Dow Jones indeks ojačao je jučer 259 bodova, ili 2,19 posto, na 12.153 boda, dok je S&P 500 porastao 1,95 posto, na 1.263 boda, a Nasdaq indeks 2,04 posto, na 2.678 bodova.
U Italiji je burzovni indeks jučer skočio 3,7 posto, dok su prinosi na talijanske obveznice, koji su prethodnih dana dosezali rekordne razine, pali, nakon što je Senat podržao mjere proračunske štednje, koje je od Rima tražila Europska unija.
Te bi mjere još trebao prihvatiti donji dom parlamenta, što bi otvorilo prostor za ostavku premijera Silvija Berlusconija, koju je najavio početkom tjedna. Na čelu vlade zamijenio bi ga bivši europski povjerenik Mario Monti.
To je ublažilo strahovanja ulagača od širenja dužničke krize u Europi, baš kao i imenovanje Lucasa Papademosa, bivšeg potpredsjednika Europske središnje banke, za premijera privremene grčke vlade, koja bi uskoro trebala usvojiti mjere štednje, čime bi se izbjegao bankrot te članice eurozone.
Zahvaljujući tome, najviše su jučer porasle cijene dionica banaka, nakon što su proteklih dana bile pod snažnim pritiskom zbog njihove izloženosti europskim dugovima. KBW indeks bankarskog sektora skočio je 2,1 posto.
Oporavak cijena nafte i sirovina potaknuo je, pak, rast dionica u energetskom sektoru, pa je S&P indeks tog sektora ojačao 1,8 posto.
Ulagače su ohrabrili i bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati američkih kompanija. Među ostalima, cijena dionice medijske grupe Walt Disney skočila je zbog toga 6 posto.
Nakon oštrih oscilacija, u cijelom ovom tjednu Dow Jones indeks ojačao je 1,4, a S&P 500 0,8 posto. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,3 posto.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE ojačao je 1,85 posto, na 5.545 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 3,22 posto, na 6.057 bodova, a pariški CAC 2,76 posto, na 3.149 bodova.