Dow Jones indeks porastao je prošloga tjedna 4,7 posto, na 11.509 bodova, dok je S&P 500 skočio 5,4 posto, na 1.216 bodova, a Nasdaq indeks 6,3 posto, na 2.622 boda.
U fokusu ulagača bit će sjednica čelnika američke središnje banke u utorak i srijedu. Predsjednik Feda Ben Bernanke najavio je nedavno da će na toj sjednici biti razmotrene sve mogućnosti daljnjeg poticanja rasta američkog gospodarstva.
„Fed će ovoga tjedna biti u fokusu. No, da bi tržište moglo porasti, ulagači bi morali znati i da situacija u Europi ne izmiče kontroli“, kaže Paul Mendelsohn, strateg u fondu Windham Financial Services.
Prošloga su tjedna iz Europe stizale uglavnom dobre vijesti. Talijanski je parlament prihvatio vladin prijedlog smanjenja proračuna za 54 milijarde eura, dok su lideri Njemačke i Francuske podržali napore Grčke na ispunjenju zadanih ciljeva fiskalne reforme kako bi izbjegla bankrot.
Ovoga će tjedna u Grčku stići izaslanstvo EU-a, Međunarodnog monetarnog fonda i ECB-a, koje će ocijeniti što je dosad postignuto u reformama.
Najviše je, pak, prošloga tjedna ulagače ohrabrio potez Europske središnje banke koja je najavila da će u suradnji sa središnjim bankama SAD-a, Britanije, Japana i Švicarske, europskom bankarskom sustavu osigurati dovoljno dolarskih kredita, što je ublažilo strahovanja od izbijanja bankarske krize.
No, pažljivo praćen sastanak ministara financija Europske unije u petak i subotu u Poljskoj prošao je bez konkretnih zaključaka. Odluke su odgođene do listopada.
„To je doista nepoznata karta. Europski dužnički problemi slični su onima iz financijske krize 2008. godine, no znatno ih je teže riješiti jer su državni dugovi složenije pitanje od hipotekarnih dugova“, kaže Gail Dudack, analitičarka u grupi Dudack Research.
Što se tiče novih makroekonomskih podataka iz američkog gospodarstva, ovaj će tjedan biti prilično mršav. Bit će objavljena samo izvješća s tržišta nekretnina i tjedni podaci o nezaposlenosti.
„Tržište nekretnina je mrtvo i ostat će takvo, a ne očekujem puno ni od izvješća o nezaposlenosti“, kaže Joe Saluzzi, direktor u tvrtki Themis Trading.
Nakon više od mjeseci dana poniranja, prošloga je tjedna S&P 500 indeks zabilježio najveći tjedni skok od početka srpnja. U posljednjih šest tjedana kretao se u rasponu od oko 100 bodova i teško će biti probiti otpor kako bi nastavio rasti.
Tehnička analiza pokazuje da se otpor daljnjem rastu S&P indeksa nalazi na 50-dnevnom pomičnom prosjeku od 1.228 bodova. Ako se probije, slijedeći značajniji otpor nalazi se na 1.250 bodova.
„Ovo je doista faza konsolidacije, što je normalno nakon oštrog pada cijena dionica početkom kolovoza. Dugoročno tržište djeluje bolje nego tada i približavamo se otporu na razini S&P-a od 1.250 bodova, kojega neće biti lako probiti. Ako će nam za to trebati malo više vremena, ulagači ne bi trebali biti razočarani“, kaže Gail Dudack.