ZAGREB
Šef Delegacije Europske unije u Hrvatskoj Paul Vandoren rekao je u utorak u Zagrebu kako ne može komentirati pismo hrvatske vlade upućeno Europskoj komisiji, vezano uz prijedlog zakona o ništetnosti, jer u njega još nije imao uvid. Na proslavi obilježavanja 20 godina Programa Media, Vandoren je novinarima rekao kako će, po informacijama koje je dobio, vladin odgovor dobiti tijekom dana a dotad ne može kazati hoće li on biti u skladu sa stavovima Europske komisije. Premijerka Jadranka Kosor kazala je u ponedjeljak da je vlada uputila odgovor na pismo Europske komisije u kojem je odgovorila na nekoliko pitanja koje je pismo sadržavalo. Također je izrazila uvjerenost da će "kolege u Bruxellesu biti iznimno zadovoljne". Vandoren je, odgovarajući na pitanje novinara je li hrvatska vlada krivo shvatila poruku Europske komisije o razmatranju prijedloga zakona o ništetnosti, kako ne misli da je tome tako.
KIJEV
Sud u Kijevu proglasio je u utorak bivšu ukrajinsku premijerku Juliju Timošenku krivom za prekoračenje ovlasti prilikom potpisivanja plinskih ugovora s Rusijom 2009. i osudio je na sedam godina zatvora javljaju ukrajinski i ruski mediji. Sudac Rodion Kirejev izjavio je da je njezina krivnja dokazana te da su njezini potezi prouzročili državnu štetu u iznosu od 1,5 milijardi ukrajinskih grivnji (189 milijuna dolara) koju ona mora nadoknaditi. Interfaks prenosi da će se zatvorska kazna računati počev od 5. kolovoza kada je pritvorena, te da joj je zabranjeno iduće tri godine biti u državnoj službi. Timošenko ima rok od 15 dana da podnese žalbu prizivnom sudu. Dok je sudac čitao presudu Timošenko je kazala da će osporiti osudu te da sudac "oduzima slobodu Ukrajini". Kirejev nije obraćao pažnju na njezine riječi i nastavio je s čitanjem. "Presuda me neće zaustaviti", istaknula je dodajući da će se obratiti i Europskom sudu za ljudska prava.
ZAGREB
Vijeće Europe (VE) i Europska komisija (EK) kritizirali su u utorak presudu bivšoj ukrajinskoj premijerki Juliji Timošenko, koju je sud u Kijevu osudio na sedam godina zatvora zbog zloupotrebe vlasti, javljaju agencije. Vijeće Europe, čija članica je i Ukrajina, u svom je priopćenju ocijenilo da "ocjenu o političkim odlukama trebaju donijeti parlament i glasači, a ne sudovi". Glavni tajnik te paneuropske organizacije Thorbjorn Jagland izrazio je nadu da će prijedlog izmjene kaznenog zakona u Ukrajini "u budućnosti onemogućiti takve procese". Komisija je objavila da je "duboko razočarana" zbog kažnjavanja Julije Timošenko, ističući da bi ta presuda mogla imati ozbiljne posljedice na veze između EU-a i Ukrajine.
ZAGREB
Hrvatska veleposlanica u Helenskoj Republici Vesna Cvjetković uložila je u utorak prosvjed grčkom ministarstvu vanjskih poslova povodom napada na hrvatske navijače tijekom održavanja utakmice nogometnih reprezentacija Grčke i Hrvatske u Pireju, 7. listopada, priopćeno je iz Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija. Veleposlanica Cvjetković izvijestila je predstavnike grčkog ministarstva vanjskih poslova o svim događajima i incidentima koje je osobno vidjela tijekom održavanja utakmice, istaknuvši kako policija i službe sigurnosti nisu poduzele odgovarajuće mjere kako bi se spriječili i zaustavili napadi na hrvatske navijače. Također je istaknula kako je već nakon prvog incidenta o svemu odmah izvijestila šefa osiguranja na stadionu u Pireju kao i šefa kabineta grčkog ministarstva unutarnjih poslova, istaknuvši, međutim, kako izgrednici nisu bili uhićeni, niti su daljnje provokacije bile spriječene.
BRUXELLES
Europska komisija izrazila je u utorak nadu da će slovački parlament ratificirati proširenje ovlasti europskog kriznog fonda (EFSF), dok bi negativni ishod glasovanja u parlamentu mogao ojačati dužničku krizu eurozone. "Duboko se nadamo da će Slovačka ratificirati odluke donesene 21. srpnja" u tom smislu, rekla je glasnogovornica Komisije Pia Ahrenkilde na konferenciji za novinare. "Ta odluka važna je za stabilnost eurozone. Nemamo vremena za gubljenje i nadamo se da će Slovačka poduprijeti (EFSF) vrlo, vrlo brzo", rekla je glasnogovornica. Ona je odbila spekulirati o scenariju u slučaju negativnog izjašnjavanja Bratislave. Slovačka je posljednja zemlja eurozone koja još nije usvojila jačanje EFSF-a. Vladina koalicija podijeljena je oko tog pitanja, a premijerka Iveta Radičova u utorak je kazala svojim koalicijskim partnerima da će glasovanje o budućnosti Slovačke u Europi pretvoriti i u glasovanje o povjerenju vladi.
