Indeks Frankfurtske burze DAX bio je na najvećem gubitku, oslabivši 2,4 posto na 5.880 bodova. Pariški CAC kliznuo je 1,9 posto na 3.177 bodova a londonski Ftse 1,2 posto, spustivši se na 5.286 bodova.
Tržišta je razočaralo naglo usporavanje njemačkog gospodarskog rasta u drugom tromjesečju, na 0,1 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca. U prvom tromjesečju BDP je porastao za revidiranih 1,3 posto.
"Stagnacija najvećeg europskog gospodarstva sigurno ne pomaže dionicama", konstatirao je Ian King iz Legal & Generala.
Europski statistički ured također je u utorak procijenio da je gospodarski rast eurozone u drugom tromjesečju usporio, na samo 0,2 posto u odnosu na prethodno tromjesečje.
Njemačka kancelarska Angela Merkel i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy sastat će se tijekom dana u Parizu kako bi razmotrili kakve dodatne mjere mogli poduzeti radi obuzdavanja europske dužničke krize koja se polako širi i na samo srce eurozone.
Čelnici su suočeni s teškim izborom između prvih koraka u smjeru europske fiskalne unije i rizika raspada zone primjene jedinstvene europske valute. Pritom pojedini analitičari procjenjuju da će eventualni pozitivni ishod sastanka biti ograničen s obzirom na nastavljeno njemačko protivljenje izdavanju zajedničkih obveznica eurozone.
"Prisutna je određena sumnja da će taj sastanak uroditi značajnijim plodom", ističe King.
U takvom su okruženju najveći gubitnici na burzama u utorak bila njemačka poduzeća, ponajprije proizvođač kamiona MAN i proizvođač automobila BMW, u minusu 5,3 odnosno 3,1 posto. Značajniji pad vrijednosti, od 2,4 posto, zabilježio je i industrijski konglomerat Siemens.
Bankovni sektor također je bio na gubitku, u prosjeku 1,2 posto. Pritom je Societe Generale oslabio 0,9 posto a Deutsche Bank 2,2 posto.
Talijanske banke odudarale su od trenda, poduprte ECB-ovom kupovinom talijanskih obveznica. Tako je Intesa SanPaolo ojačala jedan a Medio Banca 2,5 posto.
Indeks Tokijske burze Nikkei zaključio je trgovinu u plusu 0,2 posto, na 9.107 bodova.