. Najslabiji je povratak prognanika u općine s pretežito srpskim stanovništom, osim Gaboša, u koji se vratilo svih 20 povratnika, te Karadžićeva, iz kojega je bilo prognano 11 osoba od kojih se devet vratilo. Nijedan povratnik nije se vratio u Bobotu i Negoslavce, odakle su 1991. godine bile prognane 33 osobe.

OSIJEK

Osječkom Poduzetničkom inkubatoru BIOS d.o.o. u sklopu programa IPA, komponenta IIIc, odobren je projekt gradnje modularne hale, ukupne vrijednosti 1,4 milijuna eura, izvijestili su danas na konferenciji za novinare u BIOS-u. Odobrena bespovratna financijska sredstva Europske unije za ovaj projekt iznose oko milijun eura, ostatak iznosa financirat će Grad Osijek s oko 348.700 eura te Poduzetnički inkubator Bios s nešto više od 42 tisuće eura, rekao je osječki gradonačelnik Krešimir Bubalo. Projekt predviđa izgradnju i opremanje modularne hale, odnosno povećanje kapaciteta inkubatora za nove tvrtke kako bi se razvilo malo i srednje poduzetništvo te smanjila nezaposlenost, kazao je gradonačelnik Bubalo. Istaknuo je kako su Grad Osijek i Osječko-baranjska županija orijentirani na proizvodne djelatnosti koje otvaraju radna mjesta i osiguravaju izvoz. Dodao je da je u Osijeku 51.500 zaposlenih i 8.500 nezaposlenih osoba. Kao pozitivan primjer gradonačelnik Bubalo istaknuo je Poduzetnički inkubator BIOS kojega je EU prepoznala kao partnera, zbog niza dobrih i realiziranih projekata. Direktor BIOS-a Tomislav Šerić rekao je da u sklopu Poduzetničkog inkubatora koji je 2008. godine proglašen najboljim u Hrvatskoj, ima 130 zaposlenih, a cilj im je za deset godina broj zaposlenih povećati za još 228.

ZAGREB

Dvadesetšestogodišnju Makedonku policija je zbog vožnje od 246 kilometara na sat kaznila novčanom kaznom i zabranom upravljanja vozilom na području Hrvatske u sljedećih godinu dana, izvijestila je Policijska uprava brodsko-posavska. Policija je sinoć u 21,24 sata na autocesti u blizini Nove Gradiške zbog nepropisne brzine zaustavila 26-godišnju državljanku Makedonije koja je porsche švicarskih registracijskih oznaka vozila brzinom od 246 kilometara na sat iako je na toj dionici brzina ograničena na 130 kilometara na sat. Policija ju je zbog prekršaja kažnila novčanom kaznom od sedam tisuća kuna te joj je izrečena zaštitna mjera zabrane korištenja stranom vozačkom dozvolom na teritoriju Republike Hrvatske u sljedećih godinu dana, navodi brodsko-posavska Policijska uprava.

ZAGREB

Hommage hrvatskom pjesniku, pripovjedaču, piscu dramskih tekstova i prevoditelju s latinskoga jezika Nikoli Šopu (Jajce, 1904. - Zagreb, 1982.) koji je preminuo na današnji dan prije trideset godina, održan je danas u Društvu hrvatskih književnika (DHK) u Zagrebu. O Šopovu pjesništvu i njegovu životu govorili su profesor emeritus Mladen Machiedo, predsjednik DHK Božidar Petrač te fra Boneventura Duda, a izabrane stihove interpretirao je dramski umjetnik Dubravko Sidor. Machiedo smatra kako je Šop bio disident na strani duha pa se materijalizam s razlogom bojao njegove duhovnosti. Doživio je politički ostracizam u komunističkoj Jugoslaviji, rekao je dodavši kako je od 1945. do 1970. bio proglašavan za katoličkoga pjesnika, što je bio eufemizam za narodnoga neprijatelja. Ocijenio je kako je Šop glasnik svemirske utopije te dodao da iz svoje prvotne, franjevačke faze, u gradu tematski piše socijalnu poeziju. "Potom se priklonio svemirskom pjesništvu pa iz nekoć vezane versifikacije prelazi sve više u prozne forme", napomenuo je dodavši kako Šopovo pjesništvo pripada vodećim strujama europske poezije. Petrač smatra da Šopova poezija ravnopravno stoji uz Eliota, Valeryja i Claudela.

(Hina) xjn yjn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