SARAJEVO
Razvojačeni pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO) s područja Livna u Bosni i Hercegovini zaprijetili su prosvjedima ukoliko se nastave radovi na obnovi islamskog sakralnog centra na mjestu džamije Čurčinice, srušene tijekom rata, a u utorak im je potporu dao i predsjednik HVIDRA-e Anđelko Barun. Oko dvije tisuće bivših pripadnika HVO potpisalo je peticiju kojom je općinskom načelniku Luki Čelanu dalo ultimatum da do 14. listopada izda nalog o obustavi gradnje džamije Čurčinice. Time je dodatno zaoštren sukob koji traje već mjesecima, a čiji je glavni razlog prijepor oko toga treba li se obnoviti džamija u obliku i dimenzijama kakve je imala do rušenja 1994. godine ili to može biti i objekt nešto većih dimenzija. Podupirući zahtjeve livanjskih razvojačenih branitelja Barun je javnim pismom pozvao na zaštitu njihova "dostojanstva i hrvatstva" dajući time cijelom slučaju dimenziju borbe za zaštitu nacionalnih interesa. "Uđite u sukob sa Sarajevom. Mora se obustaviti izgradnja džamije", stoji u pismu livanjskim općinskim čelnicima koje je potpisao predsjednik HVIDRA-e Barun kako ga citiraju lokalni mediji.
PHNOM PENH
Ujedinjeni narodi, pokrovitelj suda za Crvene Kmere u Pnom Penhu moraju odoljeti pritiscima kambodžanske vlade na suđenjima koja su u tijeku, upozorile su u utorak organizacije za ljudska prava, dan nakon ostavke jednog suca. Sudac kambodžanskog suda za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti (ECCC) počinjene tijekom komunističkog režima Crvenih Kmera 1970-ih, dao je ostavku zbog navodnog miješanja vlade koja pokušava spriječiti daljnja suđenja protiv osoba odgovornih za najgora zvjerstva. ECCC, koji ustanovljen uz potporu UN-a, do sada je potrošio 100 milijuna dolara na istrage, ali je donio samo jednu presudu, 35-godišnju zatvorsku kaznu koja je preinačena u 19 godina zatvora za Kaing Gueka Eava, zvanog Duch, zbog sudjelovanja u ubojstvima više od 14.000 ljudi u ozloglašenom centru za mučenje S-21 u Pnom Penu. Mnogi tu kaznu smatraju preblagom.
ŽENEVA
Dijelove središnje i istočne Afrike pogodila je jedna od najvećih epidemija kolere u povijesti s više od 85.000 prijavljenih slučaja i 2.466 umrlih ove godine, upozorila je u utorak UN-ova zaklada za djecu (UNICEF). "Broj registriranih oboljelih pokazuje da je regija suočena s jednom od najvećih epidemija u njezinoj povijesti", rekla je glasnogovornica UNICEF-a Marixie Mercado. Broj oboljelih najviše raste u Čadu gdje je epidemija najveća, a slijede Kamerun i Demokratska Republika Kongo gdje je stopa smrtnosti veća od 5 posto. U nekim područjima stopa smrtnosti prelazi i 22 posto, rekla je glasnogovornica. UN-ove agencije upozorile su da se kolera pojavila u regijama gdje nije endemska i stanovnici tih regija nisu dovoljno upoznati s načinima kako se nositi s bolešću i spriječiti njezino širenje.
SARAJEVO
Predsjednik entiteta Republika Srpska u Bosni i Hercegovini Milorad Dodik u utorak je pušten iz bolnice u Banjoj Luci gdje je hospitaliziran prije dva dana zbog bolova u želucu. Ravnatelj banjalučkog kliničkog centra Mirko Stanetić izjavio je kako su liječnici potvrdili da je Dodikovo opće zdravstveno stanje dobro te da nema razloga za dalji ostanak u bolnici. Nakon zadržavanja na odjelu gastroenterologije i obavljenih specijalističkih pretraga Dodiku je preporučen nastavak ambulantnog liječenja te mu je sugerirano da ne uzima lijekove koji bi mogli nadražiti želudac. Banjalučke "Nezavisne novine", za koje se drži da su bliske Dodiku, u utorak su objavile i presliku laboratorijskih nalaza entitetskog predsjednika kako bi dokazali kako su oni uredni. Iz objavljenih nalaza se, međutim, mogu iščitati povećane vrijednosti bilirubina kao i povišeni kolesterol.