Indeks Londonske burze Ftse porastao je 0,3 posto na 5.143 bodova. Frankfurtski DAX uvećan je za jedan posto i iznosio je 5.590 bodova a pariški CAC 0,6 posto, dosegnuvši 3.103 boda.
O očekivanju govora predsjednika američkog Feda u petak i mogućih signala o novom ciklusu kvantitativnog ublažavanja američke monetarne politike, tržišta su u srijedu ocijenila da pad indeksa poslovne klime u Njemačkoj na najnižu razinu u 14 mjeseci nije bio tako strašan kao što su očekivali.
Indeks Ifo spustio se u kolovozu na 108,7 bodova, sa 112,9 bodova u srpnju.
"Odgovor tržišta bio je prigušen. Očito su mnogi očekivali još teži pad no što se u prosjeku predviđalo", kazao je Jens-Oliver Niklasch iz Landesbank Baden-Wuerttemberga.
"Iako temeljne bojazni koje su u posljednje vrijeme uzrokovale snažna kolebanja na tržištima nisu otklonjene a još uvijek nema ni pozitivnih impulsa, velike se nade polažu u govor Bena Bernankea, koji bi mogao objaviti nove poticaje, uključujući novi ciklus kvantitativnog ublažavanja", dodaje Anita Paluch iz ETX Capitala.
Među dobitnicima prednjačio je rudarski sektor, zbog blagog poskupljenja bakra u očekivanju dodatnih monetarnih poticaja za američko gospodarstvo.
Tako je BHP Billiton bio u plusu 1,0 posto a Anglo American 1,6 posto.
Raspoloženje su pak pokvarila slaba poslovna izvješća kompanija.
Tako je Heineken, treći proizvođač piva u svijetu, izgubio na vrijednosti 11,4 posto nakon što je objavio da će prigušeno povjerenje potrošača i loše vremenske prilike ovog ljeta narušiti njegove rezultate u drugoj polovini godine. Dobit u prvoj polovini bila je manja no što se očekivalo.
Indeks Tokijske burze Nikkei zaključio je trgovinu u minusu 1,1 posto, spustivši se na 8.639 bodova.